A A+ A++

Z pomysłem nadania honorowego obywatelstwa wybitnemu siatkarzowi Tomaszowi Wójtowiczowi wystąpili radni Prawa i Sprawiedliwości. Później do inicjatywy przyłączyła się część radnych klubu prezydenta Żuka.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały: „Akt ten jest wyrazem naszej wdzięczności i wielkiego uznania dla zasług związanych z budowaniem prestiżu i wzmacnianiem pozycji międzynarodowej Lublina, jako rozpoznawalnego ośrodka sportu”.

W czwartek radni nie dyskutowali zbyt długo o zasługach Tomasza Wójtowicza. Wprowadzili tylko nieznaczne korekty w projekcie uchwały nadającej honorowe obywatelstwo. Później cała rada, 31 osób, zagłosowała za przyjęciem uchwały. To oznacza, że wybitny siatkarz otrzyma honorowe obywatelstwo Lublina.

Przypomnijmy, że 67-letni Tomasz Wójtowicz jest rodowitym lublinianinem. To jeden z najwybitniejszych siatkarzy na świecie. Jest złotym medalistą mistrzostw świata w 1974 roku i igrzysk olimpijskich w 1976 roku. Był nominowany do nagrody dla siatkarza stulecia w plebiscycie organizowanym przez FIVB (światowy związek siatkówki). Jako pierwszy Polak trafił do siatkarskiej Galerii Sław mieszczącej się w Holyoke. Dwukrotnie odznaczano go złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

Na początku lutego Wójtowicz został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość ta odbyła się w jego domu, bo wybitny siatkarz dziś toczy walkę z chorobą nowotworową.

Ks. prof. Andrzej Szostek także honorowym obywatelem Lublina

Kolejnym honorowym obywatelem Lublina zostanie ks. prof. Andrzej Szostek. Z propozycją na początku roku wystąpiła czwórka radnych klubu prezydenta Krzysztofa Żuka. „Nie mamy wątpliwości, że w sytuacji poważnego kryzysu autorytetów (zarówno świeckich jak i duchownych) osoba księdza profesora stanowi wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków” – napisali radni.

Dodali też, że ks. prof. Szostek jest laureatem wielu prestiżowych nagród oraz wyróżnień. Otrzymał m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Radni wnioskowali, żeby prezydent rozpoczął procedurę związaną z przyznaniem honorowego obywatelstwa. Jednak w odpowiedzi na tę interpelację sekretarz miasta Andrzej Wojewódzki odpisał, że „[s]ytuacja epidemiczna w kraju oraz związane z nią przepisy zakazujące spotkań z udziałem publiczności, stanowią istotną przeszkodę w organizacji tego typu wydarzenia. W związku z powyższym państwa inicjatywa nie może zostać aktualnie zrealizowana”.

Ostatecznie projektem uchwały w sprawie nadania honorowego obywatelstwa ks. prof. Andrzejowi Szostkowi radni zajęli się także w czwartek. I tym razem obyło się bez dyskusji. Natomiast w tym wypadku radni nie byli już tak jednomyślni. 17 z nich z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka było za, 5 przeciwko (byli to Grzegorz Lubaś, Dariusz Sadowski, Stanisław Kieroński i Adam Osiński z klubu prezydenta oraz Tomasz Pitucha z Prawa i Sprawiedliwości), a 6 z Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosu (to Radosław Skrzetuski, Piotr Breś, Marcin Jakóbczyk, Zdzisław Drozd, Piotr Popiel, Stanisław Brzozowski).

Honorowi obywatele Lublina. Trzy kobiety, pięciu duchownych

Lublin ma 15 honorowych obywateli. W tym gronie są trzy kobiety: Julia Hartwig, Rita Gombrowicz i Wanda Półtawska oraz pięciu duchownych: abp Bolesław Pylak, Jan Paweł II, o. Hubert Czuma, ks. infułat Grzegorz Pawłowski oraz o. Ludwik Wiśniewski.

Poza nimi: prof. Wiesław Chrzanowski, były prezydent Lublina Marian Chojnowski, prof. Andrzej Nikodemowicz, prof. Rocco Buttiglione, prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prof. Norman Davies oraz włoski okulista prof. Giuseppe Guarnaccia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRakotwórczy kurz – niebezpieczny zwłaszcza dla dzieci
Następny artykułNabór wniosków o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy PO WER