Listwy dekoracyjne to od kilku sezonów jeden z największych hitów designerskich. Zdobywają coraz większe uznanie zarówno w oczach architektów czy projektantów, ale także samych inwestorów oraz nabywców nieruchomości. Tego typu elementy można zastosować praktycznie w każdych okolicznościach, niezależnie od tego, czy mowa o wnętrzach mieszkalnych, biurowych czy np. obiektach usługowo-handlowych. W związku z tym warto przyjrzeć się z bliska temu tematowi i odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania.
Listwy dekoracyjne – charakterystyka i rodzaje
Listwy ozdobne to bardzo szeroka kategoria produktów, które można montować zarówno na ścianie, jak i na suficie. Wyróżniamy kilka zasadniczych rodzajów listew dekoracyjnych, w tym najbardziej standardowe są listwy przypodłogowe białe, drewniane czy elastyczne, bez których trudno wyobrazić sobie współczesne nieruchomości. Oprócz listew przypodłogowych na wymienienie zasługują też listwy na ścianę, które stanowią wyjątkowy element sztukateryjny. Mogą być gładkie lub zdobione i świetnie komponować się z wszelkimi ramami czy dekoracyjnymi narożnikami. Należy zwrócić także uwagę na listwy sufitowe oraz przysufitowe, które w świetny sposób mogą wzbogacić wnętrze wizualnie, a jednocześnie być bardzo praktycznym dodatkiem.
Jakie są zalety listew dekoracyjnych?
Listwy dekoracyjne posiadają szereg niewątpliwych atutów, dzięki którym od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Jedną z największych zalet są oczywiście walory wizualne, nowoczesny design, który sprawdzi się niezależnie od tego, w jakim stylu urządzono wnętrze. Listwy przypodłogowe, ścienne, przysufitowe czy też karnisze sufitowe są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia oraz na wilgoć, nie ulegają odkształcaniu oraz pęcznieniu, szczególnie jeśli mówimy o produktach stworzonych z poliuretanu. Warto też wspomnieć o tym, że listwy są proste w utrzymaniu czystości, wystarczy przetrzeć je lekko wilgotną ścierką i gotowe. Poza tym, listwy można zamontować samodzielnie za pomocą mocnego kleju, a nawet pomalować na dowolny kolor przy użyciu farb, które nie zawierają rozpuszczalników. Listwy można także przycinać i nie trzeba przy tym obawiać się jakichkolwiek uszkodzeń. Wszystko to sprawia, że mogą służyć przez długi okres i na pewno staną się tym elementem dekoracyjnym, który nie tylko uzupełni aranżację, ale odpowiednio dopasowany stanie się “kropką nad i”. Oprócz samej estetyki, listwy są bardzo funkcjonalne, ponieważ mogą przykryć różnego typu niedoskonałości, pęknięcia, nierówności na ścianie czy suficie, a także przerwy dylatacyjne pomiędzy podłogą a ścianami. Część z nich jest zaprojektowana w taki sposób, aby ukryć w nich przewody, ale też umieścić taśmę LED, dzięki której w subtelny sposób zyskujemy dodatkowe źródło oświetlenia.
Do czego pasują listwy dekoracyjne?
Wybór listew dekoracyjnych jest na tyle szeroki, że każdy jest w stanie znaleźć taki produkt, który spełni jego indywidualne potrzeby oraz wymagania. Listwy są bardzo oryginalną, a jednocześnie uniwersalną dekoracją, dzięki czemu znajdą zastosowanie w praktycznie każdej przestrzeni. Pasują do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz, ale można zamontować je także – głównie listwy żłobione lub z ornamentami – w bogato zdobionych aranżacjach art deco, glamour, a nawet w stylu skandynawskim czy boho. Listwy o prostym designie odnajdą się też w surowych nieruchomościach loftowych oraz industrialnych. Z racji tego, że można je przemalować na każdy kolor, otwiera się przed nami spore pole możliwości. Tylko od osób projektujących wnętrze zależy to, czy listwy będą się wyróżniać, czy też zlewać z innymi dekoracjami.
Listwy we wnętrzach – gdzie zamontować?
Listwy ozdobne, niezależnie od rodzaju, można montować tak naprawdę w każdym pomieszczeniu, nawet w kuchni czy łazience, gdzie mamy do czynienia ze zwiększonym poziomem wilgotności. Dotyczy to przede wszystkim listew przypodłogowych, w tym elastycznych Flex do bardzo krzywych powierzchni, które mogą stanowić przedłużenie podłogi albo ściany. W pierwszym przypadku uzyskamy wrażenie, że pomieszczenie jest szersze niż w rzeczywistości, w drugim natomiast powstanie złudzenie, iż jest o wiele wyższe. Listwy ścienne z kolei możemy układać w poziomie czy pionie lub tworzyć z nich atrakcyjny wizualnie wzór, a także wszelkiego rodzaju obramowania drzwiowe czy okienne. Listwy przysufitowe mogą służyć jako element dekoracyjny na łączeniu ścian z sufitem, ale też stanowić miejsce, w którym umieścimy oświetlenie ledowe lub poprowadzimy kable. Jak więc widzimy, wszystko zależy od konkretnej wizji, oczekiwań oraz warunków zastanych w samych pomieszczeniach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS