2020-11-23 11:36
publikacja
2020-11-23 11:36
Biorąc pod uwagę uwarunkowania makroekonomiczne optymalne obecnie wydaje się utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie – napisał w poniedziałkowym artykule dla Radia Maryja członek RPP Eryk Łon. Jego zdaniem, polska polityka pieniężna przez długi czas pozostanie akomodacyjna.
“Biorąc więc pod uwagę całość uwarunkowań makroekonomicznych wyrażam przekonanie, że najbardziej optymalne obecnie wydaje się być utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie” – napisał Łon.
“Biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną w naszym kraju uważam za wskazane utwierdzenie naszych obywateli w przekonaniu, że polska polityka pieniężna jeszcze przez długi czas będzie polityką o charakterze łagodnym. Warto bowiem, aby nasi rodacy mieli świadomość, że w tym trudnym okresie władze publiczne czynią wszystko, co tylko możliwe, aby minimalizować koszty obsługi kredytów zaciągniętych przez osoby fizyczne.[…] Ponadto należy także utrwalać przekonanie u osób kierujących podmiotami gospodarczymi, że NBP będzie starał się poprzez utrzymywanie stóp procentowych na niskim poziomie czynić wszystko, co możliwe, aby sprzyjać poprawie dynamiki nakładów inwestycyjnych” – dodał.
W ocenie Łona jednym z celów łagodzenia polityki pieniężnej w tym roku jest doprowadzenie do poprawy sytuacji kredytobiorców, co również można potraktować jako działanie na rzecz stabilizacji sektora bankowego.
Łon zwrócił ponadto uwagę na rolę interwencji walutowych w instrumentarium NBP.
“[…] W tym roku nie było potrzeby dokonywania interwencji walutowych. O istnieniu tego instrumentu polityki pieniężnej należy wciąż pamiętać, ale może on się przydać dopiero wówczas, gdy z badań NBP będzie wynikało, że kurs złotego stanowiłby zagrożenie dla naszego eksportu” – ocenia Łon.
Zdaniem członka RPP, tegoroczne wahania kursu złotego sprzyjały poprawie sytuacji w polskim handlu zagranicznym. (PAP Biznes)
tus/ gor/
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS