Władze wojewódzkie w odpowiedzi na społeczne oburzenie tłumaczą, że likwidacja to reorganizacja, a o książki będzie łatwiej.
“Marszałek województwa chce likwidacji bibliotek. Jest protest” napisaliśmy wczoraj. Szefowie bibliotek pedagogicznych w województwie otrzymali informację o “reorganizacji”, polegającej na likwidacji 1 września wszystkich 18 filii. Czytelnicy nazywają pomysł władz wojewódzkich skandalem, a w Internecie pojawiła się petycja z protestem, pod którą (na chwilę obecną) złożyło podpisy blisko 6,5 tys. osób.
Władze wojewódzkie postanowiły zorganizować briefing prasowy online (nie zostaliśmy o nim poinformowani), podczas którego odniosły się do wiadomości publikowanych w sieci. Pabianicka Biblioteka Wojewódzka “na prośbę Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi” zamieściła link ze stanowiskiem “marszałkowa”.
Po książki do książkomatu
Wicemarszałek Zbigniew Ziemba likwidację kilkunastu filii określił jako reorganizację i optymalizację pracy. Zapowiedział pojawienie się książkomatów i uruchomieniu usługi „książka na telefon”, rozszerzony ma być także dostęp do platform on-line. Przedstawiciel zarządu województwa zapewnił, że żaden pracownik nie straci pracy (“Każdy pracownik pozostanie zatrudniony przez tego samego dyrektora biblioteki, który teraz go zatrudnia”). Powiedział też, że pabianicki budynek “wymaga remontu-gruntownego i bardzo kosztownego” (należy do województwa).
Wicemarszałek wyliczył, że łączny koszt funkcjonowania bibliotek pedagogicznych to 9,9 mln zł, a koszt filii – ponad 3 mln zł. – I te filie, jak powiedział, w większości pracują w godzinach 9.00-15.00.
Tłumaczenie władz nie uspokoiło
Pod postem pabianicka filia odniosła się do niego. Jak czytamy:
“Informacje zawarte w briefingu prasowym Wicemarszałka Województwa Łódzkiego nie rozwiewają naszych obaw związanych z likwidacją bibliotek filialnych, wręcz przeciwnie. Treść publikacji przeczy tytułowi jakoby Samorząd zwiększał dostępność bibliotek pedagogicznych, przecież mieszkańcy powiatów będą miały tę dostępność ograniczoną, a nie zwiększoną. Podane godziny pracy w bibliotekach filialnych dotyczą tylko okresu pandemii (wszystkie instytucje i urzędy działają w zmienionych godzinach). Normalnie pracujemy znacznie dłużej. Nasz budynek wymaga remontu częściowego, ponieważ 5 lat temu wyremontowano część pomieszczeń: klatkę schodową wraz z wypożyczalnią”.
– Jesteśmy wzruszeni ogromnym poparciem naszych czytelników. Niektórzy przychodzili osobiście, by podpisać petycję – usłyszeliśmy od kierownik pabianickiej filii PBW Małgorzaty Ropęgi.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS