A A+ A++

Miłośnicy tanga mają w ten weekend powody do radości. Dzięki łomżyńskiej odsłonie Podlasie Slow Fest w Hali Kultury będą mogli nie tylko obejrzeć film „Ostatnie tango”, ale też uczestniczyć w warsztatach tanecznych i w koncercie „Tango i cztery pory roku… w Buenos Aires” wybitnego akordeonisty Marka Andryska i jego Tango Quintette. Nie zabraknie też innych wydarzeń, w tym sportowych. Do tego ciągle można oglądać różne wystawy czasowe w łomżyńskich muzeach oraz placówkach i instytucjach kultury.

Lipcową odsłonę „Bajkowych poranków dla dzieci” w Hali Kultury zakończy dzisiaj o godzinie 11:00 projekcja filmu „Basia 2” dla widzów od czwartego roku życia. Wstęp wolny. Kolejna odsłona cyklu odbędzie się w dniach 19-23 sierpnia. 

W piątkowe popołudnie o 16:00 rozpocznie się VI Łomżyński Turniej Boule MOSiR Łomża. Impreza odbędzie się na „Orliku” (ul. Katyńska 3), wstęp wolny.

O 19:30 seansem filmu „Ostatnie tango” w reżyserii Germana Krala w Hali Kultury rozpocznie się Podlasie Slow Fest by Łomża Stowarzyszenia Dalapenia. „„Ostatnie tango” to niezwykła opowieść o miłości i nienawiści najsłynniejszej pary w historii tanga argentyńskiego. Połączył ich taniec, rozdzieliło ich życie. María Nieves Regi (80) i Juan Carlos Copes (83) spotkali się, gdy byli nastolatkami i tańczyli razem przez niemal 50 lat. W tym czasie kochali się i nienawidzili, ranili się i odchodzili, lecz zawsze wracali aby razem tańczyć tango. Żaden mężczyzna nie dorównywał w tańcu Juanowi, a żadna kobieta Marii. W końcu on odszedł na dobre do innej, 20 lat młodszej partnerki, z którą ma dwoje dzieci. Teraz, w jesieni życia, oboje opowiadają o miłości, nienawiści i wspólnej pasji” przybliżają treść filmu organizatorzy.

W sobotę w tym samym miejscu w godzinach 11-15 odbędą się warsztaty tanga dla początkujących. Z kolei o 19:30 Andrysek Tango Quintette  wybitnego wirtuoza i solisty zaprezentuje program „Tango i cztery pory roku… w Buenos Aires”. „W koncercie muzyki argentyńskiego tanga wystąpi zespół wybitnych muzyków związanych z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Lider zespołu – Marek Andrysek – jest jednym z najwybitniejszych współczesnych akordeonistów, laureatem międzynarodowych konkursów akordeonowych, m.in. w Klingenthal, Arenzano, Bardolino, Castelfidardo. Odbył liczne tournée, występując w większości krajów europejskich, a także w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Jako solista koncertował z towarzyszeniem wielu orkiestr symfonicznych i zespołów kameralnych” czytamy w zapowiedzi koncertu. Wstęp na te trzy wydarzenia w Hali Kultury jest wolny, ale obowiązują na nie bezpłatne wejściówki. 

Finałowym akcentem festiwalu Podlasie Slow Fest w Łomży będą niedzielne warsztaty „Słucham rzeki: miasto” na bulwarach o godzinie 8:00. „Doświadczenie świadomego słuchania natury, polegające na zatopieniu się we wzmocnionym przez mikrofony i dostarczonym przez słuchawki dźwięku przepływającej rzeki. Około godzinny relaks na leżakach, podczas którego zmysł słuchu okazuje się wystarczający do osobistej podróży”.

Koszt 30 złotych, wstęp dla osób od 16 roku życia. 

Cały czas można też oglądać różnorodne wystawy stałe:

– w Hali Kultury ilustracji Aleksandry Zając z książki Tiny Oziewicz „Co robią uczucia?” Opisy w języku polskim oraz ukraińskim, wystawa czynna do 30 lipca;

– w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego akwarel Adama Papke. Bilety 1-5 złotych, wystawa czynna do 23 sierpnia;

– w Galerii N Klubu Wojskowego malarstwa Aleksandry Pakuszewskiej i fotografii Tomasza Pakuszewskiego, wystawa czynna do 31 sierpnia;

– w Muzeum Północno-Mazowieckim jubileuszową wystawę „Jedziemy! 55 lat MPK w Łomży”. Bilety 1-10 złotych, wystawa czynna do 20 października. 

Wojciech Chamryk

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAgnieszka Dziemianowicz-Bąk w Częstochowie o sprawach społecznych (zdjęcia)
Następny artykułOstatnia widziała go babcia.