A A+ A++

Listonosze mają dostarczać pulsoksymetry osobom przebywającym na kwarantannie i chorym na Covid-19. Pomysł zaskoczył doręczycieli. – I tak narażamy się, roznosząc codzienną korespondencję i spotykając się z setkami ludzi a teraz mamy iść wprost do chorych? – pytają przestraszeni.

Poczta Polska, w porozumieniu z ministrem zdrowia, wdraża nowy program, zgodnie z którym listonosze mają dostarczać chorym, przebywającym w domach, pulsoksymetry. Urządzenia mają trafiać do osób zarażonych koronawirusem i przebywających na kwarantannie, ale niewymagających szpitalnego leczenia.

Skąd listonosz będzie wiedział, komu dostarczyć przesyłkę? Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej po otrzymaniu informacji, że u pacjenta zdiagnozowano Covid-19, będzie kwalifikował go do objęcia programem telemonitoringu. Pacjent otrzyma dane do logowania w systemie, a informacja o tym, że dana osoba potrzebuje sprzętu do telemonitoringu, będzie automatycznie przekazywana z systemu Ministerstwa Zdrowia do realizacji przez Pocztę Polską.

Pilotaż już działa w Małopolsce, a listonosze z Chełma zrobili wielkie oczy z przerażenia na myśl, że obejmie i nasze województwo.

– I tak narażamy się, roznosząc codzienną korespondencję – mówią. – Spotykamy się przecież z setkami osób, jesteśmy w różnych miejscach. A teraz mamy iść wprost do chorych? Przecież to pewne, że sami się zarazimy i jeszcze sparaliżujemy pracę poczty.

Trudno im się dziwić. Zwykła korespondencja, którą przesyłamy albo zanosimy do urzędu, musi odleżeć w kwarantannie zanim trafi w czyjeś ręce. Dostarczenie kosztownej przesyłki wymagać będzie potwierdzenia odbioru przez adresata. A to wymaga bezpośredniego kontaktu z zarażonym lub jego domownikiem. Jak skutecznie się zabezpieczyć przed zarażeniem?

– Pulsoksymetry doręczane będą przez kuriera lub listonosza Poczty w standardzie D+1, czyli następnego dnia po otrzymaniu adresu pacjenta z systemu Ministerstwa Zdrowia. Osoba oczekująca na pulsoksymetr otrzyma SMS-y z informacją o wysłaniu przesyłki oraz z kodem PIN. Urządzenie trafi do odbiorcy zgodnie z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi bezpiecznego doręczania przesyłek na podstawie podanego kodu. W zestawie będzie też koperta zwrotna.

Pacjenci, którzy zakończą swój proces leczenia i zostaną uznani za ozdrowieńców, po zgłoszeniu w systemie teleinformatycznym, będą za pośrednictwem Poczty odsyłać urządzenie. Będzie ono odbierane w specjalnej kasecie, a następnie dezynfekowane i wysyłane do kolejnej osoby wskazanej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – wyjaśnia Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej, ale nie podaje, kiedy program zacznie funkcjonować również w województwie lubelskim. (bf)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus: kolejny wzrost zakażeń w Świętokrzyskiem
Następny artykułUwaga! Na Piaskach grasują złodzieje. Okradli podstępem starszego pana