A A+ A++

Jedna z największych mas lodu na świecie – Lodowiec Thwaitesa zwany popularnie “lodowcem zagłady”, znajduje się w alarmującym stanie. Nowe badania wykazały, że tempo jego topnienia jest znacznie szybsze, niż szacowano. Naukowcy wspominają także o “nowym niepokojącym czynniku”, który może poważnie wpłynąć na lodowiec.

Gigantyczny Lodowiec Thwaitesa, znany również jako “Lodowiec Zagłady“, zlokalizowany w Zachodniej Antarktydzie, staje w obliczu jeszcze większego zagrożenia, niż dotychczas sądzono. Nowe badania, wykorzystujące m.in. dane radarowe z kosmosu, ujawniają, że tempo jego topnienia jest znacznie szybsze, co może mieć katastrofalne skutki dla globalnego poziomu mórz.

“Lodowiec Zagłady” jest naprawdę ogromny i zabezpiecza nas przed katastrofą

Lodowiec porównywalny jest rozmiarem do państw bałtyckich lub ponad połowy Polski, grubość jego lodu to miejscami nawet 1200 metrów i zawiera ilość wody, która spowodowałaby wzrost poziomu wody w oceanach o 65 centymetrów. Skąd jednak nazwa “Lodowiec Zagłady”? Otóż jest to bardzo ważne zabezpieczenie głównej pokrywy lodowej Antarktydy. Gdyby uległ on stopieniu, to odsłoniłby ogromną ilość lodu, która byłaby w stanie podnieść ogólnoświatowy poziom mórz nawet o 3 metry. Lodowiec Thwaitesa już w latach 80. nazwany został przez naukowców “miękkim podbrzuszem” Zachodniej Antarktydy, gdyż istnieją podejrzenia, że może on runąć do oceanu nawet w wyniku niewielkiego ocieplenia. 

Badania rzucają nowe światło na mechanizmy topnienia lodowców

Najnowsza praca badawcza naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego zmienia perspektywę na dotychczasową wiedzę dotyczącą topnienia lodowca, który liczy niemal 190 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni. Wnioski nie są optymistyczne. Badania wykazały, że słona i ciepła woda oceaniczna dostaje się pod lodowiec, powodując jego intensywne topnienie od spodu. Są to bardzo niepokojące informacje, gdyż już teraz “lodowiec zagłady” odpowiada za około 4% ogólnoświatowego wzrostu poziomu mórz.

Dzięki zastosowaniu danych z satelitów radarowych typu SAR udało się na przestrzeni kilku miesięcy zaobserwować i dokładnie zbadać ten niepokojący trend wykonując serię swoistych “rentgenów” lodowca. Zdaniem naukowców, woda morska przepływa pod lodowcem na przestrzeni kilku kilometrów, jej wyższa temperatura powoduje stopienie się części lodu. Powstała w ten sposób słodka woda jest wypłukiwana, a na jej miejsce ponownie wpływa cieplejsza woda morska

Nowy czynnik musi zostać uwzględniony w modelach matematycznych

Glacjolodzy są jednomyślni. Nowe odkrycie może być rewolucją w badaniach nad lodowcami. Modele matematyczne przewidujące topnienie lodowców … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNaprawa słupa trakcyjnego. Spore utrudnienia w kursowaniu tramwajów
Następny artykułŚwięto Miodu i Rajd Rowerowy – Poznajemy Gminę 2024