Spółka telekomunikacyjna Omnispace oraz koncern Lockheed Martin obwieściły 23 marca br. zawarcie strategicznego porozumienia dotyczącego wspólnego badania możliwości rozwoju technologii 5G wykorzystującej aparaturę umieszczoną w przestrzeni kosmicznej. Projektowana globalna sieć orbitalna w standardzie 5G NTN (Non-Terrestrial Network) ma zapewnić urządzeniom komercyjnym, korporacyjnym i rządowym komunikację w dowolnym miejscu na świecie. “Ten typ sieci może na nowo zdefiniować komunikację mobilną, oferując nową jakość użytkownikom wymagającym wysokiej jakości połączeń niezależnie od tego, w jakim otoczeniu lub lokalizacji się znajdują” – zadeklarowano w okolicznościowym komunikacie.
Koncepcja Omnispace przewiduje stworzenie „jednej globalnej sieci”, która połączy zasięg konstelacji niegeostacjonarnych satelitów z przepustowością największych mobilnych sieci komórkowych na ziemi. System 5G NTN ma wykorzystywać zarezerwowane dla tej firmy częstotliwości w paśmie S (2 GHz) oraz standardy 3GPP, aby umożliwić interoperacyjność i bezpośrednią łączność z urządzeniami naziemnymi. We współpracy z firmą Lockheed Martin, ta hybrydowa sieć 5G miałaby zapewnić zasięg i przepustowość potrzebną do obsługi podstawowych aplikacji wymagających niezawodnej, globalnej komunikacji.
“Omnispace jest zaangażowany w wizję stworzenia nowej globalnej platformy komunikacyjnej, która zapewni urządzeniom mobilnym łączność 5G bezpośrednio z kosmosu” – skomentował zawarcie porozumienia Ram Viswanathan, prezes i dyrektor generalny Omnispace. “Cieszy nas holistyczne podejście firmy Lockheed Martin do złożonych systemów. Doceniamy głęboką wiedzę tej firmy w zakresie technologii satelitarnych i regulowanych rynków oraz jej zaangażowanie w tworzenie innowacyjnych rozwiązań komunikacyjnych” – podkreślił.
Globalna łączność 5G niesie w sobie szeroki potencjał zastosowań rządowych, komercyjnych i indywidualnych – włączając w to mobilną, międzystrefową komunikację militarną dla wszystkich połączonych domen operacyjnych.
“Z zespołem Omnispace dzielimy wspólną wizję kosmicznej sieci 5G pokrywającej całą ziemię, która umożliwi użytkownikom bezproblemowe przełączanie między sieciami satelitarnymi i naziemnymi, eliminując potrzebę posiadania różnych urządzeń w różnych sieciach” – zadeklarował Rick Ambrose, wiceprezes wydziału kosmicznego firmy Lockheed Martin. “W ostatecznym rozrachunku chodzi o wyposażenie użytkowników końcowych w połączenia o niskich opóźnieniach, działające w każdym wybranym miejscu” – streścił.
Obie spółki zgodnie odwołują się do wizji przedefiniowania komunikacji mobilnej, zakładającej zapewnienie globalnej łączność 5G z wykorzystaniem infrastruktury kosmicznej. W praktyce, stworzona w ten sposób struktura miałaby stać się (zgodnie z deklaracjami) pierwszą prawdziwie dwusystemową platformą 5G dostępną na rynku komercyjnym i na potrzeby rządowe.
Źródło: Omnispace/Lockheed Martin
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS