Wkrótce rozpocznie się remont Pomnika Walki i Pracy autorstwa Augustyna Dyrdy. Przetarg na wykonanie prac wygrała firma Ciscarpathia Sp. z o.o. z Leżajska, a renowacja ma kosztować 439 tys. złotych.
Przypomnijmy, iż Pomnika Walki i Pracy, który z racji kształtu nazwany został przez tyszan „Żyrafą” wygrał konkurs ogłoszony z okazji 30-lecia PRL, a jego odsłonięcie nastąpiło w 1975 r. w podniosłej atmosferze. W uroczystości uczestniczyło około 40 tys. osób, a towarzyszył jej 1000-osobowy chór uczniów tyskich szkół.
Jak się okazuje, do tej pory obiekt nie przechodził żadnej renowacji, a ząb czasu dokonał sporych zniszczeń. W przeszłości, ze względu na zabrudzenia i zacieki spowodowane korozją metalowych elementów, pomnik był kilka razy malowany, zwłaszcza jego dolna część z uwagi na napisy i akty wandalizmu. Elementy betonowe pomnika są mocno zabrudzone, a na części wykonanej z brązu pojawiły się warstwy twardych, czarnych skorup i patyny brązu. Korozji uległa rura odwadniająca górne części pomnika. Ponadto zauważalne są także liczne ubytki betonu, a nie można wykluczyć, że pod warstwą farby znajdują się spękania, być może aż do elementów zbrojeniowych.
W związku z tym niemały będzie także zakres prac konserwatorskich. Jak się dowiedzieliśmy w nadzorującym prace Tyskim Zakładzie Usług Komunalnych, najpierw pomnik zostanie zdezynfekowany, bo w różnych miejscach można natrafić na glony, mchy i porosty. Firma dokonująca renowacji oczyści powierzchnię pomnika z zabrudzeń, wtórnych reparacji i powłok malarskich. Ubytki zostaną uzupełnione nowoczesnymi materiałami, a prace obejmą pełną konserwację techniczną i estetyczną wraz z zabezpieczeniem powierzchni pomnika przed dalszymi zniszczeniami przez czynniki atmosferyczne.
Wszystkie uzupełniania i zabezpieczenia będą kolorystycznie scalone. Dolne partie pomnika zostaną zabezpieczone systemem antygraffiti. Jeśli będzie to konieczne, naprawione będą elementy zbrojenia konstrukcji. Ponadto powierzchnia betonów zostanie zabezpieczona przed działaniem wody opadowej i czynników atmosferycznych, natomiast elementy brązu pokryje powłoka inhibitora korozji oraz żywicy.
Prace konserwatorskie mają potrwać trzy miesiące.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS