Ponad miliard złotych rocznie kosztują lekcje religii w polskich szkołach. Coraz więcej miast nie chce ich współfinansować, wskazując na szybkie ubywanie chętnych uczniów.
Współpraca: Anna Dobiegała, Anna Kolet-Iciek, Justyna Pajęcka, Dorota Steinhagen
Uchwała częstochowskich radnych jest pierwszą tego typu w Polsce. Powstała z inicjatywy radnych Lewicy. Za jej przyjęciem zagłosowało 12 radnych, 11 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu, a trzech w ogóle nie głosowało.
Religia w szkole. Uczniowie rezygnują, koszty nie maleją
„W związku z rosnącymi, niezależnie od miasta, kosztami obsługi systemu edukacji, Rada Miasta Częstochowy apeluje do Premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta Częstochowy”. Pomysłodawcy uchwały argumentowali, że każdego roku coraz więcej uczniów rezygnuje z uczestnictwa w lekcjach religii, pomimo tego koszty organizacji zajęć nie maleją. W częstochowskich szkołach zatrudnionych jest około 130 księży, zakonnic, katechetek i katechetów. Ich roczne pensje pochłaniają 9,5 miliona złotych. Częstochowa dokłada do tej kwoty 2,8 miliona.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS