A A+ A++

Informację przekazał w mediach społecznościowych korespondent IAR Adam Dąbrowski.  

Europoseł Dariusz Joński podał w serwisie X, że K. w sądzie towarzyszył Michał Dworczyk. 

Wstępna rozprawa ws. Michała K. Sąd nie zgodził się na jego zwolnienie

Wtorkowe posiedzenie było kolejnym posiedzeniem w sprawie Michała K. W ubiegłym tygodniu na zwolnienie za kaucją nie zgodziła się sędzia Westminster Magistrates’ Court. Odrzuciła ona taką możliwość mimo wstawiennictwa polityków prawej sceny politycznej i poręczenia majątkowego w wysokości 200 tys. funtów.  

Na ubiegłotygodniowej rozprawie Michał K. był obecny osobiście. Na sali była także jego żona oraz dwójka dzieci. Podczas obrad sądu korzystał on z usług tłumacza. Jego obrończyni przekonywała, że postawione mu zarzuty mają charakter polityczny. Twierdziła, że podejrzany przyjechał do Londynu w celu znalezienia pracy. Poręczała, że Michał K. stawi się na następnych przesłuchaniach i że nie ma ryzyka, aby próbował uciec, bo oznaczałoby to dla niego utratę kontaktu z rodziną. Zaproponowała, wobec tego poręczenie majątkowe i przebywanie pod stałym adresem w Wielkiej Brytanii po zwolnieniu z aresztu. 

Sąd jednak nie przychylił się do jej argumentów, twierdząc, że zabezpieczenia są niewystarczające wobec wagi postawionych mu zarzutów i ryzyka ucieczki. W związku z tym były szef RARS trafił do więzienia w Wandsworth w południowym Londynie. W czasie posiedzenia wyznaczone zostały dalsze etapy procesu ekstradycyjnego. Kolejne posiedzenia zaplanowano na 17-19 lutego przyszłego roku.

Sprawa byłego szefa RARS. Wykryto szereg nieprawidłowości

31 sierpnia za byłym szefem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych został wydany Europejski Nakaz Aresztowania. Następnie w poniedziałek 2 września mężczyznę zatrzymano w Londynie.  

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto 1 grudnia 2023 r. Prowadzi je obecnie Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. 

Dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i procedowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowych

Zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej postawiono nie tylko Michałowi K., ale także Pawłowi Sz. 

Z medialnych doniesień wynikało, że były szef RARS i twórca marki “Red is Bad” zaplanowali ucieczkę z Polski w efekcie czego ich wcześniejsze zatrzymanie było niemożliwe.  

Zobacz również:

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Tomczyk w ”Graffiti” o podkomisji smoleńskiej: Macierewicz jest niezły, ale dowody leżą na stole/Polsat News/Polsat News … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPerfekcyjny return
Następny artykułKto doprowadzi prąd do CPK? Wybrano ofertę na projekt