Powstały właśnie klaster mediów lokalnych już na starcie zrzesza portale, które mają 8,5 mln unikalnych użytkowników. Klaster zamierza być istotną siłą na ogólnopolskim rynku medialnym.
O powołaniu pierwszego Klastra Mediów Lokalnych poinformowali dzisiaj w czasie specjalnie zwołanej konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej przedstawiciele zarządu Stowarzyszenia Mediów Lokalnych – inicjatora takiej organizacji portali internetowych. W konferencji wzięli też udział niektórzy wydawcy lokalnych portali wchodzący w skład grupy założycielskiej.
– „Klastry są niesłychanie ciekawą propozycją dla ludzi prowadzących działalność gospodarczą. A małe lokalne wydawnictwa to nic innego, jak firmy funkcjonujące na rynku. Długo myśleliśmy jaka formuła byłaby najlepsza do uzyskania synergii niedużych lokalnych portali i wydaje nam się, że Klaster jest jakby uszyty na miarę takich firm” – mówi Piotr Piotrowicz, prezes SML.
W trakcie konferencji przybliżono ideę klastrów, które są skupiskami wzajemnie powiązanych firm w układzie pionowym i poziomym, wyspecjalizowanych dostawców, usługodawców, firm działających w pokrewnych sektorach i związanych z nimi instytucji (np. uniwersytetów, jednostek normalizacyjnych i stowarzyszeń branżowych) w poszczególnych dziedzinach, konkurujących między sobą, ale także współpracujących ze sobą.
– „Chcemy, żeby do klastra zapisało się jak najwięcej lokalnych portali. Grupa założycielska to kilkudziesięciu wydawców, łącznie ponad 70 lokalnych portali. To duża siła, ale mamy nadzieję, że Klaster >>Lokalsi<<, szybko będzie się rozrastał” – mówi Patryk Ślęzak, członek zarządu SML, wydawca lokalnych portali w Łodzi i na Mazowszu.
W czasie konferencji poinformowano, że grupę założycielską stanowi prawie 70 portali z całej Polski. Nie wszystkie z nich są członkami SML, natomiast stawiają sobie wspólne cele, które niekoniecznie muszą być realizowane w strukturze Stowarzyszenia, które, o czym należy pamiętać, jest zrzeszeniem osób fizycznych i ma szereg ograniczeń. Prezes Stowarzyszenia zaprosił do Klastra wszystkich polskich lokalnych wydawców.
– „Nie stawiamy żadnych warunków wstępnych oprócz akceptacji celów Klastra i deklaracji współpracy” – mówi Piotr Piotrowicz.
– „Dla mnie niezwykle ważne jest to, że klastry są bardzo demokratyczną formułą współpracy firm. Przynależność do klastra nie nakłada też na nas żadnych zobowiązań. SML tak przygotowało projekt, żeby wydawcy nie musieli ponosić kosztów organizacyjnych, związanych z powstawaniem nowego bytu na polskiej mapie mediów” – mówi Krzysztof Chojnowski z portalu moja-ostroleka.pl.
Plany Klastra Mediów Lokalnych „Lokalsi” w czasie konferencji przybliżył członek zarządu Patryk Ślęzak.
– „Naszym głównym celem jest współpraca i wzajemne wspieranie się lokalnych mediów. Chcemy skupić się na promocji fundamentalnych wartości dla demokratycznego państwa prawa: wolności słowa, niezależności mediów oraz tworzenia lepszej jakości informacji dla społeczeństwa. Będziemy wspierać pluralizm informacyjny, demokratyzację dostępu do informacji, dążyć do wzrostu przychodów wydawców oraz poprawy jakości treści publikowanych przez media lokalne. Nie mniej ważne jest wsparcie lokalnych portali w sferze technologii cyfrowych” – powiedział Patryk Ślęzak.
Grupa założycielska generuje łącznie około 20 milionów sesji miesięcznie, a strony portali odwiedziło tylko we wrześniu ponad 8,5 miliona użytkowników, co znaczy, że już teraz są jedną z największych grup medialnych w Polsce.
Jedną z misji powołanego Klastra jest według założycieli – obrona polskich mediów lokalnych. To są z reguły nieduże wydawnictwa, które samodzielnie będą miały bardzo duże trudności, żeby przetrwać na rynku. Na co dzień wydawcy borykają się z wieloma trudnościami, wśród których najistotniejsze są problemy związane z niezwykle szybko rozwijającymi się technologiami informacyjnymi. To nie tylko kwestia dostępu do takich technologii, ale przede wszystkim bariera ekonomiczna, która skutecznie blokuje dynamiczny rozwój tego sektora rynku.
W czasie konferencji przedstawiciele Google Polska potwierdzili wolę współpracy z nowo powołanym Klastrem.
Marek Miller, Strategic News Partner Manager – zaprosił przedstawicieli wszystkich wydawnictw, które powołały Klaster do udziału w dwudniowym szkoleniu, które zostanie w końcu listopada zorganizowane w Warszawie.
– „Google chce współpracować z lokalnymi wydawcami. Od czterech lat wspieramy Stowarzyszenie Mediów Lokalnych, które w tym czasie zorganizowało już trzy edycje konferencji mediów lokalnych >>Lokalsi 4.0<<. Pomagamy promować jakościowe dziennikarstwo w ramach konkursu dla dziennikarzy lokalnych portali” – powiedział.
Daniel Rząsa, szef Google News Lab – zapowiedział wsparcie bezpieczeństwa lokalnych portali poprzez udostępnienie wszystkim założycielom tzw. kluczy bezpieczeństwa oraz wykorzystanie w ich działalności ochrony gwarantowanej przez platformę Project Shield.
Grupę założycielską Klastra Mediów Lokalnych „Lokalsi” tworzy prawie 70 portali lokalnych.
Są to: jarocinska.pl, zpleszewa.pl, gostynska.pl, rawicz24.pl, zwielkopolski24.pl, krotoszynska.pl, korso.pl, korso24.pl, korsokolbuszowskie.pl, korsosanockie.pl, mielecity.pl, rzeszow24.info, wbieszczady.pl, gazetabilgoraj.pl, łuków24.pl, lublin24.pl, BiałaSięDzieje.pl, lubartow.24wspolnota.pl, miedzyrzec.24wspolnota.pl, opole.24wspolnota.pl, parczew.24wspolnota.pl, pulawy.24wspolnota.pl, radzyn.24wspolnota.pl, 24wspolnota.pl, TubaŁęcznej.pl, SiedlceSięDzieje.pl, kutno.net.pl, portalplock.pl, tulodz.pl, tupiatek.pl, mojaleczyca.pl, tuzgierz.pl, terazgostynin.pl, ddbelchatow.pl, ddzelow.pl, trybunalski.pl, limanowa.in, ino.online, mylomza.pl, iszczecinek.pl, tygodnikszczytno.pl, rybnik.com.pl, tuwodzislaw.pl, tuzory.pl, tujastrzebie.pl, slaskibiznes.pl, tuwroclaw.pl, tubachorzowa.pl, krosno24.pl, wrzesnia.info.pl, 24kato.pl, 24zaglebie.pl, bytomski.pl, chorzowski.pl, NGS24.pl, Nowinytyskie.pl, piekary.inforudzianin.pl, slazag.pl, tarnowskiegory.info, twojknurow.pl (przenosi na glivice.pl), zabrzenews.pl, zambrow.org, lm.pltko.pl, moja-ostroleka.pl, ostrowmaz24.pl, echomedia.info, bolec.info.
Źródło informacji: Klaster Mediów Lokalnych
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS