Lin to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych. Trudno pomylić go z innymi gatunkami. Wyróżnia się ciemnozielonym kolorem grzbietu oraz zielonkawą i miedzianą barwą po bokach. Przy pysku da się zauważyć niewielkie wąsy.
Mięso lina przypomina mięso popularnego karpia, jest ciemne, zwarte i dość tłuste. W smaku delikatne, słodkawe, chociaż jak to u ryby, która życie spędza przy dnie, gdzie jest sporo mułu, nie pachnie zbyt przyjemnie. I właśnie z powodu charakterystycznego zapachu mułu dla niektórych jest to ryba mało jadalna. Na szczęście mulistego aromatu można się pozbyć, mocząc rybę w mleku lub obkładając ją cebulą. Rybę warto zostawić tak na całą noc.
Zanim powstanie doskonała potrawa, rybę trzeba przygotować. Zdaniem wielu kucharzy wyjątkowy smak dania z lina zapewni nieskrobanie jego łusek. Łuski lina są bardzo delikatne i podczas smażenie się rozpuszczają, nadając potrawie charakterystyczny smak.
Niezdrowa panga. W sklepie omijaj szerokim łukiem
Potrawę zaczynamy od dokładnego oczyszczenia ryb – patroszymy ją, odcinam głowę i kroimy na dzwonki o grubości około 3 centymetrów. Dzwonki solimy i skrapiamy delikatnie sokiem z cytryny.
Chyba najbardziej znanym sposobem podania lina, jest ten w śmietanie. Proporcje składników zależą od liczby osób, które wezmą udział w posiłku.
Lin w śmietanie – składniki:
Lin w śmietanie – krok po kroku:
1. Rybę musimy opłukać i osuszyć. Następnie dodajemy trochę soli i świeżo zmielonego pieprzu, po czym obtaczamy rybę w mące i smażymy na patelni.
2. Gdy lin jest już gotowy, wkładamy go do naczynia żaroodpornego i delikatnie (uważamy, aby nie przesadzić) skrapiamy sokiem z cytryny. Następnie przygotowujemy sos.
3. Do śmietany dodajemy pokrojony świeży tymianek, dużo czarnego pieprzu i wyciśnięty ząbek czosnku. Sos mieszamy i wlewamy do naczynia żaroodpornego.
4. Tak przygotowany lin w śmietanie wędruje do nagrzanego na 180 stopni Celsjusza piekarnika. Czas pieczenia to około 20 minut, a całość przygotowań nie powinna nam zająć więcej niż 40 minut.
5. Aby lin w śmietanie był naprawdę smaczny, trzeba pamiętać, by śmietana była naprawdę gęsta.
6. Sos do ryby nie powinien być wodnisty, tylko gęsty, tak by otulał rybę. Rybę w takiej formie możemy śmiało podać na stole w czasie największych uroczystości.
7. Do lina w śmietanie pasują koperek i natka pietruszki. Serwujmy go z grubo pokrojonymi kromkami pieczywa.
Do dekoracji potrawy możemy użyć kilku gałązek tymianku i delikatnie oprószmy czerwonym pieprzem. Lina warto podać z warzywami ugotowanymi na parze. Doskonale smakuje także, gdy zdecydujemy się jedynie na masło i chleb.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS