A A+ A++

fot. SVPanteon / Shutterstock

Żarty się skończyły. Od ostatniego zestawienia najniżej oprocentowanych lokat na rynku minęły dwa lata. Stawki, które budziły uśmiech w ostatnim antyrankingu dziś mogą wzbudzać zazdrość oszczędzających. Strach myśleć, co będzie dalej. Czy wkrótce 0,01 proc. rocznie będziemy wspominać z rozrzewnieniem?

W 2013 r. zaprezentowaliśmy na łamach Bankier.pl pierwszy na polskim rynku antyranking lokat terminowych. Na czele zestawienia pojawiła się wówczas „LOLkata” o oprocentowaniu 0,05 proc. Naśmiewając się z ułamkowych propozycji banków, nie spodziewaliśmy się, że już za kilka lat „homeopatyczne” odsetki będziemy wspominać jako stare, dobre czasy. O rewolucji, która zaszła na rynku świadczyć może fakt, że dziś taki produkt zająłby 4 miejsce w zestawieniu najlepszych depozytów terminowych na 3 miesiące.

„How low can you go?” – na takie pytanie próbują odpowiedzieć dzisiaj sobie banki. Po serii obniżek stóp procentowych przestrzeni pozostało naprawdę niewiele. Z jednej strony psychologiczną granicę stanowi okrągłe zero. Ujemne oprocentowanie depozytów na razie odstraszałoby klientów i wzbudziło sensację w mediach. Nikt nie chce wyjść przed szereg, wiedząc, że taka lokata przegrałaby nie tylko z przysłowiową „skarpetą”, ale również z rachunkiem osobistym, który niemal każdy bank ma w tej chwili w ofercie.

Prawą stronę przedziału trudniej zdefiniować. Każdy bank musi sam określić, gdzie jest granica, powyżej której można taniej pozyskać środki. Na rynku międzybankowym 3-miesięczna pożyczka kosztuje ok. 0,26 proc. rocznie (WIBOR 3M). To może być jakiś wyznacznik, gdzie znajduje się łatwo dostępny zamiennik depozytów od klientów.

Drugie miejsce po przecinku i tłumy na podium

Za nami kolejna, być może ostatnia w tym roku fala zmian w bankowych cennikach depozytów. Ich efekt jest taki, że konstruując tegoroczne zestawienie mieliśmy nie lada problem – wygląda na to, że niemal każdy bank pragnął znaleźć się na podium.

W rezultacie antyranking jest krótki i długi jednocześnie. Krótki, bo obejmuje tylko dwa miejsca – pierwsze i drugie. Długi, bo na drugim miejscu mamy prawdziwy tłum. W dodatku wiele banków zapragnęło być tak blisko zera jak to tylko możliwe w przypadku kilku produktów. Dzięki temu klienci mają wybór – mogą zarobić 1 grosz rocznie (brutto!) od każdych 100 zł oszczędności jako dumny posiadacz np. lokaty rentierskiej, mobilnej, dynamicznej, superprocent lub doskonałej. A jeśli ktoś ma mniejsze ambicje – standardowej.

Zdecydowaliśmy się nie prezentować kolejnej, trzeciej pozycji. Znalazłyby się na niej bowiem lokaty, które miałyby szansę konkurować w „zwykłych”, regularnych rankingach Bankier.pl. Granica między LOLkatami i najlepszymi lokatami zaczęła się zacierać – trochę śmiesznie, trochę strasznie.

And the winner is…

Ale dość o przegranych. Zwycięzca może być tylko jeden. To zaszczytne miano przypada tym razem Bankowi BPS, w którym 92-dniowa Lokata 365 daje 0 procent. Produkt zapewne przypadnie do gustu osobom, które lubią wiedzieć, na czym stoją. Wypłacając, otrzymają dokładnie tyle, ile wpłaciły 3 miesiące wcześniej. Jest w tym coś pocieszającego. No i fiskus nie dostanie ani grosza.

Wyróżnienie honorowe otrzymuje PKO BP. Jego rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej „Program Budowania Kapitału”, chociaż nie jest typową lokatą terminową, daje także równe 0 proc. (WIBOR 3M minus 0,5 pp. dawałby wynik ujemny).

Zestawienie trzymiesięcznych lokat terminowych o najniższym oprocentowaniu

Lp.

Bank

Nazwa lokaty

Oprocentowanie

1.

Bank BPS

Lokata 365 (na 92 dni)

0,00%

2.

Alior Bank

Standardowa

0,01%

2.

Bank Millennium

Lokata Millennium

0,01%

2.

Bank Millennium

Lokata SuperProcent

0,01%

2.

Bank Millennium

Lokata Millenet

0,01%

2.

Bank Pekao

E-Lok@ta

0,01%

2.

Bank Pekao

Lokata mobilna

0,01%

2.

Bank Pekao

Lokata standardowa

0,01%

2.

Bank Pekao

Lokata rentierska

0,01%

2.

Bank Pocztowy

Lokata Mini (4M)

0,01%

2.

BNP Paribas Bank

Lokata standardowa

0,01%

2.

BNP Paribas Bank

Lokata GOonline

0,01%

2.

Citi Handlowy

Kombilokata (29 dni)

0,01%

2.

Credit Agricole

Lokata terminowa (90 dni, oproc. zmienne)

0,01%

2.

Credit Agricole

Lokata dynamiczna

0,01%

2.

Inteligo

Lokata terminowa

0,01%

2.

mBank

Lokata

0,01%

2.

mBank

Lokata na nowe środki

0,01%

2.

PKO BP

Lokata terminowa

0,01%

2.

Santander Consumer Bank

Direct+ Doskonała

0,01%

2.

Santander Consumer Bank

Zysk+ Doskonała

0,01%

2.

T-Mobile Usługi Bankowe

Lokata standardowa

0,01%

Źródło: Bankier.pl na podstawie taryf banków, 14.7.2020.

Na drugim miejscu natomiast znajdziemy niemal każdy bank znany polskim klientom. Mamy mBank, Bank Pekao, PKO BP, Alior Bank i wielu innych. Brakuje kilku nazw, ale (odpukać!) może wkrótce dołączą one do peletonu.

Dla banków, które nie znalazły się w tegorocznej edycji rankingu mała podpowiedź – z zerem trudno wygrać, ale trzecie miejsce po przecinku jest jeszcze niezagospodarowane. Może wraz z premierą nowego filmu o Jamesie Bondzie czas na mocne rynkowe uderzenie? Lokata 0,007 proc. – nie czas umierać.

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDo 9 tys. zł wsparcia dla samozatrudnionych – Małopolska Tarcza Antykryzysowa
Następny artykułNa elbląskim kempingu szukają ciszy i spokoju [ Społeczeństwo ]