A A+ A++

Liczba wyświetleń: 507

Lockheed Martin, globalny gigant w dziedzinie obronności i technologii, ogłosił, że zwiększył moc swojego systemu laserowego z 300 kW do imponujących 500 kW. To osiągnięcie jest częścią drugiej fazy High Energy Laser Weapon Scaling Initiative (HELSI), inicjatywy mającej na celu zwiększenie mocy broni laserowej, by radzić sobie z bardziej zaawansowanymi i różnorodnymi zagrożeniami.

Lasery stanowią atrakcyjne narzędzie dla wojska już od prawie sześciu dekad. Dzięki zdolności do przechwytywania celów z prędkością światła i niskim kosztom operacyjnym, zaledwie jeden dolar za strzał, technologia ta zdaje się być przyszłością współczesnej obronności. Jednak droga do praktycznego użycia broni laserowej nie była łatwa. Kluczowym wyzwaniem była konieczność stworzenia systemów wystarczająco lekkich, kompaktowych, niezawodnych i mocnych.

Lockheed Martin podjął wyzwanie, tworząc laser generowany przez specjalne cewki włókien optycznych, zintegrowany z zaawansowanym systemem śledzenia i celowania. Wykorzystując laser oświetlający cel (TILL) oraz laser oświetlający latarnię morską (BILL) do pomiaru zniekształceń atmosferycznych, system może dostosować się do różnych warunków i skutecznie trafiać w wyznaczone cele.

Wraz ze wzrostem mocy broni, Lockheed Martin musiał uporać się z wyzwaniami technicznymi, takimi jak łączenie wielu wiązek w odpowiednim widmie i utrzymanie jakości wiązki wyjściowej, zachowując jednocześnie wymogi standardów DoD Modular Open System Approach w zakresie interoperacyjności i integracji misji.

Nie brakuje także kontrowersji wokół rozwijanej technologii. Kwestie legalności i etyki użycia takiej broni w świetle prawa międzynarodowego są przedmiotem debaty. Niektórzy eksperci wyrażają także wątpliwości co do jej skuteczności wobec najnowszych technologii wojskowych.

Lockheed Martin nie jest jedyną firmą na tym rynku. Raytheon i Northrop Grumman również pracują nad ukierunkowaną bronią energetyczną, wykorzystującą mocne wiązki laserów i mikrofal do wyłączania dronów i innych systemów bezzałogowych.

Rozwój broni laserowej przez Lockheed Martin to krok w stronę nowego etapu w dziedzinie technologii obronnych. Chociaż droga do pełnej operacyjności jest jeszcze długa i pełna wyzwań, 500-kilowatowy laser może być znaczącym przełomem, który ostatecznie udowodni skuteczność i niezawodność tej technologii na polu bitwy.

Prace nad laserową bronią są przełomowe i mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki armia radzi sobie z zagrożeniami. Podnoszą także pytania etyczne i prawne, które będą musiały być rozwiązane, zanim technologia ta stanie się powszechnie stosowana. Niezależnie od tych wyzwań, Lockheed Martin i inne firmy wydają się zdeterminowane, by kontynuować inwestycje w tę obiecującą technologię, podnosząc poprzeczkę w dziedzinie obronności i technologii na całym świecie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

TAGI: Broń laserowa, Lockheed Martin, Militaryzm

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiotrkowska CEPELIA – modernistyczny budynek z aferą w tle
Następny artykułPracownik Interu Miami poprosił Messiego o autograf. Szok. Został natychmiast zwolniony