A A+ A++

Lidzbark Warmiński ma opinię dobrze zarządzanego i pełnego perspektyw biznesowych miasta. Choć ulokowany jest z dala od centrum przemysłowego kraju, swoje położenie odpowiednio wykorzystuje, bo wkrótce stanie się miastem uzdrowiskowym.

Perła Warmii, Wenecja Północy, stolica Warmii — to określenia, które ukazują znaczenie i drzemiący w Lidzbarku Warmińskim potencjał. Choć położony w najbiedniejszej pod względem ekonomicznym części kraju, może poszczycić się ogromnymi w skali kraju inwestycjami. W 2019 roku miasto otrzymało nominację do tytułu Lider Rozwoju Regionalnego za dynamiczny i zrównoważony rozwój, nadaną przez Polską Agencję Przedsiębiorczości i związane z nią pisma branżowe.
— Około 90% inwestycji wykonywanych w mieście było współfinansowanych ze środków zewnętrznych, głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Ponieważ mamy różne potrzeby, nie ograniczaliśmy się jedynie do RPO. Pozyskiwaliśmy także zewnętrzne środki z funduszy rządowych. Łącznie w latach 2014-2020 zdobyliśmy 75 milionów złotych na 32 duże inwestycje o łącznej wartości 105 milionów złotych. Wkład własny wyniósł jedynie około 30 milionów złotych — powiedział burmistrz Jacek Wiśniowski.

Lider Rozwoju Regionalnego to nie jedyne wyróżnienie jako miasto otrzymało. Warto wspomnieć, że Lidzbark Warmiński zajął 3. miejsce spośród 267 miast powiatowych jeśli chodzi o pozyskane z Unii Europejskiej środki na rozwój transportu. Dzięki tym funduszom możliwe będzie utworzenie ekologicznej komunikacji miejskiej. Miasto skomunikuje sieć autobusowa, a korzystanie z nich będzie darmowe. Będą to nowoczesne elektryczne autobusy przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Choć realizacja projektu wydłuża się głównie przez opóźnienie związane z czasem oczekiwania na wyprodukowanie pojazdów, mieszkańcy w najbliższej przyszłości będą mogli dojeżdżać do pracy bezpłatnie i wygodnie, co oprócz walorów ekologicznych i ekonomicznych, odciąży ruch w mieście i zwiększy liczbę wolnych miejsc parkingowych.

Ukłon w stronę przedsiębiorców

Choć Lidzbark Warmiński ma aspiracje uzdrowiskowe nie oznacza to, że przemysł nie istnieje. Wręcz przeciwnie. Duże zakłady, takie jak Wenglorz czy Polmlek, zatrudniają setki osób, ale w najbliższej przyszłości liczba miejsc pracy zwiększy się za sprawą lidzbarskiej strefy przemysłowej. Niemal wszystkie działki w strefie zostały już sprzedane. Duże znaczenie dla atrakcyjności terenu miało wybudowanie tu specjalnej, przystosowanej do obsługi ciężkich pojazdów dostawczych drogi. Inwestycja była ukłonem w stronę potencjalnych inwestorów i jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę. Zależało nam na firmach, których działalność nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne, bo działania proekologiczne w mieście uzdrowiskowym są priorytetem dla władz miasta. Wkrótce powstanie tu Browar Heilsberg produkujący lokalne piwo, fabryka ekologicznych kosmetyków Bathbee opartych na miodzie czy fabryka materacy. Dodatkową korzyścią dla regionu jest możliwość pozyskania środków produkcji od miejscowych rolników i przedsiębiorców, co również będzie stymulowało lokalną gospodarkę.

Lidzbark Warmiński miastem uzdrowiskowym

Burmistrz Jacek Wiśniowski jasno określił kierunki rozwoju miasta. Są to uzdrowisko, turystyka, mały i średni przemysł, sport, rekreacja i kultura. Połączenie historii, kultury, nowoczesnej infrastruktury z walorami krajobrazowo-ekologicznymi to idealne zestawienie niezbędne do powstania prężnie działającego uzdrowiska. Wkrótce zakończy się budowa tężni w parku uzdrowiskowym Doliny Symsarny, a jedna z sąsiednich działek już znalazła inwestora, który wybuduje tu szpital uzdrowiskowy. Tuż obok tężni, nad tzw. „Żabim stawem”, w najbliższej przyszłości ruszy budowa pawilonu zdrowia, na które miasto pozyskało fundusze unijne. Warto wspomnieć o już istniejących obiektach doskonale wpisujących się w kierunki rozwoju miasta. Są to m.in. Termy Warmińskie, wspomniany wcześniej Leśny Park Uzdrowiskowy Doliny Symsarny, bulwar nad Łyną wyposażony w siłownie i urządzenia rekreacyjne, a także sieć ścieżek rowerowych i pieszo-rowerowych, które skomunikowały miasto i dzięki nim można bezpiecznie dotrzeć do plaży miejskiej nad Jeziorem Wielochowskim. Lidzbark Warmiński już dziś regularnie odwiedzają rowerzyści z całej Europy, bo przebiega tu szlak Green Velo, a także otwarta niedawno Łynostrada, łącząca Olsztyn i inne malowniczo położone miasta regionu.

Bezpieczeństwo, rozwój i ekologia

Przed kilkoma dniami zakończył się remont ulicy Dąbrowskiego, która jest jedną z najdłuższych i najważniejszych ulic miasta. Umożliwia dojazd do znajdujących się przy niej zakładów pracy, a ciąg pieszo-rowerowy połączył się z istniejącym na ulicy Olsztyńskiej, który jest ulubionym miejscem spacerów i wycieczek rowerowych lidzbarczan. – Droga była bardzo zniszczona, nie miała ścieżki rowerowej ani chodników. Przejęliśmy ją od starostwa powiatowego i przygotowaliśmy wnioski o dotację do Funduszu Dróg Samorządowych. Otrzymaliśmy ponad 2,6 mln złotych, a 400 000 przekazał Powiat Lidzbarski. Realizując tę inwestycję, wzięliśmy pod uwagę względy bezpieczeństwa, poprawę komunikacji oraz to, że już niedługo będzie tamtędy jeździł autobus komunikacji miejskiej. Łącznie wydaliśmy ponad 6 mln złotych, ale była to bardzo potrzebna dla miasta inwestycja – powiedział burmistrz Jacek Wiśniowski.

Władze miasta duży nacisk kładą na ekologię. Oprócz elektrycznych autobusów gmina miejska inwestuje w termomodernizację budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Remont przechodzi także budynek urzędu miasta, który będzie wyposażony szereg proekologicznych rozwiązań, jak choćby panele fotowoltaiczne. Gmina prowadzi także program dofinansowania wymiany kotłów, czyli źródeł ciepła, czy podłączenia się do systemu gazowego lub ogrzewania sieciowego. Na ulicach zrobiło się jaśniej, dzięki wymianie lamp na ledowe, zużywające wielokrotnie mniej energii. – Naszym kluczowym zadaniem jest ochrona środowiska i dbanie o czyste powietrze. Oznacza to dalszą termomodernizację i wymianę źródeł ciepła. Naszym celem jest także uniezależnienie energetyczne. Mam na myśli poszukiwanie alternatywnych źródeł energii. W grę wchodzą fotowoltaika, biogazownie, kogeneracja. Polepszyłoby to komfort życia w mieście, ale też obniżyłoby rachunki gospodarstw domowych – zapowiada burmistrz.

Lidzbark Warmiński jest miastem wyjątkowym. Z jednej strony powstają nowe drogi i zakłady pracy, a z drugiej uzdrowisko, które będzie przyciągało turystów z całego kraju i nie tylko. Okazuje się, że można połączyć harmonijny rozwój z ekologią, co jest niezbędne, aby zachować unikalny charakter stolicy Warmii.

tom

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZajęcia robotyki dla uczniów z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym
Następny artykułPandemia koronawirusa nie zatrzymała ludzi. Trwa ucieczka z Katowic, Sosnowca, Bytomia i innych dużych miast