W czwartek, 30 listopada br. w Starostwie Powiatowym odbyła się LIV sesja Rady Powiatu Gorlickiego.
Listopadowa sesja rozpoczęła się od uroczystości wręczenia mieszkańcom naszego powiatu odznak honorowych „Meritis pro Familia” – zasłużony dla rodziny.
Jest to odznaka będącą wyrazem uznania dla osób szczególnie zaangażowanych w pracę na rzecz lokalnej społeczności, ustanowiona Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 2020 roku, będąca zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem przyznawanym osobom fizycznym, a także organizacjom oraz instytucjom za zasługi w zakresie promowania postaw prorodzinnych i patriotycznych.
Z rąk Posła na Sejm RP Patryka Wichra i Radnej Wojewódzkiej Marty Mordarskiej honorowa odznakę odebrali Państwo Lucyna i Franciszek Sztabowie.
Państwo Lucyna i Franciszek Sztaba pełnią funkcje rodziny zastępczej od sierpnia 2013 roku, w tym rodziny zawodowej od grudnia 2018 roku. Aktualnie pod ich opieką przebywa pięcioro dzieci. Rodzice zastępczy z dużym zaangażowaniem sprawują opiekę nad małoletnimi, dbają o ich wszechstronny rozwój, zapewniają zajęcia dodatkowe. Wkładają duży wysiłek w niwelowanie skutków wcześniejszych zaniedbań środowiskowych dzieci, zapewniają specjalistyczne leczenie i wsparcie. Zbudowali ciepłe i pozytywne relacje z dziećmi, oparte na poczuciu bezpieczeństwa i zaufaniu. Państwo Sztaba działają także na rzecz społeczności lokalnej prowadząc szkółkę karate, przez co zachęcają dzieci do aktywnego stylu życia oraz rozwijania swoich pasji.
Nadano również odznaki „Primus in Agendo” – pierwszy w działaniu, resortowe odznaczenie cywilne, ustanowione 7 lipca 2015 i nadawane przez ministra właściwego do spraw pracy, zabezpieczenia społecznego i rodziny.
Otrzymali je:
🔹Romana Gajdek, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
🔹Grażyna Rychlicka – Schirmer, Dyrektor Centrum Terapii Uzależnień
🔹Izabela Marondel, Dyrektor Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczego CARITAS w Gorlicach
🔹Stanisław Gurba, Wiceprezes Fundacji Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Wyjdź z Domu”
🔹Danuta Szpyrka, gorlicka restauratorka
– Dzisiejsza uroczystość jest wyrazem uznania dla aktywnej, pełnej zaangażowania i oddania postawy, najciekawszych i najbardziej wartościowych inicjatyw, nowatorskich osiągnięć oraz innowacyjnych projektów, a także rzetelności i ofiarności w podejmowanych działaniach – mówi Starosta Gorlicki Maria Gubała. – Jest wyróżnieniem dla tych którzy potrafią się wspiąć na wyżyny swoich umiejętności, pracując dla dobra wspólnego. To osoby, które każdego dnia zdają egzamin z człowieczeństwa, stawiając czoło bardzo trudnym wyzwaniom i podejmują odpowiednie decyzje. Dziś dziękowaliśmy odznaczonym za ich wyjątkową działalność i poświęcenie, za oddawanie swoje czasu drugiemu człowiekowi. Za to, że jako pierwsi w działaniu wskazują szlaki innym – dodaje.
Po części uroczystej przystąpiono do obrad.
Główny Specjalista w Wydziale Polityki Społecznej, Promocji i Informacji Krzysztof Mikruta przedstawił Radzie Powiatu wynik konsultacji projektu „Rocznego Programu Współpracy Powiatu Gorlickiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2024” .
Głównym celem współpracy jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez aktywizację społeczności lokalnej i rozwijanie współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. Współpraca Powiatu z organizacjami pozarządowymi opiera się na zasadach: pomocniczości, partnerstwa, suwerenności stron, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności.
Współpraca Powiatu Gorlickiego z tymi organizacjami ma charakter zarówno finansowy jak i poza finansowy i realizowana jest w zakresie edukacji, kultury fizycznej i sportu, upowszechniania turystyki i wypoczynku, ekologii i ochrony środowiska naturalnego, kultury, ochrony dóbr kultury i tradycji oraz rozwoju świadomości narodowej i kulturowej, pomocy społecznej oraz wspierania osób niepełnosprawnych, ochrony i promocji zdrowia, a także promocji zatrudnienie i aktywizacji zawodowej jak i udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększanie świadomości prawnej społeczeństwa.
Program będzie realizowany w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku.
Wysokość środków przeznaczonych na realizację programu:
🔸 w zakresie polityki społecznej oraz wspierania osób niepełnosprawnych:
– na prowadzenie dziennego ośrodka wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi – środowiskowego domu samopomocy (planowane zlecenie realizacji zadania w trybie otwartego konkursu ofert) 1.760.038 zł
– na dofinansowanie koszt ów działania WTZ prowadzonych przez organizacje pozarządowe – 512.762 zł w zakresie kultury, ochrony dóbr kultury i tradycji:
– na dofinansowanie kosztów imprez (zadanie realizowane w formie wsparcia, w trybie tzw. „małych grantów”) – 14.000 zł
🔸w zakresie kultury fizycznej i sportu:
– na dofinansowanie kosztów imprez (zadanie realizowane w formie wsparcie, w trybie tzw. „małych grantów”) – 14.000 zł
Projekt „Rocznego programu współpracy Powiatu Gorlickiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2024”, w celu przeprowadzenia konsultacji, został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej Powiatu Gorlickiego. Konsultacje trwały od dnia 30 października do 14 listopada 2023 r. w trybie określonym w § 1 uchwały Nr III/29/11 Rady Powiatu Gorlickiego z dnia 20 stycznia 2011 r., w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących ich działalności statutowej. Zainteresowanym organizacjom umożliwiono wyrażanie opinii lub złożenie uwag w formie elektronicznej lub pocztą na adres Starostwa Powiatowego w Gorlicach.
Po przedstawieniu pozytywnej opinii przez Przewodniczącego Komisji Rozwoju i Promocji Marka Ludwina podjęta została uchwała w sprawie „Rocznego Programu współpracy Powiatu Gorlickiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2024”.
Podjęta została również uchwała w sprawie planu pracy Rady Powiatu Gorlickiego w 2024 r. Plan pracy Rady przedstawił Krzysztof Augustyn Sekretarz Powiatu Gorlickiego.
Kolejne podjęte uchwały dotyczyły zmiany Uchwały Budżetowej Powiatu Gorlickiego na rok 2023 oraz zmiany uchwały nr XLIV/234/2022 z dnia 29 grudnia 2022 w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Gorlickiego. Ich projekty przedstawiła Skarbnik Powiatu Agnieszka Szkaradek. Uchwały pozytywnie zaopiniowała Komisja Budżetowo-Finansowa i Mienia Powiatu, o czym poinformował jej Przewodniczący Janusz Augustowski.
Wysoka Rada podjęła również uchwałę w sprawie ustalenia wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdów oraz wysokości kosztów powstałych wskutek wydania dyspozycji usunięcia pojazdu, jeżeli odstąpiono od usunięcia pojazdu z powodu ustania przyczyny jego usunięcia. Projekt uchwały przedstawił Dyrektor Wydziału Komunikacji Stanisław Zieliński. O akceptacji Komisji Inwestycji i Ochrony Środowiska oraz Komisji Budżetowo-Finansowej i Mienia Powiatu informowali ich przewodniczący: Krzysztof Flądro i Janusz Augustowski.
Projekt uchwały w sprawie udzielenia dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków referował Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Tadeusz Mikrut.
Projekt uchwały spotkał się z pozytywną opinią Komisji Edukacji Kultury i Sportu oraz Komisji Budżetowo-Finansowej i Mienia Powiatu, przedstawiona przez jej przewodniczących: Ryszarda Guzika i Janusza Augustowskiego.
Interpelacje i zapytania radnych dostępne będą na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Powiatu Gorlickiego.
More Joomla Extensions
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS