A A+ A++

Celem LOP jest ocalenie drzew wyznaczonych do wycięcia – fot. LOP

Reklama


Reklama

Reklama

W imieniu mieszkańców będziemy walczyć o każde możliwe do ocalenia drzewo. Przy braku porozumienia – nasze stanowisko prześlemy do parlamentarzystów w naszym regionie, Wojewody, Marszałka Województwa i Ministerstwa Klimatu i Środowiska, licząc na wsparcie osób i instytucji w ochronie bogactwa przyrodniczego Naszego Miasta. Tak odpowiadają działacze LOP w Brzegu na pismo starosty, dotyczące wycinki drzew przy szpitalu.

Liga Ochrony Przyrody Oddział w Brzegu wydała specjalne oświadczenie, odnoszące się do wniosku o ochronę i ratowanie pozostałości po cmentarzu ewangelickim, głównie istniejącego jeszcze drzewostanu, na terenie brzeskiego szpitala, który został złożony do władz powiatu i odpowiedzi na ten wniosek starosty Monkiewicza.

Reklama – ciąg dalszy wpisu poniżej


Reklama

Reklama

W oświadczeniu Ligi Ochrony Przyrody prezes brzeskiego oddziału podkreśla, że celem LOP jest ocalenie drzew wyznaczonych do wycięcia. Zdaniem szefa LOP Jarosława Wierzbickiego, niewielkie zmiany w projekcie pozwolą uniknąć usunięcia drzew, które tworzą kompleks zieleni przy szpitalu i spełniają wiele funkcji, od przyrodniczych po społeczne.

– Zieleń wysoka na terenie szpitala stwarza komfort i pozytywnie wpływa na samopoczucie pacjentów i pracowników placówki szpitalnej. Jest również wizerunkiem miasta, a także producentem tlenu dla jego mieszkańców. – podkreśla szef LOP Jarosław Wierzbicki

Działacze LOP-u są zdania, że rezygnacja z kilku miejsc parkingowych pozwoli na uratowanie tych drzew. Według nich, podstawą do dyskusji powinien być stan zdrowotny drzew.

LOP w swoim oświadczeniu przypomina, że głównym jego zadaniem jest zabieganie o ochronę i odnawianie zasobów środowiska przyrodniczego dla współczesnych i przyszłych pokoleń oraz ochrona walorów krajobrazowych, zieleni w miastach i wsiach oraz zadrzewień.

– Cele te są realizowane poprzez podejmowanie działań zmierzających do ograniczania ujemnych skutków naruszania środowiska przyrodniczego, w tym składanie uwag i wniosków w postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa, bądź uczestniczenie w nim na prawach strony. Będziemy, w imieniu mieszkańców, walczyć o każde możliwe do ocalenia drzewo. Przy braku porozumienia nasze stanowisko prześlemy do parlamentarzystów w naszym regionie, Wojewody, Marszałka Województwa i Ministerstwa Klimatu i Środowiska, licząc na wsparcie osób i instytucji w ochronie bogactwa przyrodniczego Naszego Miasta  – podsumowuje w oświadczeniu LOP prezes brzeskiego oddziału Jarosław Wierzbicki.

Dla przypomnienia przedstawiamy także wniosek LOP-u i odpowiedź starosty Monkiewicza. Pełną treść oświadczenia i korespondencji LOP z Monkiewiczem zamieszczamy pod artykułem.

Wniosek Ligi Ochrony Przyrody

Działacze Ligi Ochrony Przyrody w swoim piśmie wystosowanym 17-07-2024 r. do starostwa wyrażali duże zaniepokojenie, dotyczące drzew rosnących wokół szpitala na terenie po byłym cmentarzu ewangelickim.

– Te nielicznie już rosnące drzewa znikną bezpowrotnie przy realizacji inwestycji. Każdy projekt, duży czy mały, powinien, szczególnie w dzisiejszych czasach, brać pod uwagę istniejące tereny zielone i w maksymalny sposób próbować je chronić. Tylko bezduszne i techniczne podejście do takich projektów powoduje, iż otacza nas coraz mniej zieleni. – pisali we wniosku do władz starostwa.

Działacze LOP twierdzą, że przy odrobinie dobrej woli każdej ze stron można ocalić dużą część istniejącej przyrody. Według nich, przeanalizowanie i ewentualne przeprojektowanie niektórych pomysłów dotyczących miejsc parkingowych czy wiat na rowery itp., pozwoliłoby ocalić część drzew, które prawdopodobnie zostały wyznaczone do wycięcia.

W swoim wniosku działacze LOP podkreślają, że na terenie wokół szpitala pozostały jeszcze bardzo stare i dorodne okazy kasztanowca białego, dęba szypułkowego, lipy drobnolistnej, klona zwyczajnego oraz inne cenne okazy.

– Nie bez znaczenia jest też rekonwalescencja pacjentów brzeskiego szpitala. Zieleń wysoka, jaka istnieje na terenie szpitala, pozytywnie wpływa i wytwarza komfort przebywania w placówce. Oczywiście nowe alejki, ławki i cała infrastruktura będzie miała również duże znaczenie dla pacjentów, lecz nowe, młode nasadzenia swoją rolę będą spełniać najszybciej za jakieś 50 lat. Należy także nadmienić, że kilka lat temu władze powiatu sprzedały część gruntów szpitala na cele komercyjne – deweloperskie i tam została już znikoma liczba drzew z ocalałym dębem szypułkowym o pomnikowych wymiarach, który LOP cały czas monitoruje. – podsumowuje wniosek szef Ligi Ochrony Przyrody w Brzegu, Jarosław Wierzbicki.

Odpowiedź starosty Monkiewicza

Starosta Monkiewicz w swojej odpowiedzi do wniosku LOP w Brzegu podkreślił, że przeprowadzana wycinka będzie dotyczyła tylko drzew kolidujących z funkcjonowaniem projektowanej drogi pożarowej. Według niego, zasady usytuowania drogi pożarowej decydują, że pomiędzy budynkiem a drogą pożarową nie mogą znajdować się żadne stałe elementy zagospodarowania terenu, w tym także drzewa i krzewy o wysokości przekraczającej 3m.

Monkiewicz w swojej odpowiedzi stwierdza również, że odstąpienie od wykonania postanowienia straży pożarnej wiązać się będzie z brakiem uzyskania pozwolenia na użytkowanie planowanej inwestycji. Według niego, może to skutkować utratą dofinansowania, a nawet wstrzymaniem pracy szpitala.

Poniżej prezentujemy pełną treść oświadczenia i korespondencji LOP ze starostą Monkiewiczem.

Oświadczenie Ligi Ochrony Przyrody Oddział w Brzegu

Opinia dotycząca wycinki drzew na terenie BCM

W dniu 17.07.2024 r. LOP Oddział w Brzegu wystosował pismo do Starosty Brzeskiego z prośbą o zweryfikowanie projektu dotyczącego zagospodarowania terenu wokół BCM w Brzegu. Celem LOP jest ocalenie drzew wyznaczonych do wycięcia. Wydaje się, iż niewielkie zmiany w projekcie pozwolą uniknąć usunięcia tych wspaniałych drzew, które tworzą kompleks zieleni przy szpitalu i spełniają wiele funkcji, od przyrodniczych po społeczne. Zieleń wysoka na terenie szpitala stwarza komfort i pozytywnie wpływa na samopoczucie pacjentów i pracowników placówki szpitalnej. Jest również wizerunkiem miasta i producentem tlenu dla jego mieszkańców.

W odpowiedzi na pismo, starosta pozostaje na swoim stanowisku, twierdząc, że dla przeprowadzenia inwestycji należy wyciąć wszystkie drzewa przeszkadzające w projekcie. Członkowie LOP-u są zdania, że rezygnacja np., z kilku miejsc parkingowych pozwoli na uratowanie tych drzew. Podstawą do dyskusji jest stan zdrowotny drzew. Z podanych informacji wynika, że Starostwo Powiatowe zleciło badania dendrologiczne.

LOP jako organizacja pożytku publicznego, zgodnie ze swoim statutem, ma za zadanie zabieganie o ochronę i odnawianie zasobów środowiska przyrodniczego dla współczesnych i przyszłych pokoleń oraz ochronę walorów krajobrazowych, zieleni w miastach i wsiach oraz zadrzewień. Cele te są realizowane poprzez podejmowanie działań zmierzających do ograniczania ujemnych skutków naruszania środowiska przyrodniczego, w tym składanie uwag i wniosków w postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa, bądź uczestniczenie w nim na prawach strony. Będziemy, w imieniu mieszkańców, walczyć o każde możliwe do ocalenia drzewo. Przy braku porozumienia nasze stanowisko prześlemy do parlamentarzystów w naszym regionie, Wojewody, Marszałka Województwa i Ministerstwa Klimatu i Środowiska, licząc na wsparcie osób i instytucji w ochronie bogactwa przyrodniczego Naszego Miasta.

Jarosław Wierzbicki

Liga Ochrony Przyrody Oddział w Brzegu

WNIOSEK O OBJĘCIE OCHRONĄ PRZYRODNICZĄ I KULTUROWĄ POZOSTAŁOŚCI PO CMETNARZU EWANGELICKIM NA TERENIE BRZESKIEGO CENTRUM MEDYCZNEGO

Brzeg, dnia 17.07.2024

SZANOWNY PAN

STAROSTA POWIATU BRZESKIEGO

UL. ROBOTNICZA 20

49-300 BRZEG

WNIOSEK O OBJĘCIE OCHRONĄ PRZYRODNICZĄ I KULTUROWĄ POZOSTAŁOŚCI PO CMETNARZU EWANGELICKIM NA TERENIE BRZESKIEGO CENTRUM MEDYCZNEGO

          Zwracamy się uprzejmie do władz Powiatu Brzeskiego o ochronę i ratowanie pozostałości po cmentarzu ewangelickim na terenie Brzeskiego Centrum Medycznego przy ul. Mossora 1. Wiadomym jest, iż w obrębie szpitala została zaplanowana inwestycja dotycząca infrastruktury drogowej i zagospodarowania terenu. Uważamy że rewitalizacja sąsiedztwa szpitala jest niezbędna i przy pozyskaniu dofinansowania, najbardziej opłacalna. Wiedza historyczna nie pozwala nam zapomnieć, iż na terenie obecnego szpitala istniał kiedyś cmentarz ewangelicki, którego początki są datowane na XVI wiek. Cmentarz ten istniał do zakończenia II wojny światowej, a następnie był sukcesywnie niszczony. Niemym świadkiem tych wydarzeń, przemijających pokoleń i narodów są drzewa rosnące na terenie byłego cmentarza. Wyrażamy duże zaniepokojenie, że te nielicznie już rosnące drzewa znikną bezpowrotnie przy realizacji ww inwestycji. Każdy projekt duży czy mały powinien, szczególnie w dzisiejszych czasach, brać pod uwagę istniejące tereny zielone i w maksymalny sposób spróbować je chronić. Tylko bezduszne i techniczne podejście do takich projektów powoduje, iż otacza nas coraz mniej zieleni. Przy odrobinie dobrej woli każdej ze stron można ocalić dużą część istniejącej przyrody, która również świadczy o historii tego miejsca. Wydaje się, że przeanalizowanie i ewentualne przeprojektowanie niektórych pomysłów dotyczących miejsc parkingowych czy wiat na rowery itp., pozwoliłoby ocalić część drzew, które prawdopodobnie zostały wyznaczone do wycięcia. Należy nadmienić, iż już przy powstawaniu istniejącego szpitala, w ochronie zieleni uczestniczył Bernard Dembiński, wieloletni prezes LOP. Polecam także lekturę znanego brzeskiego przyrodnika Józefa Czajkowskiego „Drzewa i krzewy miasta Brzegu”, który krótko i rzeczowo opisał obraz współgrającego szpitala z otaczającą go zielenią, opisując starodrzewie i bogactwo gatunkowe, które w latach 60 – tych ubiegłego wieku występowało na opisywanym terenie. Niestety przez lata zaniedbań większość tych drzew obumarła, a pozostałym, jak można przypuszczać, grozi wycinka. Dlatego biorąc pod uwagę aspekt przyrodniczy i wpływ istniejącego zadrzewienia na ekosystem miasta, jako Oddział Ligi Ochrony Przyrody w Brzegu prosimy Państwa o analizę i korektę projektów w taki sposób, aby ocalić jak najwięcej drzew na terenie szpitala. Pozostały tu bowiem jeszcze bardzo stare i dorodne okazy kasztanowca białego, dęba szypułkowego, lipy drobnolistnej, klona zwyczajnego i inne. Nie bez znaczenia jest też rekonwalescencja pacjentów brzeskiego szpitala. Zieleń wysoka, jaka istnieje na terenie szpitala, pozytywnie wpływa i wytwarza komfort przebywania w placówce. Oczywiście nowe alejki, ławki i cała infrastruktura będzie miała również duże znaczenie dla pacjentów, lecz nowe, młode nasadzenia swoją rolę będą spełniać najszybciej za jakieś 50 lat. Należy także nadmienić, że kilka lat temu władze powiatu sprzedały część gruntów szpitala na cele komercyjne – deweloperskie i tam została już znikoma liczba drzew z ocalałym dębem szypułkowym o pomnikowych wymiarach, który LOP cały czas monitoruje.

Jako LOP chcemy brać czynny udział w analizie i ocenie projektu. Służymy swoim doświadczeniem i jesteśmy do Państwa dyspozycji. Prosimy o szybką i rzetelną odpowiedź, gdyż odzew społeczny dotyczący zieleni na terenie szpitala jest bardzo duży i medialny, a według informacji na stronie internetowej powiatu, termin wykonania inwestycji to wrzesień 2025 r. W załączniku zawartych jest kilka przykładowych fotografii cennych drzew na terenie szpitala, które powinny być objęte ochroną przed wycinką oraz historyczne zdjęcie lotnicze z 1944 roku.

                                                                       Z poważaniem

                                                                       Jarosław Wierzbicki

                                                                       Prezes Ligi Ochrony Przyrody

                                                                       Oddział w Brzegu

Odpowiedź starosty Monkiewicza

Brzeg, 09.08.2024 r.

Liga Ochrony Przyrody Zarząd Oddziału w Brzegu

Ul. Piastowska nr 9 49-300 Brzeg

W odpowiedzi na wniosek z dnia 17.07.2024 n (data wpływu 19.07.2024 r.) po przeanalizowaniu przedstawionych przez Państwa argumentów, prosimy o podanie podstawy prawnej pisma skierowanego przez Państwa ws. objęcia ochroną przyrodniczą i kulturową pozostałości po cmentarni ewangelickim na terenie działającego od lat Brzeskiego Centrum Medycznego, co mogłoby wiązać się z wprowadzeniem ograniczeń w funkcjonowaniu jedynego w powiecie brzeskim szpitala.

Jednocześnie informujemy, iż na prośbę pracowników Brzeskiego Centrum ‘Medycznego projekt zagospodarowania terenu szpitala był kilkukrotnie zmieniany, dostosowywany w taki sposób, aby zachować jak najwięcej drzew z istniejącego drzewostanu. Rozumiemy przyrodniczą i kulturową wartość otaczającego nas krajobrazu, a także względy środowiskowe potrzebne pacjentom do jak najlepszej i szybkiej rekonwalescencji. W związku z tym przeprowadzona wycinka będzie dotyczyła tylko drzew kolidujących z funkcjonowaniem projektowanej drogi pożarowej. Przepisy dot. ochrony przeciwpożarowej, w tym obowiązujące postanowienie WZ.5595.198.2018 z dnia 08.03.2019 r. wraz z ekspertyzą techniczną w zakresie ochrony przeciwpożarowej obliguje nas do dostosowania terenu w konkretny sposób, wskazany w ww. dokumentacji. Treść Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych, Dz. U.2009.124.1030 §12 określa zasady usytuowania drogi pożarowej, a także wskazuje jednoznacznie, iż pomiędzy budynkiem a drogą pożarową nie mogą znajdować się żadne stale elementy zagospodarowania terenu w tym także drzewa i krzewy o wysokości przekraczającej 3m. Natomiast odstąpienie od wykonania postanowienia straży pożarnej wiązać się będzie z brakiem uzyskania pozwolenia na użytkowanie planowanej inwestycji, a co za tym idzie z utratą dofinansowania, a nawet wstrzymaniem pracy jednostki, na co nie możemy pozwolić.

Ponadto zwracamy też uwagę na pilną potrzebę przebudowy/rozbudowy istniejącego systemu odwodnienia i oświetlenia, zabezpieczenia istniejącej sieci teletechnicznej i elektroenergetycznej uraz wymiany przyłączy wodociągowych, a także wybudowania sieci hydrantów, które są niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo pożarowe, wszystko to ma być realizowane w ramach planowanej inwestycji.

W związku z powyższym i z całym szacunkiem dla walorów przyrodniczych i kulturowych wycinka drzew jest konieczna do bezpiecznego i prawidłowego funkcjonowania placówki medycznej jaką jest Brzeskie Centrum Medyczne.

Starosta  

Jacek Monkiewicz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZgłosił napad i… usłyszał pięć zarzutów karnych
Następny artykułKrzysztof Adam Kowalczyk: Euro i zimny prysznic z polexitem w tle