Kolejne wyzwanie to elektrośmieci. Światowym liderem w recyklingu złomu elektronicznego jest polska firma Elemental, która rocznie będzie odzyskiwać w nowym zakładzie w Zawierciu 11 ton platynowców rocznie.
Wielkim kłopotem dla środowiska są zużyte opony. Continental zamierza osiągnąć 40% udział materiałów odnawialnych i z recyklingu w swoich oponach do 2030 roku.
Michelin podlicza, że w Europie zużywa się 10 kg gumy na osobę na rok, gdy w Chinach mniej niż 2 kg. Jeżeli w tamtym kraju spożycie wzrośnie do podobnych Europie rozmiarów, na świece zabraknie kauczuku. Dlatego Michelin zaprezentował oponę zawierającą 58 proc. materiałów z recyklingu. Zapewnia, że jakość opony jest taka sama, podobnie jak cena, która będzie taka sama lub może o 2 proc. wyższa.
Czytaj więcej
Potencjał międzynarodowych przesyłek kurierskich
Dla polskich firm wejście na zagraniczne rynki jest koniecznością. Zagrożeniem są chińskie sklepy internetowe, które nie podlegają unijnym regulacjom, więc konkurencja nie odbywa się na równych zasadach.
Marnotrawstwo przekłada się na wzrosty cen dóbr, ich niedobór, zwiększone ryzyko prowadzenia działalności, pogorszenie stanu naszego zdrowia, globalne migracje i konflikty, podkreśla GS1 Polska. Przekonuje, że gospodarka obiegu zamkniętego jest odpowiedzią na te problemy.
Obsługa zwrotów
Co czwarta firma przeprowadziła w ostatnim czasie relokację biura/fabryki lub innej placówki, by zoptymalizować łańcuch dostaw, wynika z badania DB Schenker o gospodarce obiegu zamkniętego. Dodatkowo kolejne 24% przedsiębiorstw planuje takie działanie. Ankietowani, którzy wprowadzili zmiany w łańcuchu dostaw w ramach GOZ, w większości oceniają ich efekt jako mały lub bardzo mały, zaznacza raport DB Schenker.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS