A A+ A++

Licówki to prosty sposób na uzyskanie piękniejszego uśmiechu i usunięcie nieestetycznych przebarwień czy drobnych ubytków widocznych na pierwszy rzut oka. Zaletą licówek jest trwałość, ale to rozwiązanie umożliwia też dostosowywanie wszczepu do potrzeb konkretnego pacjenta i zakłada niewielką ingerencję w tkankę zębów. Nie dla każdego jednak licówki będą idealnym rozwiązaniem. Dowiedz się, co to są licówki na zębach, jakie są ich rodzaje, czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie, a także jakie są alternatywy dla licówek.

Co to są licówki na zębach?

Licówki jest to rozwiązanie stomatologii estetycznej stosowane dla poprawy wyglądu przednich zębów – zazwyczaj jedynek, maksymalnie do trójek lub czwórek. Licówki mają postać płatków wykonanych z wytrzymałych materiałów stomatologicznych – porcelany lub kompozytu. Takie płatki – w przeciwieństwie do korony – nakłada się jedynie na przednią ściankę zęba. Sprawia to, że nie ma konieczności mocnego szlifowania zębów i silnej ingerencji w naturalną strukturę. Licówki umożliwiają dopasowanie do zębów pacjenta i pożądanego kształtu. Dzięki nim można pogrubić lub poszerzyć zęby, zmienić ich wygląd lub wielkość, usunąć zbyt duże przestrzenie między zębami, wyrównać je i zamaskować niedoskonałości takie, jak ubytki, kontrastujące wypełnienia czy przebarwienia. Możliwe jest również dobranie odpowiedniego koloru licówek i ich faktury, co umożliwia naturalne dopasowanie do reszty zębów oraz poprawę estetyki.

Czy licówki niszczą zęby? Czasem może być konieczne lekkie oszlifowanie, jednak same licówki nie niszczą zębów, a ich założenie i uszczelnienie przerw międzyzębowych może skutkować zmniejszeniem ryzyka rozwoju próchnicy.

Kto zakłada licówki w Warszawie?

Licówki mogą zostać założone przez specjalistę w zakresie stomatologii estetycznej. Lekarz przede wszystkim sprawdza stan zdrowia zębów i obecność ewentualnych przeciwwskazań do założenia licówek. Zbyt cienka warstwa szkliwa, choroby dziąseł, leczenie endodontyczne czy zgrzytanie zębami mogą oznaczać brak możliwości założenia licówek. Czasami może być konieczne wcześniejsze leczenie zębów lub przeprowadzenie zabiegów higienicznych. Następnie pobierane są wyciski zębów oraz następuje dobór rodzaju, koloru i faktury licówek. Na tej podstawie są sporządzane próbne licówki, które pacjent musi zaakceptować. Kolejnym etapem jest zazwyczaj delikatnie szlifowane zębów, po czym licówki nakleja się za pomocą specjalnie dobranego cementu. Ostatnim krokiem jest polerowanie i zabieg estetyczny.

Przed podjęciem decyzji o założeniu licówek dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, by poznać również inne sposoby na uzyskanie idealnego uśmiechu. Licówki w Warszawie możesz założyć w tej klinice: https://dentalfraternity.pl/licowki/. Opcja metamorfozy uśmiechu – wybielanie, bonding, plastyka dziąseł – pomoże poprawić estetykę Twojego uzębienia.

Jakie licówki wybrać?

Najbardziej popularne są licówki porcelanowe i kompozytowe. Pierwsze charakteryzują się wyjątkową trwałością sięgającą wielu lat. Mają bardziej naturalny wygląd, nie przebarwiają się, są również odporne na działanie czynników zewnętrznych, a więc rzadko ulegają uszkodzeniom. Dzięki odpowiednim technikom łączenia licówki porcelanowe idealnie dopasowują się do reszty uzębienia. Licówki kompozytowe wykonane są z dwóch materiałów o różnej wytrzymałości, dzięki czemu są tańsze. Ich wygląd nie odbiega zbyt mocno od licówek porcelanowych, jednak ich trwałość jest znacznie niższa. Przy zakupie licówek warto również zainteresować się specjalnymi cementami do ich naklejania, które mogą zawierać substancje antybakteryjne i bakteriostatyczne, co dodatkowo pozwoli zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKamil Semeniuk znów to potwierdził! Grbić już zaciera ręce
Następny artykułKONKURS. Moje Boże Narodzenie – Głosowanie!