A A+ A++

Decyzję w sprawie organizacji oddziałów Obrony Narodowej podjęto w grudniu 1936, a  formowanie pierwszych batalionów ON rozpoczęto w styczniu 1937 z żołnierzy rezerwy. Formacje te  były przewidziane do krótkotrwałych lokalnych   działań obronnych. Batalion „Gorlice” został  utworzony w maju 1939 r., w składzie Podhalańskiej Brygady Obrony Narodowej pod dowództwem kpt. Stanisława  Czwiertni. Dodatkowo, w  końcu  sierpnia zarządzeniem komendanta Garnizonu Gorlice majora Łepkowskiego i burmistrza miasta została utworzona  ochotnicza  kompania strzelecka, ”, składająca się z uczniów gorlickiego gimnazjum i uczniów szkół średnich w powiecie. Zwerbowano 118 rekrutów, w większości członków Związku Strzeleckiego, którzy przeszli szkolenie w  zakresie przysposobienia wojskowego. Po ich włączeniu  do batalionu jego liczebność wzrosła  do 620 żołnierzy. Decyzją dowództwa   wszedł on  w skład 2 Brygady Górskiej i odpowiadał za pododcinek wschodni, który ciągnął się od Gładyszowa przez Zborów-Konieczną do Gorlic.

Przez pierwsze dni wojny batalion ON „Gorlice” nie uczestniczył w działaniach bojowych. Dopiero 6 września nawiązał styczność z niemieckimi patrolami w rejonie Klimkówki. W związku z tym, że oddziały niemieckiej 1. Dywizji Górskiej przygotowywały się do uderzenia z rejonu Polanki Niżnej na Nowy Żmigród postanowiono wycofać 2. Brygadę Górską  do rejonu Gorlice, Biecz, Bednarka, Harklowa. Wieczorem 7 września główne siły niemieckiej 1. Dywizji Górskiej  przekroczyły granicę w Ożennej, kierując swoje  uderzenie na Żmigród. Natomiast I batalion 100. pułku strzelców górskich tejże dywizji przekroczył granicę państwową w Koniecznej kierując się przez Zdynię, Sękową, Męcinę, Wapienne na Rozdziele. W celu opóźnienia marszu nieprzyjaciela dowódca baonu Obrony Narodowej „Gorlice” kpt. Stanisław Czwiertnia pozostawił w Zdyni jeden z plutonów, który następnie 7 września po ciężkich walkach z nieprzyjacielem   wycofał się  w kierunku Magury. Następnie w ślad za resztą batalionu dotarł do Małastowa, gdzie znajdował się rejon koncentracji. Kpt. Czwiertnia  zarządził wymarsz batalionu  w kierunku Ropicy Ruskiej /Górnej/. Sytuacja uległa jednak zmianie po otrzymaniu przez dowódcę meldunku   o zajęciu   Gorlic przez  Niemców. Batalion został skierowany  w kierunku Folusza i  Nowego Żmigrodu z zadaniem  podjęcia działań opóźniających  zajmowanie terenu przez wojska niemieckie, co nieuchronnie prowadziło do potyczek z wrogiem.  Do jednej z nich doszło w Rozdzielu, Żołnierze, aby mieć dobre pole ostrzału ulokowali się  na drewnianej wieży wiertniczej. Mimo, że dysponowali nieporównywalnie słabszym uzbrojeniem niż przeciwnik, stawiali zacięty opór. Niestety, w obliczu wielokrotnej przewagi liczebnej wroga  oddział zmuszony został do  wycofania  się  z zajmowanych pozycji. W efekcie  skierował się   w rejon koncentracji w Krościenku Wyżnym koło Krosna. Tam właśnie, wieczorem 8 września, żołnierze Batalionu „Gorlice” wraz z baonami Obrony Narodowej  “Nowy Sącz” i “Sambor” stoczyli ostatni swój  bój w kampanii wrześniowej z  oddziałem zmotoryzowanym “Lang”. Po tej walce resztki batalionów wycofały się o świcie 9 września w kierunku Sanoka i Brzozowa..

Walki z Niemcami we wrześniu 1939 roku trwały na ziemi gorlickiej trzy dni. Mimo okazanego męstwa i poświęcenia powstrzymanie wroga nie było możliwe. Żołnierze Batalionu nie dysponowali bowiem bronią przeciwpancerną i przeciwlotniczą, a przyszło się im się zmierzyć  z przeciwnikiem dysponującym  kilkakrotną przewagą liczebną i techniczną. Spełnili jednak swój obowiązek żołnierski z honorem, wykazując wielka wolę walki w obronie swojej małej ojczyzny.  Siedemdziesięciu dwóch  żołnierzy Batalionu oddało za nią swoje życie,  a ponad stu odniosło rany.

Fot. Dziennik Zachodni, Pojezierze 24.pl, Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne

 Opracował Krzysztof Mikruta

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrzaskowski wchodzi z kontrolą do Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Sprawdzi pensję prezesa Piesiewicza
Następny artykułSzefowa “PnŚ” obejrzała nową śniadaniówkę Polsatu. Nie mogła się powstrzymać, tak ją ocenia