Jak ktoś powiedział: nie liczą się wielkie sukcesy, liczą się małe kroczki. Ich praca właśnie na tym polega. Powoli, małymi kroczkami, ale konsekwentnie do przodu.
Warsztat Terapii Zajęciowej świdnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodził dzisiaj 25-lecie działalności. Z tej okazji pracownicy Warsztatu, jego podopieczni, a także osoby w przeszłości lub obecnie z nim związane, zebrali się w sali kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury. Spotkanie był okazją do złożenia życzeń Jubilatowi i podziękowań tym, którzy tworzyli jego historię.
– Warsztat daje możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz integracji dorosłym osobom z niesprawnością intelektualną. Rozpoczęliśmy od 25 uczestników i pięciu pracowni. Ale już po pół roku powiększyliśmy się o kolejnych pięciu uczestników i jedną pracownię. Stopniowo wprowadzaliśmy nowatorskie formy rehabilitacji i rozszerzaliśmy zakres naszej działalności, ponieważ takie były potrzeby środowiska. Od pierwszego grudnia 2003 roku powstały kolejne dwie pracownie: witrażu i poligraficzno-introligatorska. Liczba uczestników zwiększyła się do 40 osób. W grudniu 2021 roku uzyskaliśmy dwie kolejne pracownie technik artystycznych. Obecnie liczba uczestników warsztatów to 45 osób – opowiadała Wiesława Staszczak, kierownik WTZ.
Misją Warsztatu jest walka o równoprawne miejsce osób niepełnosprawnych intelektualnie w rodzinie i społeczeństwie. Realizuje ją poprzez terapię zajęciową, aktywizację zawodową oraz realizację pasji i zainteresowań uczestników zajęć dziewięciu pracowni: artystycznej witrażu, plastycznej, ceramicznej, krawieckiej, stolarskiej, poligraficzno-introligatorskiej, umiejętności społecznych i technik audiowizualnych, gospodarstwa domowego oraz technik artystycznych.
Próbkę umiejętności uczestników zajęć mogliśmy podziwiać na wystawie prac plastycznych, a także podczas występów artystycznych grup Motyle, Ach to My, Szymona Woźniaka z akompaniamentem Dariusz Tokarzewskiego i trójki poetów tworzących grupę poetycką Plejada: Adama Komendy, Jakuba Stefańskiego i Małgorzaty Iwańczuk czytającej wiersz Daniela Dolińskiego.
Last modified: 15 czerwca, 2023
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS