2020-12-14 09:52
publikacja
2020-12-14 09:52
Należy przekonywać uczestników życia gospodarczego, że stopy procentowe jeszcze przez długi czas będą na obecnym poziomie – napisał w artykule dla portalu wGospodarce członek RPP Eryk Łon. Jego zdaniem, wiarygodność banku centralnego nie ucierpiałaby, gdyby NBP rozpoczął skup obligacji korporacyjnych oraz akcji spółek.
“(…) Nie wiemy, w którym momencie przyszłego roku ów powrót do normalności się pojawi. Pogorszenie nastrojów konsumenckich stwarza potrzebę budowania atmosfery optymizmu. Aby tego dokonać należy przekonywać uczestników życia gospodarczego, że stopy procentowe jeszcze przez długi czas będą kształtować się na obecnym, niskim poziomie. Zapowiadanie podwyżek stóp procentowych mogłoby dodatkowo nastroje konsumenckie pogorszyć. Mogłoby rodzić przekonanie, że zwiększą się koszty obsługi kredytów, w tym złotowych kredytów mieszkaniowych. Lepiej uspakajać i wskazywać na potrzebę stabilizacji stóp na obecnym poziomie” – napisał Łon.
Zdaniem Łona, warto stosować takie instrumenty polityki pieniężnej, aby kurs złotego kształtował się na poziomie korzystnym dla polskiego eksportu.
“Z tego też powodu za właściwe uważam to, że poziom stóp procentowych znajduje się w Polsce na stosunkowo niskim poziomie na tle innych krajów, w tym także tych wschodzących. Z drugiej strony w odróżnieniu od Szwajcarii, Japonii czy też Danii stopy procentowe w Polsce nie są ujemne. Oznacza to, że w naszym kraju nie było potrzeby zastosowania aż tak radykalnego środka łagodzenia polityki pieniężnej jakim są stopy ujemne” – dodał.
Zdaniem Łona, wiarygodność banku centralnego nie ucierpiałaby, gdyby NBP rozpoczął skup obligacji korporacyjnych oraz akcji spółek.
“Co więcej, jeżeli dzięki podjęciu tego typu działań, wzmocnieniu uległby mechanizm impulsów monetarnych do gospodarki, to bank centralny mógłby stać się instytucją jeszcze bardziej potężną, jeszcze bardziej skuteczną” – uważa Łon.
Zdaniem członka RPP, polski bank centralny powinien prowadzić politykę “ofensywną”. Istotą takiej polityki pieniężnej jest, w ocenie Łona, podejmowanie działań w kierunku wspierania wzrostu gospodarczego oraz dbanie o to, by na jak najwyższym poziomie kształtowało się zatrudnienie.
Łon ocenia, że polityka Narodowego Banku Polskiego charakteryzuje się “wysokim stopniem otwartości”.
Członek RPP pozytywnie ocenił zamiary przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press od niemieckiej Verlagsgruppe Passau Capital Group.
“Dzięki temu dojdzie do repolonizacji istotnej części lokalnej prasy, w tym także tej wydawanej na Ziemiach Zachodnich i Północnych (pisownia oryginalna – PAP). To wydarzenie świadczy o realizacji hasła +więcej polskiej gospodarki w polskiej gospodarce+. Głęboko wierzę, że w przejętych przez polski PKN Orlen mediach będą ukazywać się teksty broniące prawa Polski do prowadzenia własnej polityki pieniężnej” – napisał Łon. (PAP Biznes)
tus/ asa/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS