Trzeci Europejski Moduł Serwisowy zostanie wykorzystany w załogowej misji na Księżyc przewidzianej na 2024 r. Europejska Agencja Kosmiczna podpisała kontrakt z Airbusem na budowę modułu.
Moduł serwisowy jest niezbędny do długiej podróży w kierunku naszego naturalnego satelity. To dzięki niemu w statku Orion będą panowały warunki pozwalające na przeżycie – będzie zapewniona woda, powietrze i odpowiednia temperatura. Moduł ma zapewniać także napęd statku oraz dostarczyć energii elektrycznej komputerom pokładowym i innym urządzeniom tego wymagającym. Będzie on także stanowił podwozie Oriona.
Statek Orion można porównać do małego domku z parterem i pierwszym piętrem – średnica statku to 5,2 m, a jego wysokość to 7,3 m. Wymiary samego Europejskiego Modułu Serwisowego to 4 m średnicy i wysokości. Moduł serwisowy może zabrać 8,6 ton paliwa wykorzystywanego przez główny silnik oraz 32 mniejsze służące do utrzymania prawidłowej orientacji w przestrzeni i trajektorii lotu. W tej konstrukcji zostały wykorzystane już wcześniej sprawdzone w przestrzeni kosmicznej elementy – silnik główny to przerobiony silnik Orbitalnego Systemu Manewrowego promów kosmicznych.
Z perspektywy Europejskiej Agencji Kosmicznej, współpraca z NASA nad programem Artemis jest bardzo ważna, ponieważ przedstawia agencję jako partnera silnego i godnego zaufania dla dużo bardziej doświadczonych na tym polu Amerykanów.
Pierwszy moduł serwisowy dla statku Orion został dostarczony do Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego w 2018 r. W wersji optymistycznej ma zostać wystrzelony w kosmos w przyszłym roku w ramach bezzałogowej misji Artemis 1. Będzie to test statku Orion. Plan misji przewiduje przelot obok Księżyca i wykorzystanie asysty grawitacyjnej, aby wejść na orbitę okołoksiężycową i wylecieć 70 tysięcy kilometrów za satelitę Ziemi i około pół miliona kilometrów od samej planety. W drodze powrotnej planowany jest drugi przelot obok Księżyca, po czym Orion wróci na Ziemię. Lot ma trwać 20 dni i zakończyć się wodowaniem modułu załogowego na Oceanie Spokojnym. Moduł serwisowy ma się odłączyć podczas wejścia w atmosferę i w niej spłonąć.
Druga misja w ramach programu Artemis ma być misją załogową planowaną na 2022 r. Czterech śmiałków uda się w podróż dookoła Księżyca po podobnej trajektorii co Artemis 1, z tą różnicą, że statek nie będzie wchodził na orbitę Srebrnego Globu, tylko obleci satelitę po jego niewidocznej stronie i wróci na Ziemię.
Moduł Serwisowy, na którego budowę ESA podpisała umowę, będzie częścią statku mającego być wykorzystanym podczas misji Artemis 3 umożliwiającej powrót ludzi na Księżyc po ponad 50 latach od ostatniego lądowania w ramach Apollo 17. Trzeba jednak zaznaczyć, że są to bardzo optymistyczne plany i mogą one ulec przesunięciu ze względu na opóźnienia w budowie rakiety SLS (Space Launch System), która ma wynieść Oriona w przestrzeń kosmiczną.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS