A A+ A++

Czasy, w których od młodości do starości pracowało się w jednym zawodzie (często „dziedziczonym” po rodzicu), najprawdopodobniej minęły bezpowrotnie. Kluczowym aspektem przy wyborze dalszej ścieżki kształcenia powinien być aktualny rynek pracy.

Wyższe wykształcenie, nawet to zdobyte na renomowanej uczelni, nie zawsze gwarantuje znalezienie wymarzonej i dobrze płatnej pracy. Świeżo upieczony magister lub inżynier, z dyplomem, lecz pustym CV, często nie jest atrakcyjnym kandydatem dla pracodawcy.

Podczas procesu rekrutacji nikt nie zagląda do indeksu, by sprawdzić oceny z egzaminów. Liczy się natomiast doświadczenie. Dwudziestosześcioletni programista, absolwent technikum informatycznego, który podczas studiów zaocznych pracował w zawodzie, jest już specjalistą w branży IT i zarabia w dużym mieście powyżej 10000 zł brutto.

Dwudziestosześcioletni lekarz rezydent zaraz po studiach może liczyć na zarobki w granicach 3000-4000 zł brutto.

O tym warto wiedzieć, wybierając szkołę ponadpodstawową

Technikum

  • To szkoła średnia o profilu technicznym, oprócz matury uczeń zdaje egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Nauka trwa 5 lat.
  • Polecane dla dzieci, które mają konkretne zainteresowania (informatyczne, matematyczne, kulinarne itp.). Zapewnia możliwość sprawdzenia się w danym zawodzie i – już jako absolwent – na rynku pracy. Albo możliwość kontynuowania edukacji na studiach.
  • Jeżeli nastolatek lubi majsterkować i interesują go samochody lub inne maszyny, może wybrać technikum kształcące do zawodu technik mechanik czy technik elektryk. Dziś dobrzy mechanicy i elektrycy zarabiają lepiej od absolwentów uczelni nietechnicznych.
  • Decydując się na technikum, wybierzcie to z dobrą renomą, z pożądanymi na rynku pracy profilami kształcenia, takimi jak technik informatyk, technik teleinformatyk, technik mechatronik. Chętnie wybierane są również: fototechnik, technik ekonomista, technik hotelarstwa, technik mechanik, technik usług fryzjerskich. Nadal popularne: technik logistyk, technik weterynarii, technik usług kosmetycznych, technik żywienia i usług gastronomicznych.
  • Obowiązkowe praktyki to szansa na podpatrzenie, co czeka uczniów w przyszłości, i jednocześnie czas na zastanowienie się, czy wybrany zawód na pewno jest tym, który młody człowiek chce wykonywać. Praktyki zazwyczaj pojawiają się w planie zajęć dopiero w drugim roku nauki, ale zdarzają się szkoły, w których zaczynają się w drugim semestrze pierwszej klasy. Zwykle trwają miesiąc. Bywa również, że technikum ustala jeden „dzień praktyczny” w tygodniu.
  • Uczeń technikum zdaje egzamin zawodowy, który potwierdza kwalifikacje w zawodzie. Jego część teoretyczna to test jednokrotnej odpowiedzi, 50 pytań dotyczy zawodu, 20 – wiedzy ekonomicznej, marketingowej i przedsiębiorczości. Część praktyczna jest odzwierciedleniem przyszłej pracy zawodowej, na przykład kucharz przygotowuje posiłek. Egzaminy są zawsze przeprowadzane pod koniec czerwca.
  • Absolwent technikum, posiadający wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności, może po zdobyciu matury studiować. Najczęściej wybiera studia zaoczne, by równocześnie pracować w swoim zawodzie. Po ukończeniu studiów jest zdecydowanie wyżej ceniony przez pracodawcę niż absolwent, który skończył liceum, a potem wyższe studia techniczne.

Liceum

  • To ogólnokształcące (z elastycznym profilowaniem klas, np. w zakresie języków obcych) – daje wiedzę ogólną, przygotowuje do matury i dalszej nauki, ale nie zapewnia konkretnego zawodu.
  • To profilowane – łączy wykształcenie ogólne z przygotowaniem do zawodu, ale go nie zapewnia. Aby zdobyć profesję, trzeba jeszcze ukończyć szkołę policealną. Do wyboru: chemiczne badania środowiska, kreowanie ubiorów, kształtowanie środowiska, leśnictwo i technologia drewna, zarządzanie informacją, mechaniczne techniki wytwarzania, ekonomiczno-administracyjne, elektroniczne, elektrotechniczne, mechatroniczne, rolniczo-spożywcze, socjalne, transportowo-spedycyjne i usługowo-gospodarcze.
  • Od zawsze absolwenci liceum mają większą procentową zdawalność egzaminu dojrzałości od absolwentów technikum. Przez cztery lata nauki otrzymują wiedzę potrzebną do zdania wybranych przedmiotów na maturze.
  • Idealna opcja, jeżeli twoje dziecko chce pracować w branży nietechnicznej (lekarskiej, prawniczej, ekonomicznej) albo planuje studia na uczelni wyższej, gdzie wymagane są wysokie wyniki z matury.
  • Od profilu klasy uzależnione są przedmioty, z których będziesz zdawać maturę. Jeśli myślisz o studiach lekarskich/weterynaryjnych, postaw na klasę biologiczno-chemiczną. Do aplikowania na studia techniczne przygotuje z kolei profil politechniczny (MAT-FIZ-CHEM bądź MAT-FIZ-INF).
  • Wybierzcie liceum, które przygotowuje młodego człowieka najlepiej do zdania zadeklarowanych przedmiotów maturalnych. Jedno gwarantuje wyższy poziom lekcji biologii i chemii, drugie zapewnia lepsze przygotowanie do matury z matematyki i fizyki. Zweryfikujcie te opinie, pytając starszych znajomych, szukając informacji na forach i w internecie. Niektóre Okręgowe Komisje Egzaminacyjne (OKE) umieszczają wyniki maturalne z każdego przedmiotu wszystkich szkół w swoim okręgu.
  • Najczęściej od razu po ukończeniu liceum trudno znaleźć zatrudnienie. Absolwent nie posiada konkretnego zawodu, dysponuje tylko wiedzą teoretyczną, nie ma umiejętności praktycznych. Jeżeli zostanie zatrudniony, to raczej na szeregowych stanowiskach. Bez odpowiednich kwalifikacji nie ma szans na odniesienie większego sukcesu na rynku pracy. Aby uzupełnić wykształcenie i zdobyć zawód, musi iść na studia albo do szkoły policealnej, w której uzyska tytuł technika.

A może szkoła zawodowa?

  • To doskonałe rozwiązanie, jeśli twoje dziecko chce zostać hydraulikiem, ślusarzem, stolarzem, fryzjerem czy mechanikiem samochodowym. Warto wówczas wybrać branżową szkołę zawodową I stopnia. Po jej ukończeniu można już pracować albo uzupełnić kwalifikacje i wiedzę w szkole branżowej II stopnia i zdobyć tam tytuł technika oraz uzyskać możliwość zdania matury i pójścia na studia.
  • Nacisk położony jest na naukę zawodu, przeważają godziny praktyk. W wypracowaniu umiejętności zawodowych pomagają tzw. warsztaty, odbywające się nawet kilka dni w tygodniu w specjalistycznych salach lub zakładach. Niektóre firmy, w zamian za odbyte praktyki, oferują wynagrodzenie. Jeżeli uczeń się sprawdzi, zostaje zatrudniony, gdy tylko ukończy naukę.
  • Absolwent branżowej zawodówki ma więcej propozycji pracy i ofert z wyższymi wynagrodzeniami. Najczęściej także jego pierwsza praca – w dobie problemów firm z pozyskiwaniem kadry – to nie jest ta „za najniższą krajową”.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZP.272.19.2020 OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU
Następny artykułZarządzenie Nr 309/2020 Wójta Gminy Zduńska Wola z dnia 4 czerwca 2020 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Zduńska Wola na 2020 rok