Analitycy Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy Think!, którzy opracowali badanie, wynika, że poczucie bezpieczeństwa finansowego dają Polakom oszczędności na poziomie przekraczającym półroczne dochody. Dwóch na pięciu z nas – 41 proc., określa swoje bezpieczeństwo co najmniej jako „raczej dobre”, a co trzeci – 29 proc. deklaruje, że ma finansową stabilność. Jeszcze mniejszy odsetek (26 proc.) respondentów przyznaje, że ma poczucie finansowego bezpieczeństwa.
Co ważne – w porównaniu z wynikami sprzed roku – w 2024 r. o 4 punkty procentowe zmniejszył pesymizm finansowy Polaków dotyczący przyszłości ich gospodarstw domowych. Aż 70 proc. badanych spodziewa się, że sytuacja finansowa ich gospodarstw domowych nie pogorszy się. I to ani w ciągu roku, ani nawet w perspektywie 5 lat.
– Co ciekawe, zarówno krótkoterminowe, jak i pięcioletnie prognozy deklarowane przez Polaków, dotyczące sytuacji finansowej ich gospodarstw domowych, są bardziej optymistyczne niż te formułowane dla Polski i Europy. Przy tym, należy zaznaczyć, że prognozy dla Polski są minimalnie lepsze niż w 2023 r. i znacznie lepsze niż w 2022 r. – komentuje Anna Bichta, prezes Fundacji Think!
W porównaniu do poprzedniego roku widać, że zdecydowanie więcej osób oszczędza, odkładając regularnie co miesiąc określoną sumę pieniędzy. W 2024 r. to już 35 proc., czyli o ponad połowę więcej niż w 2023 r. – wówczas odkładanie pewnych sum co miesiąc zadeklarowało 22 proc. Polaków.
— Niestety nadal oszczędzamy głównie na „czarną godzinę”. Ten cel, wynikający prawdopodobnie z ostatnich niepewnych lat naznaczonych pandemią, inflacją i wojną w Ukrainie, znacznie wyprzedza inne — np. oszczędności na wyposażenie domu, wakacje czy zabezpieczenie emerytury — czytamy w raporcie. — Większość spośród tych, którzy oszczędzają (80 proc.), odkłada poniżej jednej czwartej dochodów, a tylko co trzeci w grupie oszczędzających (32 proc.) ma zgromadzone środki wyższe niż jego trzymiesięczna pensja — zdradzają autorzy opracowania.
Podkreślmy, że o bezpieczeństwie finansowym mówimy, gdy w momencie utraty stałych dochodów jesteśmy w stanie za oszczędności przeżyć co najmniej pół roku. – Choć aż 71 … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS