Amerykańskie sankcje skłoniły chiński rząd i tamtejsze przedsiębiorstwa do poszukiwania alternatyw dla zachodnich procesorów. Jedną z największych firm z Państwa Środka, które zajmują się wytwarzaniem tego typu sprzętu jest obecnie Loongson. Rozwiązania, które firma proponuje nie mogą się oczywiście równać pod względem wydajności z najnowszymi jednostkami Intela czy AMD, ale plany na przyszłość są ambitne. Poznaliśmy właśnie część z nich.
Firma Loongson już wkrótce zaoferuje serwerowe procesory 3D/E7000, które mają posiadać nawet 128 rdzeni i cechować się budową chipletową. Będzie to kolejny krok na drodze rozwoju chińskiej branży półprzewodników.
Loongson 3C6000 – zakończono prace projektowe nad kolejną generacją chińskich procesorów serwerowych
Procesory Loongson to produkt niemal w całości chiński. Sprzęt korzysta ze specjalnej architektury LoongArch (wywodzącej się w pewnym stopniu z MIPS), a jego produkcja odbywa się w pełni na terenie Państwa Środka. Aktualnie w ofercie firmy znajdują się między innymi desktopowe CPU z serii Loongson 3A6000, które są uznawane w Chinach za znaczący krok naprzód w porównaniu z poprzednimi generacjami. Mają one bowiem oferować wydajność zbliżoną do niektórych modeli procesorów Intel Core 10. generacji, czy też CPU firmy AMD, bazujących na architekturze Zen 2. Już w 2025 roku na tamtejszym rynku zadebiutują jednostki Loongson 3B6600, a później Loongson 3B7000, które będą cechowały się wyższym taktowaniem, co ma pozwolić na uzyskanie wydajności lepszej o około 20%.
Loongson 3A6000 – najnowszy, chiński procesor został przetestowany. Jak wypada na tle układów Intela oraz AMD?
To jednak nie procesory desktopowe przyciągają największą uwagę. Chińska firma pracuje także nad rozwiązaniami dedykowanymi rynkowi serwerów. Kolejny rok ma przynieść premierę jednostek Loongson 3D/E7000, które zaoferują do 128-rdzeni. Co ciekawe, zastosowane zostanie w tym przypadku podejście znane z procesorów firmy AMD, czyli budowa chipletowa. Będzie to zatem kolejny znaczący postęp dla branży chipów w Państwie Środka. Oczywiście Loongson nie porzuci także rynku laptopów, ale w tym w przypadku należy spodziewać się jednostek, które w pierwszej kolejności stawiają na efektywność energetyczną, a nie wydajność.
Loongson LS2K2000 – procesor chińskiego producenta, oparty na autorskich rdzeniach oraz z wbudowanym układem graficznym
Mapa, którą zaprezentowała firma Loongson pokazuje stopniowy, ale nieustanny postęp chińskiej branży półprzewodników. Celem tego kraju jest uniezależnienie się od zachodnich rozwiązań technologicznych i osiągnięcie na tym polu samowystarczalności. Realizacja tego planu nie będzie łatwa i pochłonie na pewno sporo zasobów finansowych. Biorąc jednak pod uwagę uzyskiwany przez chińskich producentów chipów progres, osiągnięcie tego celu nie wydaje się już w dłuższej perspektywie czasowej całkowicie nierealne.
Źródło: Tom’s Hardware
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS