Tegoroczny Copernicus Hackathon 2020 jest organizowany w Łodzi przez konsorcjum złożone z firm Kapitech, Astri Polska, SkyHub, a także Instytutu Geodezji i Kartografii. Celem wydarzenia jest poszukiwanie nowych, niekonwencjonalnych sposobów wykorzystania satelitarnych danych obrazowych, budowania na tej podstawie nowych firm i przedsięwzięć sektorowych, a także poszukiwanie nowych zastosowań danych satelitarnych w radzeniu sobie z wyzwaniami społeczno-ekologicznymi współczesnego świata. Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestie zmian klimatycznych, ochrony zasobów naturalnych, a także monitorowania akwenów, obszarów zurbanizowanych czy zmian ukształtowania terenu (i wielu dalszych zagadnień).
Podczas konkursów Copernicus Hackathon uczestnicy w bardzo krótkim czasie (od kilku godzin do dwóch dni) opracowują nowe rozwiązania, tworzą aplikacje i strony internetowe oraz rozwiązują postawione przed nimi wyzwania. Ze względu na złożoną naturę wykorzystania danych satelitarnych z programu Copernicus, wydarzenie ma formę bardziej warsztatową, gdzie uczestniczące drużyny będą prowadzone przez mentorów i ekspertów ku realizacji swoich wstępnych pomysłów.
W programie Copernicus Hackathon 2020 na uczestników czeka osiem odrębnych wyzwań. Każde z nich jest osobnym obszarem użytecznego wykorzystania danych satelitarnych:
1. Planowanie przestrzenne i automatyczne detekcja zmian
2. Zapobieganie zagrożeniom naturalnym i zarządzanie nimi
3. Monitorowanie pól uprawnych
4. Analiza meteorologiczna i hydrologiczna
5. Inwentaryzacja wyrobisk i budynków
6. Monitorowanie lasów
7. Degradacja środowiska
8. Dostosowanie do zmian klimatu
Udział w hackathonie jest bezpłatny, po uprzedniej obowiązkowej rejestracji – szczegóły z tym związane wyjaśnia strona internetowa wydarzenia. Chętni mają czas do 29 lutego, by zarejestrować się na stronie wydarzenia.
Wśród głównych patronów Copernicus Hackathon 2020 jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Program Copernicus to nadzorowany przez Komisję Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) system obserwacji Ziemi z pomocą satelitów, które każdego dnia zbierają dane o Ziemi w szerokim zakresie pasm promieniowania elektromagnetycznego (w oparciu o urządzenia optoelektroniczne, jak i radarowe). Dane z programu Copernicus dostępne są powszechnie i za darmo za pośrednictwem licznych platform finansowanych przez Unię Europejską.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS