A A+ A++

Lotos nie ma szczęścia do Yme

21.02.2020r. 05:47


Termin rozpoczęcia wydobycia ropy naftowej z norweskiego złoża Yme opóźni się o co najmniej kilka miesięcy, wynika z informacji “Rzeczpospolitej”, według której to złe wiadomości dla zaangażowanej w ten projekt Grupy Lotos.


Jak donosi dziennik, prace nad platformą wydobywczą, która ma obsługiwać złoże Yme przedłużają się i z komunikatu operatora złoża – hiszpańskiego koncernu naftowego Repsol wynika, że termin rozpoczęcia wydobycia ustalony na połowę 2020 r. nie zostanie dotrzymany. Nowy termin to ostatni kwartał br.

Grupa Lotos odpowiedziała na pytania BiznesAlert.pl o złoże Yme. Lotos precyzuje, że platforma, która w tej chwili przechodzi przebudowę w stoczni, jest w końcowym stadium zaawansowania prac modernizacyjnych. Według spółki obecnie wynosi ono 86 procent przy planowanym zaawansowaniu na poziomie 98,8 procent. – Obecny etap wymaga szczególnej uwagi w zakresie planowania prac oraz złożonego procesu mechanical completion, jak i wstępnego przygotowania do pierwszych rozruchów testowych urządzeń zainstalowanych bezpośrednio na platformie i w module procesu technologicznego – wyjaśnia koncern.

Przewidywany czas przeholowania platformy na złoże i jej integracji z Well Head Module został ustalony w najnowszym harmonogramie na maj-czerwiec 2020 roku. – Trwa analiza niezbędnego zakresu prac w celu weryfikacji zakomunikowanego ryzyka opóźnienia przez głównego wykonawcę oraz wydłużenia realizacji robót stoczniowych – podaje Lotos.

Spółka nadal oczekuje, że średni wolumen dziennego wydobycia w pierwszych pięciu latach od momentu uruchomienia produkcji wyniesie 5,0 tys. boe/d. – Wydobycie z tej licencji ma być realizowane zgodnie z założeniami przez 10 lat – precyzuje.

Według “Rz” przesunięcie terminu rozpoczęcia wydobycia ropy ze złoża Yme to złe wiadomości dla Lotosu. Jak pisze dziennik, opóźnienie może sprawić, że analitycy obniżą swoje oczekiwania co do wyników Lotosu, bo planowane wydobycie z norweskiego złoża to około 25 proc. wolumenu pozyskiwanego przez Grupę ze wszystkich złóż w Norwegii, Polsce i na Litwie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKontrole i zachęty mają zatrzymać import i zmniejszyć zwały węgla
Następny artykułWarszawa: spór o dawną gazownię