A A+ A++
Lubisz klasykę? Należysz do klasy średniej [badania]
/ Shutterstock

Wyniki badania wskazują, że w Polsce najbardziej lubiana jest muzyka określana mianem popularnej, rozrywkowej, czyli tzw. pop – powiedział PAP prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

W Warszawie zorganizowana została konferencja naukowa “Stratyfikacja gustów muzycznych w Polsce”, w trakcie której prelegenci rozmawiają o tym, jakiej muzyki słuchają Polacy. Stanowi ona podsumowanie projektu badawczego “Dystynkcje muzyczne. Gust muzyczny i stratyfikacja społeczna a procesy kształtowania się stylów życia Polaków” realizowanego w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk ze środków Narodowego Centrum Nauk.

Prof. Henryk Domański, kierownik projektu badawczego “Dystynkcje muzyczne”, w rozmowie z PAP wyjaśnił, że badanie, które zostało przeprowadzone na próbie ogólnopolskiej, pokazuje gusta muzyczne Polaków i tego, jaki rodzaj aktywności związany z muzyką jest najczęściej stosowany. Wyniki badania wskazują, że “w Polsce najbardziej lubiana jest muzyka określana mianem popularnej, rozrywkowej, czyli tzw. pop” – powiedział socjolog.

Jak również wskazał, “duży odsetek badanych – ok. 30 proc. – deklaruje lubienie disco polo”. “Te preferencje do disco polo są reprezentowane w kategoriach o niższym statusie społecznym, określanych mianem klasy robotniczej, choć głównie w środowisku rolników” – wyjaśnił prof. Domański. “To nie jest wynik zaskakujący, ponieważ potwierdził nasze przypuszczenia” – dodał.

Prof. Henryk Domański, zapytany o sympatie Polaków do muzyki klasycznej, wyjaśnił, że upodobania do tzw. muzyki poważnej “koncentrują się zgodnie z oczekiwaniami wśród kategorii z wyższym wykształceniem oraz tzw. nowej kształtującej się wyższej klasie średniej i nowej inteligencji”. “Ten wynik ponownie potwierdza wyniki z innych badań”. Jak wskazał socjolog, “pod tym względem nie różnimy się od innych krajów”.

Badania dotyczące gustów muzycznych Polaków są robione systematycznie przez Centrum Badania Opinii Społecznej, chociaż – jak podkreślił socjolog – “są w nich zadawane inne pytania i są o wiele mniej szczegółowe niż myśmy to robili w naszym badaniu”. Zapytany, czy porównując wyniki przeprowadzonego w ramach projektu badawczego badania z wynikami wcześniejszych badań, można zauważyć zmiany w gustach muzycznych Polaków, prof. Domański wskazał, że “jeżeli chodzi o disco polo czy muzykę klasyczną czy w ogóle preferencje muzyczne Polaków, to one są bardzo stabilne”. “Nie ma powodu, aby się one zmieniały, pomijając oczywiście to, że pojawiają się nowe gatunki muzyki” – wyjaśnił. Można zatem powiedzieć, że “porównując wyniki naszego z wynikami wcześniejszych badań, to mamy raczej do czynienia ze stabilnością” – dodał.(PAP)

autorka: Anna Kruszyńska

akr/ dki/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy uda się uratować nekropolię starszą niż Powązki?
Następny artykułIngres bp. Krzysztofa Włodarczyka w katedrze w Bydgoszczy