A A+ A++

Cisza wyborcza planowo zakończy się o godz. 21

W niedzielę w Polsce odbywają się wybory do Sejmu i Senatu. Od północy z piątku na sobotę obowiązuje cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia wyborów.

Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o godz. 21.00 W tym czasie zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz kandydatów. Zakaz obowiązuje też w internecie. Za złamanie ciszy grozi nawet 1 mln zł grzywny.

Jak informuje KGP celem policyjnych działań podczas wyborów jest głównie ochrona obwodowych komisji wyborczych przed i w trakcie głosowania oraz do czasu zliczenia głosów, niedopuszczenie do zakłócenia porządku publicznego związanego z wyborami, czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w związku z prowadzonymi działaniami w zakresie zabezpieczenia wyborów.

Funkcjonariusze będą reagować m.in. na: naruszenie ciszy wyborczej, uszkodzenie, usunięcie plakatów, banerów wyborczych lub zaklejanie plakatu wyborczego innym plakatem wyborczym, usunięcie flagi z budynku lokalu wyborczego lub siedziby organu administracji państwowej, wyniesienie kart wyborczych z lokalu komisji wyborczej, uszkodzenie plomb umieszczonych na drzwiach wejściowych do pomieszczenia, w którym znajdują się karty do głosowania, agresję i akty przemocy wobec członków komisji wyborczej powodowane przez osoby głosujące.

Sześć zgłoszeń o naruszeniu ciszy wyborczej w woj. lubelskim

Zgłoszenia dotyczą m.in. parkowania samochodów z plakatami wyborczymi, usuwania banerów i plakatów wyborczych. – Trzy osoby zostały ukarane mandatami – poinformowała Anna Kamola z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Dziś rano policja otrzymała zgłoszenie o busie oklejonym materiałami wyborczymi, zaparkowanym obok jednego z lokali wyborczych w Grabanowie (gm. Biała Podlaska). Policjanci odszukali właściciela samochodu i ustalili, że samochód został tam ustawiony jeszcze przed rozpoczęciem ciszy wyborczej. – Samochód został stamtąd zabrany – poinformowała Kamola.

– Jeszcze przed rozpoczęciem głosowania członkowie komisji przysłonili te materiały, auto zostało zakryte. Incydent nie miał wpływu na rozpoczęcie głosowania – powiedział Artur Nitek z delegatury KBW w Białej Podlaskiej.

Podobne zgłoszenie o ustawieniu przed jednym ze sklepów samochodu oklejonego plakatami wyborczymi policja otrzymała w Łukowie. Właściciel tego auta został ukarany mandatem. Natomiast dwie osoby ukarano mandatami za zrywanie plakatów wyborczych w Puławach.

Dwa kolejne zgłoszenia dotyczyły kradzieży i usuwania banerów wyborczych w Lublinie. Według jednego ze zgłaszających, minionej i poprzedniej nocy skradziono banery jednego z kandydatów, umieszczone w różnych miejscach miasta.

Pięć incydentów związanych z wyborami w woj. świętokrzyskim

Pięć incydentów związanych z wyborami odnotowała od sobotniego wieczoru świętokrzyska policja. Chodzi o zrywanie i naklejanie plakatów kandydatów w wyborach parlamentarnych – poinformował Damian Janus z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Wczoraj wieczorem policja otrzymała zgłoszenie o zerwaniu dwóch plakatów w Suchowoli pod Staszowem. Około północy wpłynęła informacja z Ostrowca Świętokrzyskiego – zostały tam naklejone plakaty wyborcze.

Kolejne zdarzenie miało miejsce po godz. 2 w niedzielę, w Końskich. “Tam policjanci (…) ujawnili dwóch nietrzeźwych mężczyzn – 22-latka i 20-latka – którzy zrywali plakaty wyborcze” – opisywał Janus.

Także w nocy w Kielcach, w pobliżu ul. Paderewskiego, nietrzeźwy 22-latek zerwał plakat wyborczy. Rano wpłynęła również informacja o uszkodzonym plakacie wyborczym w Końskich.

Janus tłumaczył, że sprawy będą prowadzone w kierunku wykroczeń.

W niedzielę od 7.00 do 21.00 w Polsce odbywają się wybory do Sejmu i Senatu. Od północy z piątku na sobotę obowiązuje cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia wyborów.

Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o godz. 21.00 W tym czasie zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz kandydatów. Zakaz obowiązuje też w internecie. Za złamanie ciszy grozi nawet 1 mln zł grzywny.

Zgłoszenie o powieszeniu nowych plakatów wyborczych w Poznaniu

Policja otrzymała zgłoszenie o powieszeniu na płocie jednej ze szkół w Poznaniu nowych plakatów wyborczych. Funkcjonariusze dostali też informację o osobie, która w mediach społecznościowych miała napisać na kogo będzie głosować.

Jak poinformował rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak, w sobotni wieczór policjantom zgłoszono powieszenie nowych plakatów wyborczych na płocie jednej ze szkół podstawowych na poznańskich Jeżycach.

Drugie zgłoszenie pochodzi z poznańskiej dzielnicy Grunwald i dotyczy osoby, która na sw … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGoogle wspiera organizacje walczące z ociepleniem klimatu. A także te, które temu przeczą.
Następny artykułCoco Gauff wins first WTA title beating Jelena Ostapenko in Linz Open final