Data dodania: 2016-06-13 (14:37) Analiza Expander
Banki zarabiają między innymi na tym, że pożyczają nam pieniądze na wyższy procent niż płacą swoim klientom na lokatach. Expander zwraca uwagę, że ta różnica w kwietniu była najwyższa od prawie 6 lat. Oprocentowanie nowo zakładanych lokat wyniosło zaledwie 1,57%, tym samym pobiło marcowy rekord i było najniższe w historii.
Udzielane w kwietniu kredyty hipoteczne miały natomiast oprocentowanie wynoszące średnio 4,53%. Różnica wynosi więc prawie 3 p.p.
Według danych NBP w kwietniu bardzo istotnie wzrosło oprocentowanie nowo udzielanych kredytów hipotecznych. W marcu wynosiło 4,41%, a w kwietniu już 4,53%. Tak znacząca zmiana nie może być przypadkowa. Wpływ na nią miały dwa czynniki. Po pierwsze, w marcu skończyły się pieniądze na tegoroczne dopłaty w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. To oznacza, że w kwietniu prawdopodobnie wzrósł udział kredytów w niskim wkładem własnym, dla których marże są zdecydowanie wyższe. Po drugie od kwietnia PKO BP, który jest jednym z największych kredytodawców, nie stosuje już promocyjnej obniżki marż (o 0,1 p.p.).
Jednocześnie po raz kolejny spadło oprocentowanie lokat. Już przed miesiącem informowaliśmy, że w marcu było ono najniższe w historii. Tymczasem w kwietniu spadło jeszcze bardziej i wyniosło średnio 1,57%. Patrząc na to, jakie było oprocentowanie depozytów zakładanych na różne okresy, dużym zaskoczeniem jest to, że najniższe (1,35%) było ono dla lokat dłuższych niż rok. Jest to o tyle dziwne, że analizując dostępne wtedy oferty, właśnie lokaty dwu- i trzyletnie miały najwyższe stawki. Wygląda więc na to, że osoby, które zdecydowały się na takie długoterminowe oszczędzanie, nie porównały dostępnych propozycji, lecz prawdopodobnie założyły depozyty w swoim banku. Tymczasem największe instytucje zwykle oferują dość niskie stawki.
Porównując średnie oprocentowanie nowo zakładanych lokat i zaciąganych kredytów hipotecznych okazuje się, że różnica w tych stawkach w kwietniu była bardzo wysoka i wyniosła 2,96%. W ciągu ostatnich 10 lat zbliżone poziomy występowały tylko w połowie 2008 r. i od połowy 2009 r. do połowy 2010 r. Niestety wiele wskazuje na to, że w przyszłości różnica ta może być jeszcze większa. Projekt nowej ustawy o kredycie hipotecznym zakłada bowiem, że banki udzielające takiego finansowania nie będą mogły jednocześnie sprzedawać kredytobiorcy innych usług poza bezpłatnym rachunkiem lub kontem oszczędnościowym. To oznacza, że tego typu kredyty staną się dla banków mniej zyskowne, co zapewne zostanie uwzględnione w ich oprocentowaniu.
Na koniec warto dodać, że różnica w oprocentowaniu jest oczywiście zdecydowanie wyższa w przypadku kredytów konsumpcyjnych (np. pożyczek ratalnych). Ich oprocentowanie wyniosło w kwietniu średnio 8,19%. Różnica w porównaniu z oprocentowaniem lokat wynosi więc 6,62%. Może się wydawać, że to dużo, ale w przeszłości była już znacznie wyższa. Dla przykładu, trzy lata temu wynosiła 12,3%, czyli niemal dwa razy więcej niż obecnie. W tym roku wskaźnik jest niższy niż w przeszłości, gdyż obecnie banki większość kosztów kredytów naliczają w postaci prowizji, a nie odsetek.
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
2020-01-05 Analizy rynkowe
106 złotych – tyle w ciągu roku zarobi ktoś, kto powierzy bankowi 10 tysięcy złotych zakładając przeciętną lokatę. To prawie 4 razy mniej niż w 2012 roku, ale też 2-3 razy za mało, aby pokonać panującą inflację – wynika z szacunków HRE Investments. Tak źle nie było od co najmniej kilkudziesięciu lat. Dostępne dane nie odnotowały bowiem jeszcze nigdy tak niskiego średniego oprocentowania lokat bankowych. Przeciętny depozyt pozwala zarobić zaledwie 1,31% – wynika z najświeższych danych NBP za listopad 2019.
2016-02-11 Informacja prasowa
Tyle otrzyma przedsiębiorca, który do końca marca otworzy w mBanku rachunek mBiznes konto i spełni trzy proste warunki. Ofertę promuje kampania reklamowa, którą od wczoraj zobaczyć można m.in. w telewizji.
2016-01-04 Komentarz Lions Bank
W grudniu banki chciały pożyczyć rodzinom na mieszkanie wyraźnie mniej niż przed rokiem. Czas pokaże czy jest to preludium przed zmianami, które czekają rynek w przyszłym roku. Większość z nich utrudni dostęp do bankowego finansowania.
2015-12-30 Komentarz Expandera
Maksymalny dopuszczalny przez prawo poziom oprocentowania, naliczanego przy opóźnieniu w spłacie raty wzrośnie od stycznia z 10% do 14%. Z wyliczeń Expandera wynika, że przeciętny kredytobiorca, który spóźni się o kilka dni nie ma się czym martwić. Zmiana będzie natomiast odczuwalna dla osób, które mają wysokie zadłużenie i nie regulują go miesiącami.
2015-03-30 Informacja prasowa
Zbliżają się święta wielkanocne, a wraz z nimi wydłuża się lista naszych wydatków. Szczególnie w przedświątecznym okresie, działając pod wpływem chwili i emocji zdarza nam się podejmować zbyt pochopne i nieprzemyślane decyzje zakupowe. Wówczas zaczynamy się zastanawiać nad różnymi sposobami powiększenia domowego budżetu.
2015-03-26 Informacja prasowa
Czy systemy płatności online są równie bezpieczne jak systemy bankowe? Okazuje się, że nie tylko mogą być bezpieczniejsze, ale również poprawiać poziom zabezpieczeń transakcji bankowych! Poznajcie przypadek pani Agnieszki.
2015-01-16 Poradnik kredytobiorcy
„Czarny czwartek” na rynku walutowym wywołał drżenie serca u wielu kredytobiorców zadłużonych w CHF. W ciągu kilku minut ich zadłużenie oraz raty wzrosły o kilkadziesiąt procent. Niestety w najbliższych miesiącach nie należy oczekiwać powrotu do sytuacji sprzed 15 stycznia.
2015-01-07 Poradnik kredytobiorcy
2014-12-31 Poradnik kredytobiorcy
W nowym roku kredytobiorcy muszą liczyć się z istotnymi zmianami. Wśród nich, zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego, zmienia się minimalna wysokość wkładu własnego oraz strategia prowadzenia działalności w obszarze bankowości ubezpieczeniowej, czyli tzw. bancassurance.
2014-10-07 Poradnik konsumenta
Jednym z pierwszych kroków na drodze ku samodzielności każdego młodego człowieka jest założenie konta w banku. Obecnie praktycznie każdy bank oferuje specjalne warunki dla studenta. Eksperci z portalu Zafinansowani.pl analizują wszystkie „za” i „przeciw”, by wybrać konto, które najlepiej pomoże zarządzać studenckim budżetem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS