A A+ A++

Ochrona Bałtyku stała się tematem polskiej edycji globalnej akcji “Godzina dla Ziemi” WWF, największej ekologicznej inicjatywy na świecie. Co roku bierze w niej udział ok. 180 państw na siedmiu kontynentach.  – Nie trzeba być ekspertem, żeby zauważyć, że Morze Bałtyckie jest w fatalnej kondycji – mówi Anna Sosnowska z WWF Polska.

Ze sklepowych półek znikają bałtyckie dorsze, bo ich stado jest już w tak złym stanie, że trzeba było drastycznie ograniczyć połowy. W sezonie letnim coraz częściej trafiamy na zamknięte kąpieliska z powodu zakwitu sinic, co jest efektem m.in. przenawożenia pól. Powierzchnia martwych stref pozbawionych tlenu (a co za tym idzie – życia) systematycznie rośnie. A populacja morświna w Bałtyku właściwym jest krytycznie zagrożona.

– To tylko kilka przykładów problemów, z którymi boryka się nasze morze – mówi Sosnowska i podkreśla, że lata 2020–2021 to okres przełomowy dla Morza Bałtyckiego.

Symboliczne działanie dla ochrony przyrody

W ramach akcji “Godzina dla Ziemi” w sobotę wieczorem (godz. 20.30) miasto wyłączy na godzinę iluminacje Bramy Trynitarskiej, archikatedry lubelskiej, Bramy Krakowskiej oraz Muzeum Narodowego w Lublinie. Światło zgaśnie również w budynkach Urzędu Miasta Lublin – w ratuszu oraz w budynkach przy ul. Wieniawskiej 14 i przy ul. Leszczyńskiego 20.

– Po raz kolejny wspieramy działania w ramach akcji “Godzina dla Ziemi”. Chcemy, aby zaciemnione budynki zwróciły uwagę mieszkańców na inicjatywy mające na celu ochronę przyrody. Zgaszenie świateł to symboliczne działanie, w którym każdy może wziąć udział – mówi Blanka Rdest-Dudak, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Więcej informacji dotyczących akcji znajduje się na stronie internetowej WWF Polska.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułParys nudzi się w schronisku
Następny artykuł“Fakt”: Premier Mateusz Morawiecki odwiedził matkę tuż przed wprowadzeniem obostrzeń