Najtrudniejsza sytuacja jest w województwach mazowieckim, śląskim, a także małopolskim i wielkopolskim – podaje Ministerstwo Zdrowia. Zrezygnowano jednak z wprowadzania obostrzeń w poszczególnych regionach – częściowy lockdown obowiązuje od soboty w całym kraju.
Zgodnie z opublikowanym w piątek rozporządzeniem “w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii” działalność muszą zawiesić:
– hotele – ale wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, można także korzystać z noclegów w ramach podróży służbowych. Rozporządzenie zawiera kilkustronicową listę wyjątków od tej zasady. Znaleźli się na niej m.in. pracownicy służby zdrowia, załogi samolotów, statków i pociągów, sportowcy uczestniczący w zgrupowaniach, strony procesów sądowych, służby mundurowe, parlamentarzyści, dziennikarze,
– galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych czynne są salony fryzjerskie, optyczne, punkty pocztowe, bankowe i ubezpieczeniowe, pralnie, myjnie; można korzystać z usług ślusarzy, szewców i krawców, mechaników samochodowych; nie można prowadzić handlu detalicznego ani działalności usługowej na wyspach handlowych; punkty gastronomiczne mogą sprzedawać jedzenie wyłącznie na wynos.
– teatry, muzea, galerie sztuki (można jednak organizować próby i ćwiczenia, a także wydarzenia online);
– kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
– baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
– sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
– stoki narciarskie;
– kluby fitness i siłownie;
– wesołe miasteczka i parki rozrywki.
Wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą od poniedziałku uczyć się zdalnie. Rząd zaleca także w całym kraju pracę online – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.
Nadal działać mogą biblioteki (nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw., z wyłączeniem bibliotekarzy), kościoły (nie więcej niż jedna osoba na 15 m kw. powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny). Obiekty sportowe są dostępne tylko na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.
Salony fryzjerskie i inne punkty świadczące zabiegi kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu mogą pracować pod warunkiem, że w punkcie świadczenia usługi przebywać będzie wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci.
Wciąż obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Właściciele obiektów handlowych i usługowych zobowiązani są co najmniej raz na godzinę dezynfekować kasy i stanowiska obsługi, muszą też zapewnić klientom płyny dezynfekujące i środki do dezynfekcji rąk.
Lockdown w całej Polsce. Może być jeszcze gorzej
Zasady opisane w rozporządzeniu z 19 marca obowiązują do 9 kwietnia (a więc także w czasie Wielkanocy). – Jeśli sytuacja się nie poprawi, będziemy zamykać wszystko – zapowiedział jednak minister zdrowia, Adam Niedzielski. To oznacza, że jeśli liczba zakażeń koronawirusem nie przestanie rosnąć, ograniczenia mogą być jeszcze bardziej dotkliwe. Mówi się o zamknięciu kolejnych sklepów, wprowadzeniu większych ograniczeń w tych funkcjonujących oraz wprowadzeniu zakazu przemieszczania się.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS