A A+ A++

Bilety do NFM, które można wygrać

1 podwójny bilet na koncert 10.05 (piątek), NFM, Sala Główna, godz. 19.00

Gwiazdą wieczoru będzie wenezuelski trębacz Pacho Flores – niedawno zamówił nowe dzieła u pięciu wybitnych kompozytorów, a aż dwa z nich poznamy w czasie koncertu z NFM Filharmonią Wrocławską. Za pulpitem dyrygenckim stanie Manuel Hernández-Silva, obecny dyrektor artystyczny Orquesta Filarmónica de Málaga.

Koncert otworzy napisana przez wenezuelskiego twórcę Inocente Carreño w 1954 roku Margariteña – Glosa Sinfónica, barwna rapsodia, którą autor oparł na czterech piosenkach pochodzących z jego rodzimej wyspy – Margariteñi. 

Następnie wysłuchamy wirtuozowskiego, pełnego blasku i licznych nawiązań do muzyki rozrywkowej koncertu na trąbkę Salseando autorstwa Roberto Sierry. Prawykonanie miało miejsce w styczniu 2020 roku w Liverpoolu, gdzie partię solową zagrał oczywiście Pacho Flores.

Drugą część koncertu rozpocznie poemat symfoniczny George’a Gershwina Amerykanin w Paryżu. Celem kompozytora było oddanie przeżyć tytułowego bohatera z przechadzki ulicami stolicy Francji. 

Wieczór zwieńczy koncert na trąbkę Historias de Flores y Tangos autorstwa Daniela Freiberga, mieszkającego w Nowym Jorku twórcy łączącego w swoich kompozycjach klasykę, jazz, rock i szeroko pojętą muzykę południowoamerykańską. Flores prawykonał to barwne i atrakcyjne dla odbiorcy dzieło w październiku 2021 roku w hiszpańskim Oviedo.

1 podwójny bilet na koncert 16.05 (czwartek), NFM, Sala Główna, godz. 19.00

Posłuchamy utworów Dworzaka, Boccheriniego i Korngolda.

Antonin Dvořák nie zapomniał o swojej misji, do spełnienia której sprowadzono go do Stanów Zjednoczonych – było nią stworzenie narodowej muzyki amerykańskiej. Napisał tam Kwartet smyczkowy F-dur, do którego, podobnie jak w symfonii Z Nowego Świata, inkorporował elementy muzycznych kultur Ameryki, a nawet śpiew ptaka, który usłyszał nad Turkey River – jednym z dopływów Missisipi.

Działający niemal dokładnie sto lat przed nim Włoch Luigi Boccherini czuł się za granicą znacznie lepiej niż Dvořák. Już jako czternastolatek wyjechał do Wiednia. W 1768 roku trafił do Madrytu, w którym pozostał do końca życia. Dziewięć napisanych przez niego kwintetów gitarowych to w rzeczywistości autorskie transkrypcje jego wcześniejszych utworów. Kompozytor łączy w nich styl klasyczny ze stylizacjami hiszpańskimi, a zamykający Kwintet D-dur taniec fandango, który zabrzmi podczas koncertu, to najbardziej porywający przykład takiej syntezy.

Śladami Dvořáka, jako Europejczyk w Ameryce, podążył czterdzieści lat po Czechu Erich Korngold. Do Stanów Zjednoczonych został zaproszony w 1934 roku. Miał wtedy trzydzieści siedem lat. Już wcześniej jego muzyczna kariera rozwijała się niezwykle błyskotliwie, a ogromny talent dawał o sobie znać w latach młodzieńczych. Pracę nad zaskakującym dojrzałością Sekstetem smyczkowym, który usłyszymy, Korngold rozpoczął w wieku siedemnastu lat. Austriak zatrudnienie za oceanem znalazł w Hollywood, a jego styl stał się potem punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń twórców muzyki filmowej.

Koncert w NFM. Wygraj bilety. Jak grać? 

Aby wygrać podwójne zaproszenia na koncerty 10 i 16 maja trzeba od wtorku 7 maja od 11.00 do piątku 10 maja do godz. 9.00 wysłać do nas wypełniony formularz konkursowy i odpowiedzieć na pytanie, w którym roku otwarto Narodowe Forum Muzyki? 

Podpowiedź znajdziecie poniżej:

Zobacz również

Z nadesłanych prawidłowych odpowiedzi wygrają pierwsza i ostatnia. 

W formularzu, oprócz odpowiedzi, podajemy:

  • swoje imię, nazwisko,
  • mail
  • telefon kontaktowy.

O wygranej zwycięzców poinformujemy mailowo.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe władze powiatu sulęcińskiego
Następny artykułITD ujawnia kolejne przeładowane ciężarówki