A A+ A++

W czwartek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia została przyjęta poprawka o wykreśleniu logopedy z grupy zawodów medycznych.

Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych m.in. reguluje zasady wykonywania wielu innych zawodów, takich jak technik farmaceutyczny czy podiatra.

Ustawa o 17 zawodach medycznych bez logopedów?

Pierwsze czytanie projektu odbyło się 9 maja. Wtedy też posłowie wskazywali m.in. na konieczność uregulowania zawodu logopedy w odrębnej ustawie. Także przedstawiciele innych klubów niż PiS poinformowali o swoich poprawkach zmierzających do wykreślenia tej grupy z projektu ustawy. Sygnalizowano także konieczność innych zmian dotyczących np. dietetyków oraz doprecyzowania zapisów dotyczących techników farmaceutycznych.

W czwartek członkowie Komisji Zdrowia 31 głosami przyjęli poprawkę i zarekomendowali wykreślenie logopedy z grupy zawodów medycznych. Komisja była jednomyślna w tej kwestii. 25 głosami „za” przyjęto też poprawkę o dopisaniu nowego zawodu – instruktor terapii uzależnień.

Komisja nie przyjęła propozycji poprawek, by do zawodów medycznych dołączyć np. technika dentystycznego, sanitariusza szpitalnego, sekretarki medycznej, technika analityki medycznej.

Jakich zawodów dotyczy ustawa?

Ustawa dotyczy następujących zawodów medycznych: asystentka stomatologiczna, dietetyk, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, logopeda, masażysta, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptysta, podiatra, profilaktyk, protetyk słuchu, technik dentystyczny, technik farmaceutyczny, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej i terapeuta zajęciowy.

Celem projektu jest – jak wskazano w uzasadnieniu – uregulowanie warunków i zasad wykonywania zawodów medycznych, które dotychczas nie były objęte regulacjami ustawowymi, a także kwestii dotyczących doskonalenia zawodowego, rejestru oraz odpowiedzialności zawodowej tych osób.

Zgodnie z projektem, ma powstać mechanizm zapewniający dostęp do wykonywania zawodu medycznego tylko profesjonalistom, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i kompetencje.

Będzie to – jak podnosi Ministerstwo Zdrowia, które przygotowało projekt – gwarancją zatrudniania w systemie ochrony zdrowia wysoko wykwalifikowanej i kompetentnej kadry medycznej, fachowo i rzetelnie udzielającej świadczeń zdrowotnych. Zwiększy to – jak podkreślono w uzasadnieniu – bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów i wpłynie na wysoki poziom udzielanych świadczeń zdrowotnych.

Od lipca 2023 r. wzrosną zarobki w ochronie zdrowia
Od lipca 2023 r. wzrosną zarobki w ochronie zdrowia

Część logopedów podnosi, że przez projekt ustawy regulującej prace 17 zawodów medycznych, w wielu przypadkach będą oni niedługo musieli zamknąć swoje gabinety.

MZ podnosi, że logopeda będzie mógł wykonywać czynności zawodowe w ramach umowy o pracę, umowy cywilno-prawnej, działalności gospodarczej i w końcu – jako podmiot leczniczy. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZawodnicy z Powiatu Brzeskiego na ORLEN Lang Team Race w Arłamowie
Następny artykułСША разместят в Южной Корее комплекс ПРО THAAD, который может перехватывать баллистические ракеты