A A+ A++

Polski Komitet ds. UNESCO ogłosił wyniki konkursu na esej: “Jak rozumiesz i czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że dziedzictwo kulturowe jest naszym wspólnym dobrem?”. Nagrodę główną otrzymała licealistka z Połczyna-Zdroju, a drugie miejsce zajął licealista z Torunia. Wkrótce nastąpi rozdanie nagród, a prace laureatów zostaną udostępnione do przeczytania na stronie UNESCO.

Polska instytucja działająca w ramach funkcjonowania Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury ogłosiła zwycięzców konkursu UNESCO. Zdj. ilustracyjne.
/Piotr Drabik, CC BY 4.0 DEED /Wikimedia

UNESCO to organizacja, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinach kultury, sztuki i nauki. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury zajmuje się ponadto krzewieniem postawy pełnej szacunku wobec praw człowieka, niezależnie od jego wyglądu, religii, czy statusu. 

Polska jest członkiem organizacji od 6 listopada 1946 roku. Jest jednym z pierwszych sygnatariuszy Konwencji UNESCO o Ochronie Światowego Dziedzictwa. Ze względu na swoją misję, organizacja podejmuje rozmaite inicjatywy w celu utrzymywania i wspierania wspomnianych wartości. Wśród takich projektów są np. różne tematyczne konkursy. 

Polski Komitet ds. UNESCO ogłosił wyniki drugiej edycji konkursu. Tematem było dziedzictwo

Polski Komitet ds. UNESCO został natomiast założony jako odrębna instytucja w 1956 roku. Jego misja jest ogólnie zgodna z celami UNESCO – chodzi o działania na rzecz ochrony pokoju, poprzez budowanie współpracy międzynarodowej w dziedzinach edukacji, nauki, kultury, informacji i komunikacji. 

Polski Komitet pełni też rolę łącznika między organizacją, której siedziba znajduje się w Paryżu, a polskimi instytucjami rządowymi i pozarządowymi.

Niedawno jednostka zorganizowała drugą edycję ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, który dotyczył zagadnienia dziedzictwa. Uczestnicy tym razem musieli przygotować prace poświęcone tematowi: “Jak rozumiesz i czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że dziedzictwo kulturowe jest naszym wspólnym dobrem?”. Termin nadsyłania prac minął 4 marca, następnie komisja zajęła się sprawdzaniem zgłoszeń. Teraz jury ogłosiło zwycięzców.

Licealistka z Połczyna-Zdroju wygrała konkurs UNESCO. Na drugim miejscu uczeń z Torunia

Nagrodę główną otrzymała Helena Liszka-Ziemba z Zespołu Szkół w Połczynie-Zdroju im. Stanisława Staszica. Dziewczyna wyjaśniła, że temat konkursu pokrywał się z jej zainteresowaniami. Licealistka jest bowiem miłośniczką literatury, także dawnej.

Dzięki temu mogę poznać sposób myślenia dawnych pokoleń, wiem, skąd pochodzę, jaka była historia mojej rodziny – powiedziała w rozmowie z gk24.pl licealistka.

Poza tym dziewczyna przekazała także, że dzięki temu, że ma świadomość, kim byli jej najbliżsi, zna swoje korzenie, koleje losów swoich krewnych, różne radości i tragedie rodzinne, a do tego jest ewangeliczką, to ma na wszystko inne spojrzenie. Jak twierdzi, wymienione czynniki dają jej nieco odmienną perspektywę na rzeczywistość. W swoim eseju licealistka ujęła więc zarówno wątki rodzinne, jak i te, które dotyczą współczesnych wydarzeń na świecie, np. pożaru katedry Notre Dame, czy wojny w Ukrainie. Opiekunkami Heleny Liszki-Ziemby są panie Kinga Dolatowska i Justyna Zalewska, polonistki z połczyńskiego liceum. Wsparcia udzieliła dodatkowo Fundacja Czyn.

– Dodam, że nasza szkoła stara się o uzyskanie statusu szkoły UNESCO, który miała już pod koniec lat 60. XX wieku – powiedziała gk24.pl Kinga Dolatowska. – Nagroda dla Heleny nie ma może wpływu na tę procedurę, ale na pewno ogromnie nas cieszy.

Jury przyznało dwie nagrody – drugie miejsce zajął Mateusz Witkowski, uczeń X Liceum Ogólnokształcące im. prof. Stefana Banacha w Toruniu.

Każdy może przeczytać zwycięskie eseje. Trwa też inny konkurs UNESCO

Nagrody zostaną wręczone w podczas XXXI Welconomy Forum w Toruniu w dniu 26 marca 2024 r. Jury rozda je w czasie panelu … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRośnie poparcie dla przewrotu wojskowego
Następny artykułPacjenci w województwie kujawsko-pomorskim czekają nawet 119 dni na rezonans magnetyczny i 55 dni na tomografię komputerową!