A A+ A++

Lublin podpisał list intencyjny o współpracy z Kiszyniowem. Dokument sygnowali Prezydent Krzysztof Żuk oraz Burmistrz stolicy Mołdawii – Ion Ceba. Uroczystość odbyła się dzisiaj (6 października) podczas trwającego w Lublinie Kongresu Współpracy Transgranicznej.

– Już dzisiaj jesteśmy partnerem stolicy Mołdawii i wspólnie realizujemy projekt dotyczący innowacji w transporcie publicznym. Przedsięwzięcie pod bezpośrednim nadzorem Komisji Europejskiej, to okazja do promocji lubelskich rozwiązań w dziedzinie transportu publicznego na arenie międzynarodowej. Lublin występuje nie tylko w roli eksperta, dzieląc się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z zakresu polityki transportowej, ale także jako bezpośredni beneficjent wybranych działań. Wspólny projekt ma na celu wypracowanie dobrych praktyk w zakresie komunikacji miejskiej do wdrożenia w Kiszyniowie. Zależy nam na rozwijaniu stałych form współpracy i wymianie doświadczeń w kolejnych obszarach – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Główny zakres współpracy wskazane w liście intencyjnym to zrównoważone rozwiązania w zarządzaniu miastem, zwłaszcza w zakresie edukacji, kultury i sztuki, a także wzmocnienie wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów biznesowych lokalnych przedsiębiorców.

Ożywienie kontaktów pomiędzy miastami nastąpiło w listopadzie 2018 r. Wówczas Lublin gościł oficjalną delegację ze stolicy Mołdawii. Wizyta została zorganizowana na prośbę Kiszyniowa, którego władze wyraziły chęć zapoznania się z dobrymi praktykami lubelskiego samorządu w zakresie transportu publicznego i wdrażania technologii informatycznych w administracji. Z kolei na przełomie września i października tego roku odbyło się pierwsze Forum Ekonomiczne w Kiszyniowie. Głównymi zagadnieniami, które omówiono podczas spotkania były możliwości inwestycyjne, cele strategiczne w zrównoważonym rozwoju Kiszyniowa oraz transformacja cyfrowa i innowacje. Podczas Forum, Lublin przedstawił prezentację poświęconą odpowiedziom na szanse i wyzwania, jakie niosą za sobą nowe formy mobilności w miastach.

Ścisła współpraca między Lublinem a Kiszyniowem trwa od 2021 roku, gdy miasta rozpoczęły realizację międzynarodowego projektu „MOVE IT like Lublin – a Chisinau public transport sustainable development initiative” („Działaj jak Lublin – inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu publicznego w Kiszyniowie”). W jego efekcie Kiszyniów zreformuje system zarządzania miejskim transportem publicznym w oparciu o dobre praktyki Lublina, utworzy nowoczesne Centrum Monitorowania Ruchu oraz opracuje Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Projekt „Move it like Lublin” towarzyszy trwającemu Kongresowi Współpracy Transgranicznej. W programie zaplanowano panel tematyczny dotyczący innowacyjnych rozwiązań w transporcie publicznym, a także warsztat i wizytę studyjną na temat praktycznych aspektów funkcjonowania lubelskiej komunikacji miejskiej.

Projekt „MOVE IT like Lublin – a Chisinau public transport sustainable development initiative” uzyskał dofinansowanie w ramach unijnego programu Local Authorities: Partnerships for sustainable cities 2020 (Władze Lokalne: Partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju miast 2020). Jego całkowita wartość to 3,5 mln euro, a dofinansowanie Unii Europejskiej stanowi 95% wydatków kwalifikowanych, przy czym wydatki Miasta Lublin są finansowane w 100% przez Unię Europejską. Projekt realizowany jest w latach 2021-2025.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFotowoltaika dla rolnika – oszczędność, wydajność i niezależność  
Następny artykuł„Cały Kazio” po raz dziewiąty zagości w Polanicy-Zdroju. Festiwal rozpoczyna się w piątek