A A+ A++

Kwestia nadania tytułu ks. prof. Andrzejowi Szostkowi wraca po dwóch miesiącach. Na początku roku czworo radnych klubu prezydenta Krzysztofa Żuka złożyło interpelację w tej sprawie. “Nie mamy wątpliwości, że w sytuacji poważnego kryzysu autorytetów (zarówno świeckich jak i duchownych) osoba księdza profesora stanowi wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków” – napisali radni.

Dodali też, że ks. prof. Szostek jest laureatem wielu prestiżowych nagród oraz wyróżnień. Otrzymał m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Nie tak się przyznaje honorowe obywatelstwo. Ks. Szostek nie potrzebuje debaty o swoich zasługach

Radni wnioskowali, żeby prezydent rozpoczął procedurę związaną z przyznaniem honorowego obywatelstwa. Jednak w odpowiedzi na tę interpelację sekretarz miasta Andrzej Wojewódzki odpisał, że “Sytuacja epidemiczna w kraju oraz związane z nią przepisy zakazujące spotkań z udziałem publiczności, stanowią istotną przeszkodę w organizacji tego typu wydarzenia. W związku z powyższym państwa inicjatywa nie może zostać aktualnie zrealizowana”.

Mimo tego projektem uchwały w sprawie nadania honorowego obywatelstwa ks. prof. Andrzejowi Szostkowi radni zajmą się w najbliższy czwartek.

Tomasz Wójtowicz zostanie honorowym obywatelem Lublina?

Także w czwartek radni zajmą się kolejnym podobnym projektem. Chodzi o nadanie takiego samego tytułu wybitnemu siatkarzowi Tomaszowi Wójtowiczowi. Pomysł zgłosili radni Prawa i Sprawiedliwości. Później przyłączyli się do niego też radni klubu prezydenta Żuka.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały: “Akt ten jest wyrazem naszej wdzięczności i wielkiego uznania dla zasług związanych z budowaniem prestiżu i wzmacnianiem pozycji międzynarodowej Lublina, jako rozpoznawalnego ośrodka sportu”.

67-letni Tomasz Wójtowicz jest rodowitym lublinianinem. To jeden z najwybitniejszych siatkarzy na świecie. Jest złotym medalistą mistrzostw świata w 1974 roku i igrzysk olimpijskich w 1976 roku. Był nominowany do nagrody dla siatkarza stulecia w plebiscycie organizowanym przez FIVB (światowy związek siatkówki). Jako pierwszy Polak trafił do siatkarskiej Galerii Sław mieszczącej się w Holyoke. Dwukrotnie odznaczano go złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

Na początku lutego Wójtowicz został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość ta odbyła się w jego domu, bo wybitny siatkarz dziś toczy walkę z chorobą nowotworową.

Honorowi obywatele Lublina. Trzy kobiety, pięciu duchownych

Lublin ma 15 honorowych obywateli. W tym gronie są trzy kobiety: Julia Hartwig, Rita Gombrowicz i Wanda Półtawska oraz pięciu duchownych: ks. arcybiskup Bolesław Pylak, Jan Paweł II, o. Hubert Czuma, ks. infułat Grzegorz Pawłowski oraz o. Ludwik Wiśniewski.

Poza nimi: prof. Wiesław Chrzanowski, były prezydent Lublina Marian Chojnowski, prof. Andrzej Nikodemowicz, prof. Rocco Buttiglione, prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prof. Norman Davies oraz włoski okulista prof. Giuseppe Guarnaccia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStudnie budowane z serca
Następny artykułBon turystyczny ważny dwa lata? Nowy projekt rządu