A A+ A++

Na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi oraz na placu przed archikatedrą trwają uroczystości związane z dzisiejszym Świętem Wojska Polskiego.

W Łodzi obchody zainaugurowano mszą świętą w intencji ojczyzny. Następnie uroczystości przeniosły się na pl. Katedralny i ul. Piotrkowską
(Fot. Radosław Wilczek)

Łódzkie uroczystości zainaugurowała msza święta w intencji ojczyzny, którą celebrował abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Hierarcha w homilii mówił, jak ważną rolę w dziejach Kościoła i państwa polskiego odegrały kobiety. Metropolita wezwał do uczczenia wielu nieznanych bohaterów i bohaterek.

– Dzisiaj wiele będzie mówione o osobach, które przeprowadziły Polskę przez I wojnę światową, wojnę z bolszewikami, a także inne konflikty zbrojne zagrażające naszej niepodległości. Są ludzie, których nazwiska wypełniają wszystkie podręczniki historii. Nieprzyzwoitością jest ich nie znać. To dzisiejsze Słowo każe nam jednak pomyśleć o ludziach, których w tych podręcznikach nie ma – mówił abp Grzegorz Ryś. 

Metropolita łódzki wezwał również do krzewienia prawdziwej wiary i nieudawanej miłości bliźniego. – Wszyscy macie w sobie Boga, więc wnoście go tam, gdzie wchodzicie. Wtedy dokonują się rzeczywiste przełomy, wówczas Pan Bóg dokonuje największych zwycięstw – zaznaczył hierarcha. Uroczystą mszę świętą zakończył występ łódzkiego chóru “Harmonia”.

Kolejne uroczystości miały miejsce przed łódzką archikatedrą, gdzie zebrali się wszyscy przedstawiciele wszystkich ważnych instytucji w Łodzi, ale i Polsce: przedstawiciele rządu, Sejmu i Senatu, a także łódzkich uczelni wyższych.

W programie łódzkich uroczystości znalazły się także: zmiana warty, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców i kwiatów oraz defilada kompanii honorowych
(Fot. Radosław Wilczek)

Po wojskowej defiladzie nastąpiła zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Przy wtórze wojskowej orkiestry, grającej hymn Polski, została wciągnięta flaga na maszt. Podczas uroczystości nie zabrakło również oficjalnych przemówień. W imieniu wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego przemawiał Zbigniew Rau, szef MSZ. – W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz; w rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski – napisał prezes PiS do uczestników łódzkich obchodów Święta Wojska Polskiego i 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Czytaj także: 101. rocznica Bitwy Warszawskiej nazywanej “Cudem nad Wisłą”

Jarosław Kaczyński przypomniał w liście kluczowe manewry, ofensywy i operacje Wojska Polskiego, które przed 101 laty doprowadziły do zwycięstwa nad Sowietami.  – W wojnie polsko-bolszewickiej nie tylko obroniliśmy naszą ledwo co uzyskaną niepodległość, ale to zwycięstwo przekreśliło plany podboju Europy przez Sowietów – napisał wicepremier. Prezes Prawa i Sprawiedliwości podziękował też rodzinom wojskowych, które dzielą z nimi trudy wojskowej służby oraz tworzą “najpiękniejszą instytucję na świecie, jaką jest dom rodzinny”.

Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki, w swoim przemówieniu przyznał, że mamy być prawo dumni z żołnierzy Wojska Polskiego, ponieważ nigdy nie służyli celom niskim. Jak tłumaczył, żołnierz polski nie wykonywał misji moralnie nagannej. – Możemy być dumni nie tylko z geniuszu wojskowego, ale również z postawy i honoru, które prezentowali żołnierze polscy poprzez wszystkie wieki naszej historii – mówił wojewoda. – Z tych kamienic, naszych łódzkich, ale także z innych rynków – z Sieradza, Wolborza, Piotrkowa, Zduńskiej Woli, Łowicza i wielu innych, ponad 20 tys. żołnierzy walczyło na polu Bitwy Warszawskiej. Ponieśli największą ofiarę, oddawali swoje życie i zdrowie w imię wolności Polski i w imię idei większych. Powinniśmy wyciągnąć z tego patriotyczno-moralną lekcję i pamiętać o nich nie tylko w święto 15 sierpnia i inne rocznice – dodał.

Łodzianie w niedzielę mogą także wziąć udział w wydarzeniu – “Spacerem po zielonej Łodzi”. Jego uczestnicy odwiedzą teren poligonu na Brusie. Tematem spaceru nie będzie przyroda, ale mroczna historia tego obiektu. W tym roku po 6 latach przerwy rozpoczęły się kolejne poszukiwania ofiar na Poligonie Brus.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKatarzyna Zillmann, Simone Biles czy Tom Daley pokazują wielką moc igrzysk olimpijskich
Następny artykułPierwszy zgrzyt Varane'a w Manchesterze. Poszło o numer na koszulce