O tym, że radni trzech komitetów startujących w wyborach będą ze sobą współpracować informowaliśmy przez II turą wyborów samorządowych. Radni i kandydaci na burmistrza udzielili wówczas poparcia Krzysztofowi Paśnikowi, który ostatecznie pokonał swojego kontrkandydata i przez kolejną kadencję będzie Burmistrzem Miasta Lubartów.
ZOBACZ » Kontrkandydaci poparli Paśnika
Wynegocjowane przez trzy komitety porozumienie programowe to na razie jedynie dość ogólne sformułowania, a więcej na temat konkretnych planów koalicji ma zostać przedstawione na kolejnej sesji Rady Miasta Lubartów.
– Łączy nas to, że mamy zbieżność programową. Będziemy się różnić, będziemy się spierać […] ale ta zbieżność jest tak duża, że doszliśmy do wniosku, że przez najbliższą kadencję jesteśmy w stanie większość tych wspólnie wypracowanych elementów programowych zrealizować. Robimy koalicję bo jedno ugrupowanie, jeden komitet wyborczy nie jest w stanie sam rządzić, sam realizować swój program bez współpracy z innymi ugrupowaniami. […] To nie jest koalicja przeciwko komuś. To jest koalicja za czymś. Za tym, żeby miasto było bezpieczne, żeby było przyjazne przede wszystkim dla ludzi, którzy tutaj mieszkają- mówił radny Andrzej Zieliński.
POROZUMIENIE KOALICYJNE RADNYCH WSPÓLNOTY LUBARTOWSKIEJ, WSPÓLNEGO LUBARTOWA I LUBARTOWSKIEJ KOALICJI SAMORZĄDOWEJ W RADZIE MIASTA LUBARTÓW
DLA MIESZKANEK I MIESZKAŃCÓW LUBARTOWA
I. Preambuła
- Radni reprezentujący trzy komitety wyborcze postrzegają wynik wyborów do Rady Miasta jako mandat do utworzenia wspólnej koalicji. Mamy różne tradycje i perspektywy, ale łączy nas chęć wzięcia wspólnej odpowiedzialności za przyszłość Lubartowa. Naszym celem jest zahamowanie spadku liczby mieszkańców Lubartowa oraz dokonanie niezbędnej modernizacji oraz rozwoju gospodarczego i społecznego Miasta.
- Mamy świadomość, że temu postępowi musi towarzyszyć także obietnica stabilizacji
i bezpieczeństwa oraz pewność, że uda nam się to zrealizować i możemy to osiągnąć wspólnie. Jesteśmy zobowiązani służyć dobru wszystkich obywateli, nie tylko tych, którzy na nas głosowali, i wobec których czujemy wdzięczność za poparcie w wyborach. - Podejmujemy partnerską współpracę z dobrą wolą poszukiwania kompromisów, w oparciu
o wzajemne zaufanie, na drodze otwartego dialogu w sprawach o szczególnym znaczeniu dla mieszkańców Lubartowa. - Strony porozumienia zapewniają, że w sprawach trudnych będą konsekwentnie poszukiwać kompromisu, kierując się dobrem społecznym oraz interesem Miasta. W sytuacji, gdy nie będzie możliwe osiągnięcie kompromisu, strony umowy nie będą forsować rozwiązań wbrew partnerom koalicyjnym.
- Niniejsze porozumienie jest wyrazem nadziei trwałej współpracy na najbliższe pięć lat, by wspólnie realizować skutecznie i systematycznie program, z którego co roku będziemy przedstawiać sprawozdanie opinii publicznej.
II. Główne filary porozumienia koalicyjnego
Założenia programowe Porozumienia koalicyjnego opierać się będą na głównych fundamentach współpracy, wynikających z analizy potrzeb i podjęcia koniecznych działań:
- Lubartów przyjaznym miejscem do zamieszkania i życia, w tym:
- dokonanie niezbędnych zmian w planie zagospodarowania przestrzennego miasta, umożliwiających zabudowę mieszkaniową i usługową oraz na umożliwienie zagospodarowania istniejących terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową;
- rozwój usług i infrastruktury publicznej, działania rewitalizacyjne, poprawa jakości powietrza, poprawa jakości zieleni miejskiej.
- Lubartowskie rodziny na pierwszym miejscu, w tym:
- rozwój i poprawa edukacji dzieci i młodzieży oraz opieki nad najmłodszymi;
- tworzenie nowych miejsc oraz form aktywności dzieci i młodzieży;
- rozwój instrumentów wsparcia seniorów, rozbudowa systemu usług opiekuńczych, w tym osób z niepełnosprawnościami.
- Sprawne i bezpieczne poruszanie się po Lubartowie, w tym:
- rozpoczęcie budowy I etapu Drogi Wschodniej;
- stopniowe rozwiązywanie problemów komunikacyjnych miasta (promocja i poprawa funkcjonowania transportu publicznego, budowa nowych parkingów, wprowadzenie stref ograniczonego postoju);
- systematyczne podnoszenie poziomu bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.
- Rozwój gospodarczy miasta, w tym:
- prowadzenie działań na rzecz realizacji inwestycji, zrównoważonych i bezpiecznych środowiskowo, zwiększających potencjał gospodarczy miasta;
- wsparcie małej i średniej przedsiębiorczości, rozwój zaufania i partnerskich relacji z przedsiębiorcami.
- Współdecydowanie o lubartowskich sprawach, w tym:
- wsparcie aktywności obywatelskiej, w tym: rozwój centrów aktywności i rozbudowa instrumentów partycypacji społecznej;
- działania na rzecz równego traktowania wszystkich mieszkańców miasta;
III. Zasady funkcjonowania Stron w ramach porozumienia koalicyjnego
- Strony zawierające porozumienie koalicyjne zobowiązują się popierać projekty uchwał przedkładane przez burmistrza miasta, zgłaszane przez obywateli, kluby lub grupy radnych, jeżeli są zgodne z założeniami programowymi wymienionymi w niniejszym porozumieniu.
- Własny projekt lub poprawkę koalicjant może zgłosić po akceptacji pozostałych partnerów.
- Strony porozumienia zobowiązują się do dyscypliny głosowania nad przedstawianymi i uzgodnionymi projektami uchwał w szczególności w sprawach:
- budżetu Miasta,
- udzielenia wotum zaufania oraz absolutorium Burmistrzowi Miasta,
- planu zagospodarowania i kierunków rozwoju przestrzennego Miasta,
głównych kierunków rozwoju gospodarczego i społecznego, kultury, edukacji, sportu i rekreacji Miasta,
- Bez uzgodnienia wewnątrz koalicji strony porozumienia nie mogą podejmować ani popierać działań zmierzających do odwołania przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego Rady przewodniczących lub wiceprzewodniczących komisji Rady, a także dokonywać zmian w kierownictwie Urzędu Miasta, spółkach i jednostkach organizacyjnych Miasta.
- W sprawach programowych nieuwzględnionych w niniejszym porozumieniu, strony porozumienia koalicyjnego zgodnie postanawiają, że mając na względzie interes Lubartowa
i jego mieszkańców, będą prowadzić konstruktywny i życzliwy dialog, by wypracowywać wspólne stanowiska i projekty uchwał. Dialog ten będzie prowadzony pomiędzy radnymi tworzącymi koalicję, a także z uwzględnieniem zdania pozostałych radnych i głosu opinii społecznej Miasta. - Strony zobowiązują się do regularnego uczestnictwa w spotkaniach koalicyjnych, organizowanych nie rzadziej niż przed każdą sesją Rady Miasta.
IV. Strony porozumienia uzgadniają, że:
- Kandydatem na zastępcę burmistrza Miasta, będzie osoba wskazana przez klub radnych Wspólnota Lubartowska.
- Kandydatem na sekretarza Miasta, będzie osoba wskazana przez klub radnych Lubartowska Koalicja Samorządowa.
V. Ustalenia końcowe porozumienia koalicyjnego
- Zmiana treści porozumienia koalicyjnego wymaga formy pisemnej i akceptacji wszystkich Stron.
- Porozumienie wchodzi w życie z chwilą podpisania.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS