A A+ A++

“Czas ma decydujące znaczenie i liczymy, że nie będzie on już sprzymierzeńcem tych, którzy praworządność niszczą, a ochroni walczących w jej obronie” – napisał prezes sędziowskiego stowarzyszenia “Iustitia” Krystian Markiewicz w liście do unijnych komisarzy: Věry Jourovej i Didiera Reyndersa.

Krystian Markiewicz odpowiedział na list komisarzy z 26 lutego 2021 r. w sprawie inicjatywy  “Iustitii”: skierowania do Komisji Europejskiej apelu o podjęcie działań zmierzających do utrzymania praworządności we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w szczególności egzekwowania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości dotyczących niezależności sądownictwa. Apel podpisało ponad pięć tysięcy europejskich sędziów i prokuratorów.


Věra Jourová i Didier Reynders zapewnili wówczas o swoim poparciu dla działań polskiego stowarzyszenia sędziowskiego na rzecz praworządności i opisali swoje dotychczasowe kroki wobec władz w Polsce. Napisali także, że w ocenie Komisji Europejskiej “Polska narusza prawo UE, zezwalając Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego – której niezawisłość i bezstronność nie jest gwarantowana – na decydowanie o dalszych sprawach, które mają bezpośredni wpływ na sędziów, w szczególności w sprawach o uchylenie immunitetu sędziów w celu pociągnięcia sędziów do odpowiedzialności karnej lub zatrzymania ich, a także spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych sędziów Sądu Najwyższego oraz spraw dotyczących przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego.”.

Odpowiadając na list komisarzy, szef “Iustitii” napisał:

“Zgadzamy się co do tego, że wszyscy wspólnie musimy podejmować działania na rzecz praworządności w Polsce i w Europie. Oczywistym jest też, ze każdy ma inne narzędzia do wykorzystania w tym celu. Dla skuteczności działania kluczowy jest jednak odpowiedni czas. Sprawiedliwość zbyt późna, jest niesprawiedliwością. Sytuacja w Polsce zmienia się każdego dnia, środki zaradcze podjęte dziś, jutro mogą okazać się już nieefektywne.”

Jak zauważył Krystian Markiewicz, rząd premiera Mateusza Morawieckiego lekceważy stanowisko Komisji, że działalność Izby Dyscyplinarnej narusza unijne prawo. O … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiejski konkurs na pisankę z dłuższym terminem
Następny artykułKolarstwo. Michał Kwiatkowski cztery lata temu wygrał Mediolan – San Remo