A A+ A++

Udostępnij!

Wiele firm w Polsce prowadzonych jest na zasadach spółki cywilnej. Bywa jednak tak, że z powodów ekonomicznych albo też osobistych wspólnicy decydują o zamknięciu swojej działalności. Nawet po podjęciu takiej decyzji jednak możliwa jest kontynuacja działania firmy, ale już na innych zasadach. Jeśli bowiem były wspólnik chce nadal ją prowadzić, może otworzyć działalność gospodarczą o takim samym profilu, a nawet nazwie. Nie da się jednak po prostu zamienić spółki na jednoosobową działalność. Jak więc to zrobić? Polecamy lekturę artykułu, który wszystko wyjaśnia krok po kroku.

Likwidacja spółki

Jak już wspomniano, aby dokonać zmiany spółki na działalność gospodarczą, konieczna jest pewna procedura. Przede wszystkim trzeba zacząć od likwidacji spółki cywilnej. Pierwszym krokiem jest zgodna uchwała wspólników o rozwiązaniu tej spółki. Później można przystąpić do likwidacji majątku spółki. Reguluje tę tematykę art. 875 Kodeksu cywilnego w brzmieniu jak niżej:
„Art. 875 [Skutki rozwiązania]
§ 1. Od chwili rozwiązania spółki stosuje się odpowiednio do wspólnego majątku wspólników przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów poniższych.
§ 2. Z majątku pozostałego po zapłaceniu długów spółki zwraca się wspólnikom ich wkłady, stosując odpowiednio przepisy o zwrocie wkładów w razie wystąpienia wspólnika ze spółki.
§ 3. Pozostałą nadwyżkę wspólnego majątku dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczyli w zyskach spółki”.
Wynika z tego przepisu, że cała likwidacja to stopniowa procedura. Można ją przeprowadzić samodzielnie lub korzystając z pomocy (usług) likwidatora zewnętrznego. Niezależnie od sposobu po skutecznej likwidacji spółki jej majątek staje się własnością byłych wspólników. Otwiera to drogę do posiadania wniesionych środków, ale także do zawarcia odpowiednich umów kupna–sprzedaży.

Współwłasność majątku byłej spółki

Dzięki likwidacji spółki cywilnej jej majątek przechodzi na wspólników – każdemu przysługuje współwłasność ułamkowa. Kolejnym krokiem jest likwidacja tego stanu rzeczy – czyli podział majątku pomiędzy wspólników. Rzecz jasna, należy pamiętać, że przed tą czynnością trzeba pozamykać wszystkie sprawy spółki. Konieczne jest zakończenie umów z innymi podmiotami i realizacja podjętych zobowiązań.
Później już do byłych wspólników wracają przedmioty wniesione przez nich do spółki oraz wkład finansowy (zasadniczo w oparciu o wartość z chwili wniesienia go). To kończy całą procedurę likwidacyjną spółki i jej majątku. Kolejnym krokiem może być odkupienie od pozostałych wspólników przedmiotów dawniej należących do spółki, a także pewnych praw – np. możliwości korzystania ze strony internetowej.

Otwarcie działalności jednoosobowej

Często bywa tak, że któryś z byłych wspólników chce kontynuować działalność firmy, ale już samodzielnie. W tym celu warto odkupić od pozostałych osób np. maszyny, wyroby czy półprodukty, które otrzymali na własność po likwidacji majątku. Odbywa się to na zasadzie swobody umów, korzystając z umowy kupna–sprzedaży.
Dzięki takim działaniom były wspólnik może korzystać z bazy klientów oraz renomy wyrobionej na rynku przez poprzednią działalność. Możliwe jest także pozostawienie starej nazwy. Przy tym samym profilu działalności firmy nowa DG ma duże szanse na utrzymanie się na rynku.

Więcej informacji na stronie spolkowy.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrijović podpowiada Krychowiakowi przed mundialem. “Tu jest problem”
Następny artykułMinister zdrowia o “rejestrze ciąż”: Nie było go i nie będzie