A A+ A++

W 2010 roku na strychu jednego z domów w Pilźnie znaleziono plik dziecięcych rysunków namalowanych farbami wodnymi, zawiniętych w gazetę i ukrytych za dachową belką. Ich autorem okazał się żydowski chłopiec Mechel Zweig – czwartoklasista, którego krótkie życie zostało brutalnie przerwane.

1928 r.

28 lutego urodził się chłopiec o imieniu Mechel, syn Markusa i Estery. Zamieszkał w Pilźnie, w rodzinie Dawida Zweiga drobnego sklepikarza. W 1935 r. Mechelek, wraz z czterdziestoma sześcioma uczniami polskimi i żydowskimi rozpoczął naukę w klasie I B Szkoły Powszechnej w Pilźnie. Szczęśliwy, mały chłopiec, uczył się pilnie, rzadko opuszczał lekcje, z j. polskiego miał zawsze piątkę. Mechel uwielbiał malować – odtwarzał farbami otaczający go świat. W 1939 r. chłopiec już nie chodzi do szkoły, jego imię podobnie jak innych dzieci żydowskich zostało skreślone z listy uczniów. W czerwcu 1942 r. Mechel trafia do utworzonego w mieście getta. Jesienią 1942 r. Niemcy wywieźli wszystkich Żydów z Pilzna do getta w Dębicy, stamtąd do obozu zagłady w Bełżcu. Mechel Zweig miał wówczas 13 lat……

2010 r.

Na strychu jednego z pilźnieńskich domów znaleziono plik dziecięcych rysunków namalowanych farbami wodnymi, zawiniętych w gazetę i ukrytych za dachową belką. Ich autorem okazał się żydowski chłopiec Mechel Zweig – czwartoklasista, którego krótkie życie zostało brutalnie przerwane. Czy właśnie wtedy tuż przed przeniesieniem do getta mały chłopiec starannie pakuje swoje rysunki i chowa za belką na strychu?

2024 r.

Historia małego Mechelka jest historią niemal każdego żydowskiego dziecka z Pilzna,  symbolem dramatu mieszkańców miasta – żydowskich i chrześcijańskich, którzy w latach okupacji niemieckiej 1939 – 1945 doznali wielu krzywd, represji, byli świadkami tragicznych wydarzeń.  Rysunki Mechela Zweiga to jedyny ślad i zarazem dzieło życia małego chłopca. Ich odnalezienie jest szansą ocalenia Pamięci o całej społeczności pilźnieńskich Żydów.

By uczcić 96 rocznicę urodzin małego Mechelka, a jednocześnie przybliżyć młodemu pokoleniu mieszkańców tragizm historii II wojny św. na obszarze Gminy, Muzeum Regionalne w Pilźnie ogłasza konkurs historyczno – literacki pt. „Listy do Mechelka”.

Poszukując adekwatnej formy przekazu historii Mechelka jako symbolu całej społeczności Pilzna zdecydowaliśmy się zaprezentować tragiczną historię miasta w czasie II wojny św. podczas specjalnej prezentacji multimedialnej dla uczniów klas VII – VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Po zapoznaniu się z prezentacją i losami mieszkańców Pilzna w latach okupacji, chętni uczniowie poszczególnych szkół będą mogli, w przygotowanym przez siebie tekście literackim o dowolnej formie, wyrazić swoje uczucia i myśli związane z wojenną historią miasta. Jest to symboliczny akt przekazania młodemu pokoleniu pamięci o dramatycznych wydarzeniach z Zagłady.

Do 19 kwietnia można nadsyłać prace konkursowe w konkursie pt. „Listy do Mechelka”. Jedną z nagród konkursowych dla wszystkich laureatów jest wycieczka do Warszawy, do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Regulamin Konkursu „Listy do Mechelka”:

https://drive.google.com/file/d/1_SVEIU5bK4hQpYRyw9COLTuc3c7nzTE-/view?usp=sharing

Karta uczestnika: 

https://drive.google.com/file/d/1Orsq7OwQzXT-znU6N2XG1iIXmAg0nseJ/view?usp=sharing

źródło: MR w Pilźnie

Podziel się z innymi

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułВід українських військовополонених рідним передали майже 2,8 тисячі листів
Następny artykułЯк добре ви знаєте “Українську правду”? ТЕСТ до 24-річчя видання