Limit ulgi abolicyjnej, który został wprowadzony przez ustawodawcę 1 stycznia 2021 r., ma zastosowanie do dochodów osiąganych od początku 2021 r.
Limit ulgi abolicyjnej
Wejście w życie nowych przepisów dotyczących limitu ulgi abolicyjnej, które weszły w życie 1 stycznia 2021 roku oznacza, mają one zastosowanie do dochodów osiąganych od początku 2021 roku – przypomina resort finansów.
Oznacza to, że limit będzie stosowany dopiero na etapie rozliczenia rocznego za 2021 rok, czyli w 2022 roku.
Dochody osiągnięte w 2020 roku zliczane są z wykorzystaniem ulgi abolicyjnej w pełnej wysokości, zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca ubiegłego roku.
Zobacz również:
Ulga abolicyjna do wysokości 1 tys. 360 zł
Zmienione przepisy dotyczące ulgi abolicyjnej zmieniają zasady stosowania tej ulgi. Zmiana polega na wprowadzeniu limitu odliczenia z tytułu ulgi do wysokości 1 tys. 360 zł. Limitem odliczenia nie będą objęte niektóre dochody osiągane za granicą poza terytorium lądowym państw.
Z ulgi abolicyjnej korzystają osoby uzyskujące przychody z pracy, z osobistego świadczenia usług, czy działalności gospodarczej w krajach, co do których zastosowanie ma metoda tzw. proporcjonalnego odliczenia jako metoda unikania podwójnego opodatkowania. Wśród krajów tych są m.in. Stany Zjednoczone, Australia, Wielka Brytania, czy Słowacja.
Obecnie ulga obejmie przychody w odniesieniu do dochodu z zagranicy nieprzekraczającego 8 tys. zł rocznie.
Ulga abolicyjna – zmiany od 2021 r.
Limit ulgi abolicyjnej wprowadziła ustawa z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, podpisana przez prezydenta w dniu 29 listopada 2020 r. i opublikowana w Dzienniku Ustaw z 30 listopada 2020 roku (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 2123).
autor: Łukasz Pawłowski
pif/ je/
Polecamy: Komplet PODATKI 2021
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS