Kobieta – to tytuł nowej wystawy, którą od 1 października można oglądać w Galerii PROwizorium Łukowskiego Ośrodka Kultury. Zobaczymy na niej obrazy autorstwa dwóch sióstr, Grażyny Szumańskiej i Marioli Kokowskiej.
Na relację z otwarcia wystawy zapraszamy do sobotniego wydania Kultury na Fali.
Grażyna Szumańska – urodzona w 1968 roku na Mazowszu, zamieszkała w Warszawie. Absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończyłam specjalizację grafika artystyczna pod kierunkiem prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej. Uprawia malarstwo olejne i akrylowe, grafikę oraz rysunek. Jej prace zdobią ściany wielu prywatnych domów oraz wnętrz biur i gabinetów. Część z nich otrzymała Fundacja Ogród Nadziei, która udziela wsparcia psychologicznego osobom chorym na nowotwór. Głównym motywem jej twórczości jest postać kobiety. Fascynuje ją psychika kobiet, która jest skomplikowana i delikatna zarazem. Autora prac stara się przedstawić uczucia i emocje kobiet, pokazując ich mnogość i niejednoznaczność.
Malarskie przedstawienie kobiet jest dla niej również sposobem na obrazowanie własnych emocji i zrozumienie kobiecej natury. Wyrażaniu siebie w malarstwie służy autorce obrazów ekspresjonizm – tj. kierunek w sztuce, którego celem jest wyrażanie własnych przeżyć, stanów emocjonalnych, uczuć. Drugą ważną dla niej grupą obrazów są te inspirowane naturą – najczęściej regionu Mazowsza, ponieważ jest to – jak mówi autorka – „moje miejsce na ziemi”, szczególnie mi bliskie. Jej obrazy można było oglądać w Desa Unicum w Warszawie, w Domu Aukcyjnym REMPEX. Niektóre z nich posłużyły za ilustracje i zostały zamieszczone w tomiku poetyckim Marioli Kokowskiej – „Portrety w polifonii”. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Brała udział w wielu plenerach malarskich w kraju. Swoje prace wystawiała w Polsce, Holandii iw Niemczech
Mariola Kokowska – polska poetka pochodząca z Mazowsza. Psycholog, muzyk, muzykoterapeuta. Absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS), Uniwersytetu SWPS w Warszawie (SWPS), Uniwersytetu Warszawskiego (UW). Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów (PSMT), Polskiego Towarzystwa Badań nad Stresem Traumatycznym (PTBST), Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej (ZTZZ), Związku Literatów na Mazowszu (ZLM). Autorka artykułów w monografiach i czasopismach naukowych z dziedziny psychologii, psychologii muzyki, filozofii muzyki i muzykoterapii. Współautorka wielu tomików poetyckich i antologii pod patronatem Stowarzyszenia Autorów Polskich (SAP/ O. Warszawa I/II). Laureatka konkursów poetyckich (I, II, III miejsca)i adresatka wyróżnień, biorąca udział w ogólnopolskich konkursach literackich. Wydała dwa tomy poetyckie: „Portrety w polifoniioraz „Pisane Mazowszem”. Autorka książki popularnonaukowej o Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej pt. „Melodie z mazowieckiego dworku” (2021 r.).
Malarstwem jako pasją zajęła się amatorsko od czasu wybuchu pandemii COVID-19. Dominującą część jej twórczości stanowią obrazy akrylowe i akwarela, które łączą się w cykle tematyczne. Inspiracją do malowania obrazu może być wszystko, niemal każda myśl, która przeobraża się w obraz. Najważniejsze z nich to cykle inspirowane postaciami z bliskiego otoczenia, historii i sztuki, portrety, krajobrazy, kwiaty. Wśród jej prac można zidentyfikować również cykl tematyczny, związany ze skamieniałościami amonitów – będących ciekawostką przyrodniczo-historyczną Gminy Łuków. Osobną tematykę jej prac stanowi sztuka sakralna, która jest inspirowana motywami religijnymi oraz transcendentnymi prawdami o miejscu człowieka w świecie i hierarchii bytów. Umiejętności artystyczne rozwija pod okiem warszawskich malarzy, biorąc udział w warsztatach malarskich w Zamku Królewskim (2022 r.) i w plenerach malarskich. Obrazy autorki stanowią materiał ilustracyjny w książkach, wydawanych przez Stowarzyszenie Autorów Polskich (SAP / Oddz. Warszawa I) pod red. J. Wielgurskiej. Mieszka i tworzy na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Jej obrazy znajdują się w rękach kolekcjonerów prywatnych w Polsce.
WIĘCEJ ZDJĘĆ /TUTAJ/
AKup/Js
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS