A A+ A++

fot. Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim


W 2021 r. Lidzbark Warmiński po raz pierwszy w swojej historii uruchomił komunikację miejską. Od początku jest ona bezpłatna, a do jej obsługi samorząd zakupił dwa elektryczne autobusy Yutong. Dzięki inwestycji w 2 kolejne elektrobusy tej marki, cała flota obsługująca transport publiczny w Lidzbarku Warmińskim będzie zeroemisyjna.

Warmia i Mazury słyną nie tylko z malowniczych krajobrazów, ale również z inwestycji w zielony transport. Lidzbark Warmiński to pierwszy samorząd z regionu, który postawił na markę Yutong. Czas pokazał, że był to dobry wybór, a na ulice miasta wyjadą kolejne elektryczne autobusy. Co istotne, komunikacja miejska już od pierwszego dnia jest bezpłatnamówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Lidzbark Warmiński, który ubiega się o status uzdrowiska, postawił na zielony i zeroemisyjny transport – bezpłatny dla mieszkańców oraz turystów. Dostarczone przez Busnex Poland dwa 9-metrowe elektryczne autobusy Yutong po raz pierwszy wyjechały na ulice w listopadzie 2021 r., a do ich ładowania służy zielona energia z OZE. Dzięki zakupowi i dostawie 2 kolejnych Yutongów, flota komunikacji miejskiej w Lidzbarku Warmińskim będzie w 100% elektryczna.

Lidzbarczanie szybko przyzwyczaili się do elektrycznych autobusów komunikacji miejskiej i chętnie z nich korzystają. Same pojazdy również sprawdziły się na naszych drogach, dlatego postanowiliśmy kupić kolejne dwa pojazdy. Stajemy się uzdrowiskiem i naturalnie wybraliśmy ekologiczny, zielony transport publicznymówił burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Jacek Wiśniowski.

Yutong E9, który obsłuży bezpłatną komunikację w Lidzbarku Warmińskim, to niemal 9-metrowy autobus elektryczny, osiągający na jednym ładowaniu nawet ponad 350 kilometrów. Jest wyposażony w automatyczną klimatyzację, a jego niskopodłogowa konstrukcja została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności. Rozwój mobilności i transportu publicznego, w tym zakup elektrobusów, został dofinansowany kwotą niemal 6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Dzięki tym środkom kolejne samorządy rozwijają komunikację publiczną, która staje się nie tylko zeroemisyjna, ale również bezpłatna dla mieszkańców i turystów. W dobie zmian klimatu bardzo ważnym zadaniem jest dążenie do zrównoważonego rozwoju, w którym wzrost ekonomiczny nie będzie negatywnie oddziaływał na środowisko naturalne. Zależy nam na rozwoju gospodarczym naszego regionu, ale musi to iść w parze z troską o środowisko naturalne. To jest nasz priorytet. Dlatego staramy się zachować równowagę pomiędzy postępem przemysłowym a ochroną walorów przyrodniczych, którymi dysponują Warmia i Mazury. Cieszę się, że takie rozwiązania stosują nasze samorządy lokalne, w tym Lidzbark Warmiński, które także umiejętnie i skutecznie korzystają z funduszy unijnychmówił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin.

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów, posiadający 15-procentowy udział w światowym rynku. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy elektryczne, hybrydowe, wodorowe i zasilane paliwem tradycyjnym do kolejnych miast na wszystkich kontynentach, w tym również w Europie.

W czterech zakładach dziennie powstaje nawet kilkaset autobusów, co w skali roku zapewnia imponujący wolumen produkcji liczony w dziesiątkach tysięcy. Yutong Bus jest liderem europejskiego rynku autobusów elektrycznych oraz najlepiej sprzedającą się na świecie marką autobusów napędzanych zieloną energią, w 2022 r. notując niemal 12 tys. zakontraktowanych pojazdów zero- i niskoemisyjnych, a łącznie dostarczając już ponad 170 tys. autobusów.

Busnex Poland jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus, który podczas niemal 4-letniej obecności na rynku dostarczył i zakontraktował już 100 autobusów elektrycznych dla 18 samorządów z 7 województw. Firma zapewnia również kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe oraz szkolenia z obsługi, jak również eksploatacji autobusów zeroemisyjnych. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe – w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMorawiecki ostro do Tuska. Poszło o “unieważnienie” referendum
Następny artykułŚwięto Rudy Malenieckiej w najbliższą sobotę. Znamy harmonogram.