A A+ A++

Podczas briefingu prasowego w poniedziałek, 22 lutego, prezes Wód Polskich przekazał aktualne informacje nt. akcji lodołamania na Wiśle i Odrze. Spotkanie odbyło się w Woli Brwileńskiej, na wysokości zatoru lodowego.

Prezes Wód Polskich, Przemysław Daca poinformował o zintensyfikowaniu działań lodołamaczy na Wiśle.

– Udało nam się stworzyć rynnę w stałej pokrywie lodowej na odcinku ok. 30 km. Jesteśmy w trakcie kruszenia zatoru lodowego, obecnie lodołamacze mają około połowy zatoru za sobą. Liczymy na to, że w przeciągu 2-3 dni uda nam się dotrzeć do Płocka – zapewnił prezes Wód Polskich.

Przed lodołamaczami pozostało około 3 kilometrów zatoru, trudnego do pokonania ze względu na grubość pokrywy lodowej.

Jak wyjaśniał prezes Wód Polskich, na dzisiaj sytuacja jest stabilna, ponieważ woda znalazła ujście między grudami lodu.

– Widzimy jednak również gwałtowną odwilż. To wiąże się z koniecznością intensywnej i szybkiej pracy floty lodołamaczy. Obecnie na zalewie włocławskim pracuje 7 lodołamaczy, jeden lodołamacz, Orkan, jest serwisowany ze względu na nieszczelność układu chłodniczego. Nie nastąpił wyciek glikolu do wody, lecz do wewnątrz maszyny – tłumaczył Przemysław Daca.

W godzinach południowych w poniedziałek (około godz. 12-13) planowane jest śluzowanie dwóch lodołamaczy, płynących z Gdańska, które będą wspomagały flotę na zalewie włocławskim.

– Wszystkie nasze siły skierowane są w rejon zalewu włocławskiego, gdzie istnieje zagrożenie powodziowe. Na tę chwilę sytuacja jest stabilna, ale bierzemy pod uwagę ocieplenie – mówił prezes Wód Polskich.

Wyjaśniał też, że ocieplenie z jednej strony ułatwi akcję lodołamania, jednak ruchy kry lodowej mogą spowodować podpiętrzenia i, w efekcie, powódź.

W poniedziałek na Wiśle pracować będzie łącznie 9 lodołamaczy, ma też wyjaśnić się sytuacja z lodołamaczem Orkan, który po wykonaniu serwisu również dołączy do pracy przy zatorze.

Opracowano ekspertyzę nt. grubości lodu na Wiśle pod Płockiem

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOSTROŁĘCKI PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ
Następny artykułOszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych