Coraz częściej służby MSWiA oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej współpracują ze sobą podczas reagowania na zdarzenia o charakterze niemilitarnym. Wspólne szkolenia mają na celu przygotować strażaków i terytorialsów do współdziałania.
Sobotnie zajęcia (22 stycznia) odbyły się podczas szkolenia rotacyjnego w 13 batalionie lekkiej piechoty. W zakresie ratownictwa technicznego, jako instruktorzy, zaangażowali się strażacy zawodowi z Komendy Powiatowej PSP w Grajewie oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grajewie. W obszarze ratownictwa medycznego zagadnienia poprowadzili funkcjonariusz PSP oraz żołnierz OT. Szkolenie nabrało realizmu dzięki przychylności firmy AutoMet w Szymanach, która kolejny raz udostępniła do ćwiczeń wraki samochodów.
Podczas szkolenia używane były narzędzia hydrauliczne znajdujące się na wyposażeniu zarówno straży pożarnej, jak i Wojsk Obrony Terytorialnej. Terytorialsi uczyli się też wykorzystywać gaśnice do gaszenia pożaru pojazdu.
Od 16 czerwca 2020 roku 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej oraz Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku łączy porozumienie w sprawie współpracy. Poza działalnością szkoleniową dotyczy ono także obszarów: ratowania życia oraz zdrowia ludzi, ratowania mienia i środowiska, prowadzenia akcji poszukiwawczych czy wsparcia specjalistycznym sprzętem.
1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej wydziela siły i środki do Systemu Zarządzania Kryzysowego MON. Są one w stałej gotowości do wsparcia mieszkańców województwa w przypadku wystąpienie zagrożeń o charakterze niemilitarnym. Celem WOT jest wyłącznie uzupełnianie, a nie zastępowanie, możliwości cywilnych służb.
źródło: WOT
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS