Kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie został uznany za sanktuarium. Oznacza to, że w tym miejscu wyjątkowo mocno rozwijany jest kult religijny, a sama świątynia i przechowywane w niej relikwie mogą stać się celem pielgrzymów.
Akt erygowania lubińskiego kościoła do rangi sanktuarium wręczony został proboszczowi ks. Piotrowi Zawadce w minioną sobotę. Specjalne nabożeństwo z tej okazji poprowadził biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Wcześniej relikwie patrona parafii – szczątki brody św. Maksymiliana – zostały wniesione w uroczystej procesji i umieszczone w ołtarzu.
Sanktuarium św. Maksymiliana w Lubinie ma być miejscem skupionym na rodzinie. Wiąże się to z dotychczasową aktywnością tej parafii: organizowane są przy niej warsztaty psychologiczne wspierające rodziny, prowadzona jest działalność charytatywna i świetlica dla najmłodszych członków kościelnej wspólnoty.
– Sanktuarium to miejsce szczególnego uświęcania człowieka i jego doskonalenia – wyjaśnia ks. Waldemar Wesołowski, rzecznik prasowy Diecezji Legnickiej. – Na nasze czasy postać Świętego Maksymiliana z pewnością jest bardzo ważna i może nas wiele nauczyć. Chodzi o ofiarowanie swojego życia za kogoś, podczas gdy dzisiaj mamy taki problem, że każdy myśli o sobie; garnie do siebie, a nie od siebie. Więc jest to postać, od której można się wiele nauczyć, ale też zwracać do niej o ducha otwartości na drugiego człowieka, dostrzegania potrzeb i takiego właśnie ofiarowania siebie dla innych – wskazuje.
Zgodnie z prawem kanonicznym za sanktuarium uznaje się miejsce, do którego pielgrzymują liczni wierni, kierujący się szczególną pobożnością. Na terenie diecezji legnickiej takich miejsc jest kilka. Najbliżej Lubina znajdują się sanktuaria w Legnicy, Grodowcu i Jakubowie. Do najbardziej uczęszczanych przez pielgrzymów należy Krzeszów, gdzie znajdują się dwa sanktuaria i bazylika. Podniesienie rangi lubińskiego kościoła może sprawić, że do naszego miasta będą przyjeżdżać wierni Kościoła katolickiego, którym szczególnie bliska jest osoba św. Maksymiliana.
Fot. Starostwo Powiatowe w Lubinie; Diecezja Legnicka
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS